Kertoisko joku vinkkejä Budabestiin lentoja tekevistä halvoista lentoyhtiöistä? Ollaan menossa opiskelijabudjetilla tossa huhti-toukokuussa.
Lennot?
4
909
Vastaukset
- Novy.most
En tiedä halpislennoista mutta itse sain aika edukkaasti lennot netissä surffaamalla ja vähän vertailemalla. Ainakin Air Finlandilla ja Matkapörssillä näyttää olevan halvemmanpuoleisia lentoja tarjolla.
Jos voit joustaa lentopäivistä, ja jos voit varata lentosi paria kuukautta ennen matkaa, tulee se siten halvemmaksi.
Mutta minuakin toki kiinnostaa edulliset lennot sinne suuntaan? Onko niihin yhtiöihin luottamista; peruuntuuko lennot helposti yms?
Nový most - lcc
Suuri osa ns. halpalentoyhtiöistä ei ole vielä ilmoittanut aikataulujaan huhti/toukokuun ajalle. Jos lento olisi maaliskuussa tekisin näin: (esimerkkilennot ja hinnat; menolento 1 maaliskuuta 2006, paluu 11.03.)
Edellisenä iltana lähtisin Viking Linellä Turusta Tukholmaan (liput saa hyvin halvalla, erikoishintaan jopa alle 15 eur/hlö sis. hyttipaikan), sitten Tukholmasta bussilla Skavstan lentokentälle (Flygbussarna), ja seuraavaksi:
Lento Wizzairilla (http://wizzair.com ) Tukholma Skavstasta Budapestiin maksaa tällä hetkellä n. 33 euroa/ henkilö, sis. verot (SIIS HYVISSÄ AJOIN ENNEN LÄHTöÄ!!!)
Paluumatkalla yhdistäisin Wizzairin ja Ryanairin lennot (Budapest - Frankfurt Hahn ja Frankfurt Hahn - Tampere)
Lentoaikataulut:
1.03.2006
(Wizzair) lähtö Tukholma Skavstasta 10:25, tulo Budapestiin (Terminal 1) 13:30
11.03.2006
(Wizzair) lähtö Budapestista 08:50 (Terminal 1) tulo Fr. Hahniin 10:35
(Ryanair) lähtö Fr. Hahnista 13:55 , tulo Tampereelle 17:35
Lentolippujen hinnat:
Tuhkolma Budapest 33 euroa
Budapest - Hahn 28 euroa
Hahn - Tampere 38 euroa
yht. noin 99 euroa menopaluu (yht. 3 lentoa)- westend
Mietinpä vain kannattaako lopulta lähteä halpalentoyhtiön koneella Eurooppaan. Asun Vantaalla, kun laskee junamatkat Turkuun ja siitä ylitys Vikin Linellä ja edelleen mitä maksaa matka Ruotsin puolella Skavstan lentokentälle niin onpa aikamoista buljaamista. Mielestäni ei ole sen arvoista ja on jo rätti poikki ja puhki kun lopulta pääsee Budapestiin.
Olen itse laskenut ja tehnyt hintavertailuja ja olen tullut siihen tulokseen, että säästö ei loppujenlopuksi ole kummoinen, että pitää lähteä "jäktaamaan" Wizzairin lähtöjä Skavstaan. - lcc
westend kirjoitti:
Mietinpä vain kannattaako lopulta lähteä halpalentoyhtiön koneella Eurooppaan. Asun Vantaalla, kun laskee junamatkat Turkuun ja siitä ylitys Vikin Linellä ja edelleen mitä maksaa matka Ruotsin puolella Skavstan lentokentälle niin onpa aikamoista buljaamista. Mielestäni ei ole sen arvoista ja on jo rätti poikki ja puhki kun lopulta pääsee Budapestiin.
Olen itse laskenut ja tehnyt hintavertailuja ja olen tullut siihen tulokseen, että säästö ei loppujenlopuksi ole kummoinen, että pitää lähteä "jäktaamaan" Wizzairin lähtöjä Skavstaan.Tilanteet muuttuvat. Kuten juuri ilmoitettiin kohta pääsee (melko) halvalla sinne Budapestiin Vantaaltakin (Sterling). Seuraava mahdollinen käänne tulee kun Wizzair tai SkyEurope aloittaa lennot Suomeen (vaikka ei toistaiseksi vielä mitään varmaa asiasta tiedeta).
PS. Jos vain on aikaa voi matkustaa jopa Tampereelta Vantaalle muutaman Euroopan kaupungin kautta ja hauskaa se on (vaikka loppujen lopuksi kalliimmaksi tuleekin). Kaikki riippuu asenteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli612558Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.211873Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️131622- 1021387
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1241287- 831169
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen401074Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?241043Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141043Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest58947