Lennot?

Jaana

Kertoisko joku vinkkejä Budabestiin lentoja tekevistä halvoista lentoyhtiöistä? Ollaan menossa opiskelijabudjetilla tossa huhti-toukokuussa.

4

914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Novy.most

      En tiedä halpislennoista mutta itse sain aika edukkaasti lennot netissä surffaamalla ja vähän vertailemalla. Ainakin Air Finlandilla ja Matkapörssillä näyttää olevan halvemmanpuoleisia lentoja tarjolla.

      Jos voit joustaa lentopäivistä, ja jos voit varata lentosi paria kuukautta ennen matkaa, tulee se siten halvemmaksi.

      Mutta minuakin toki kiinnostaa edulliset lennot sinne suuntaan? Onko niihin yhtiöihin luottamista; peruuntuuko lennot helposti yms?

      Nový most

    • lcc

      Suuri osa ns. halpalentoyhtiöistä ei ole vielä ilmoittanut aikataulujaan huhti/toukokuun ajalle. Jos lento olisi maaliskuussa tekisin näin: (esimerkkilennot ja hinnat; menolento 1 maaliskuuta 2006, paluu 11.03.)
      Edellisenä iltana lähtisin Viking Linellä Turusta Tukholmaan (liput saa hyvin halvalla, erikoishintaan jopa alle 15 eur/hlö sis. hyttipaikan), sitten Tukholmasta bussilla Skavstan lentokentälle (Flygbussarna), ja seuraavaksi:
      Lento Wizzairilla (http://wizzair.com ) Tukholma Skavstasta Budapestiin maksaa tällä hetkellä n. 33 euroa/ henkilö, sis. verot (SIIS HYVISSÄ AJOIN ENNEN LÄHTöÄ!!!)
      Paluumatkalla yhdistäisin Wizzairin ja Ryanairin lennot (Budapest - Frankfurt Hahn ja Frankfurt Hahn - Tampere)

      Lentoaikataulut:

      1.03.2006
      (Wizzair) lähtö Tukholma Skavstasta 10:25, tulo Budapestiin (Terminal 1) 13:30

      11.03.2006
      (Wizzair) lähtö Budapestista 08:50 (Terminal 1) tulo Fr. Hahniin 10:35
      (Ryanair) lähtö Fr. Hahnista 13:55 , tulo Tampereelle 17:35

      Lentolippujen hinnat:
      Tuhkolma Budapest 33 euroa
      Budapest - Hahn 28 euroa
      Hahn - Tampere 38 euroa
      yht. noin 99 euroa menopaluu (yht. 3 lentoa)

      • westend

        Mietinpä vain kannattaako lopulta lähteä halpalentoyhtiön koneella Eurooppaan. Asun Vantaalla, kun laskee junamatkat Turkuun ja siitä ylitys Vikin Linellä ja edelleen mitä maksaa matka Ruotsin puolella Skavstan lentokentälle niin onpa aikamoista buljaamista. Mielestäni ei ole sen arvoista ja on jo rätti poikki ja puhki kun lopulta pääsee Budapestiin.
        Olen itse laskenut ja tehnyt hintavertailuja ja olen tullut siihen tulokseen, että säästö ei loppujenlopuksi ole kummoinen, että pitää lähteä "jäktaamaan" Wizzairin lähtöjä Skavstaan.


      • lcc
        westend kirjoitti:

        Mietinpä vain kannattaako lopulta lähteä halpalentoyhtiön koneella Eurooppaan. Asun Vantaalla, kun laskee junamatkat Turkuun ja siitä ylitys Vikin Linellä ja edelleen mitä maksaa matka Ruotsin puolella Skavstan lentokentälle niin onpa aikamoista buljaamista. Mielestäni ei ole sen arvoista ja on jo rätti poikki ja puhki kun lopulta pääsee Budapestiin.
        Olen itse laskenut ja tehnyt hintavertailuja ja olen tullut siihen tulokseen, että säästö ei loppujenlopuksi ole kummoinen, että pitää lähteä "jäktaamaan" Wizzairin lähtöjä Skavstaan.

        Tilanteet muuttuvat. Kuten juuri ilmoitettiin kohta pääsee (melko) halvalla sinne Budapestiin Vantaaltakin (Sterling). Seuraava mahdollinen käänne tulee kun Wizzair tai SkyEurope aloittaa lennot Suomeen (vaikka ei toistaiseksi vielä mitään varmaa asiasta tiedeta).

        PS. Jos vain on aikaa voi matkustaa jopa Tampereelta Vantaalle muutaman Euroopan kaupungin kautta ja hauskaa se on (vaikka loppujen lopuksi kalliimmaksi tuleekin). Kaikki riippuu asenteesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      272
      15281
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      126
      10191
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9410
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7136
    5. 182
      6567
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6267
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5635
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4826
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2002
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1717
    Aihe