Joulukuun lopulla (26.12.-1.1.)varattu lennot Milanoon ja perillä ollaan 7 päivää. Mitä ehdottaisitte talvisaikaan matkaohjelmaksi? Itse olin ajatellut, että voisi ottaa junan esim Venetsiaan, mutta mitä muuta voisi tehdä? Onko Milanon lähellä tuohon aikaan laskettelumahdollisuuksia (oon aika turisti...)? Olen avoin kaikille ehdotuksille, joten olisi kiva, jos antaisitte ehdotuksia =) Kyseessä ei ole luksusloma vaan tarkoitus olisi kahden aikuisen lomailla kohtuullisella budjetilla viikko. Vinkkejä majoituksesta kuulisin myös mielelläni. Jään innolla odottamaan vinkkejänne =) Kiitos etukäteen!
Milano/Venetsia joulukuun lopulla: vinkkejä!
Tuurexx
4815
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Venetsian lisaksi kannattaa kayda Bergamossa ja Comolla(kaunis vuoriston laheisyydessa oleva jarvikaupunki, jossa asustelee mm. George Clooney) jotka ovat n.45min junamatkan paasta Milanosta mutta ehdottomasti tutustumisen arvoisia.
olisi kiva kuulla milanosta hyviä nähtävyyksiä, ruokapaikkoja ym?olemme ensi vkolla menoosa pariksi päiväksi, lennämme bergamoon ja sieltä bussilla milanoon. hotellimme on aivan keskustassa corso buenos aires kadun nurkalla. onko kukaan käynyt niillä jättimarkkinoilla?kuinka kaukana keskustasta se kanaali vai joki jonka liepeillä ovat.
Ilmeisesti tarkoitat Naviglian kanava-aluetta. Metrolla pääsee kätevimmin, olisikohan ollut Linea Giallo(eli keltainen linja) ja Duomolta etelään pari asemaa. En muista enää ihan tarkasti, Milanossa tuli oltua töissä 2,5 vuotta sitten. Hieno paikka iltaisin muuten tuo Naviglian alue.
Kuten tuossa aiemminkin tuli, Bergamo on käymisen arvoinen kaupunki, jos laskettelemaan haluaa niin oikeisiin Alppitunnelmiin pääsee vaikka Bormiossa, tosin ei mitään ihan halpaa lystiä. Ihan hyviä rinteitä löytyy myös esimerkiksi Madelesimasta, valitettavasti en tiedä sinne järjestettävistä yleisistä kulkuneuvoista. Como on yksi suosikkikaupungeistani, todella kaunis (toivottavasti sattuu kaunis ilma:). Milanosta pääsee todella kätevästi ja edullisesti junalla aivan minne vain ja monta hienoa kaupunkia on päiväreissun etäisyydellä, Firenzekin, jos malttaa lähteä aikaisin aamulla, palata myöhään illalla ja käydä vain maksimissaan kahdessa museossa, muuten saa taistella aikaa ja taideähkyä vastaan ja hommasta jää paha maku suuhun. Muita mukavia, yhdessä päivässä ymmärrettävän kokoisia kaupunkeja ja kohteita ovat mm. Verona, Garda-järvi, Siena ja Bologna. Junalippuja ostaessa kannattaa ehdottomasti käyttää harkintaa ja www.trenitalia.com'in aikatauluhakua hyväkseen, saman matkan voi saada jopa yli puolet halvemmalla, jos pystyy joustamaan puoli tuntia lähdössä ja saman verran itse matkan kestossa.
Itse Milanossa nähtävää on Duomo, Santa Maria delle Grazien kirkko (jossa on esillä Leonardo Da Vincin Viimeinen ehtoollinen, lukekaa Da Vinci koodi-kirja niin saatte käynnistä mahdollisimman elämyksellisen), Castello Sforzesco, museoita, joista tunnetuin Pinacoteca di Brera. Parasta jäätelöä saa Le Tre Gazzelle-kahvilasta Corso Vittorio Emanuelta (Milanon pääkatu), älkää sortuko kyseisen kadun 20e:n pizzoihin, 7e:n jääteehen, 25e:n jäätelöannoksiin ym, niiden ainoana tarkoituksena on hyötyä turistivirrasta, ei tuottaa asiakkailleen nautintoa.