Minkälainen on toimiva keittiö?

amalia

Olisko nurkka liesi hyvä?Vie paljon tilaa mutta jos kaappeja on muutenkin riittävästi.Entäs ylemmäs nostettu tiskikone?Rikkaluukku sokkelissa? Kivitasot?Tiskiallas, eikö semmoinen kaks altainen olisi toimivin?Vetolaatikot tietysti alas eikä ollenkaan perint. hyllykaappeja.Mielipiteitä ja ennenkaikkea kokemuksia jo keittiönsä tehneiltä kaipaisin!!
Kiitos!

9

5116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemuksia

      meidän keittiöistä: edellisessä talossamme oli kulmaliesi ja tykkäsin siitä kovasti. Molemmin puolin oli riittävästi tilaa ja muuten epäkäytännöllinen kulma saatiin hyötykäyttöön. Se oli myös ulkonäöllisesti huuvan kanssa komea kokonaisuus. 8 vuotta sitten ei vielä laatikostot olleet arkipäivää joten meillä alhaalla oli kaapistot, mutta jossain vaiheessa muutimme niiden sisustat reelinkihyllyiksi jotka siis liukuivat ulos. Näin saatiin vanhat kaapit uudistettua kätevästi erittäin toimiviksi.

      Uuteen keittiöömme ei sen muodon takia tule kulmaliettä mutta kylläkin niitä laatikostoja ja kippiovia alas ja ylös. Kivitasot, koska meillä leivotaan ja laitetaan ruokaa päivittäin. Voi olla isossa keittiössä vähän kalseeta mutta olkoot, käytännöllisyys voittaa. Saarekekin tulee, mutta siihen ei laiteta liettä eikä allasta vaan se on työskentelyä varten (talouskonekaappi ja pistokkeita kylkeen koneita varten). Itse olen taas päätymässä yhteen isoon altaaseen, meillä se on riittänyt patojen ja pannujen tiskaamiseen.

    • mitä teet

      Toimiva keittiö riippuu siitä, mitä teet siellä. Leivotko paljon, teetkö ruokaa, vai lämmitätkö eineksiä?

      Jos leivot ja teet ruokaa paljon, niin kivitaso ehdoton. Ja laatikostot, ei hyllyjä. Nurkkaliesi ok, jos on TILAA.

      Tiskaatko itse vai kone? Jos itse, niin kaksialtainen on ehdoton. Jos on kone, tarvitset allasta vain huuhteluun ja patojen ja pannujen tiskaamiseen, eli yksi allas riittää.

      Ja käytä aikaa miettimiseen. Minua harmittaa nyt, että hyväksyin suunnitelman heti, olisin voinut pari päivää miettiä vielä. Pari pikkujuttua olisi voinut muuttaa ja lisätä.

    • eräs remppaaja

      Paraikaa ollaan "välitilassa" ei meillä ei ole keittiötä, viemäri vuosi ja koko keittiö on purettu. Uusi on suunniteltu ja meille tulee juuri niin, että asitanpesukone on korkeammalla, se on parempi selälle. Samaten uuni on erillinen ja tulee hieman työskentelykorkeutta alemmaksi kaappiin. Tilaan myös induktiolieden, on nopea ja meille ei tule kattiloiden vaihtamista juuri yhtään, on teräskattilaa edelliset olleet ja juuri ostin uuden kasarin ja paistinpannun ja niissä tietenkin otin huomioon tämän uuden hellan tulon jo.
      Kuivauskaappia ei tarvitse ollenkaan, jos astianpesukone on ja silloin juuri niin kuin joku jo sanoikin, yksi iso allas riittää, jossa voi pyöritellä kattilat pesussa.
      Kivitaso meillekkin tulee, on niin kätevä pitää puhtaana ja voi todella olla suoraan leivontaalustana ja on silmällekkin kaunis.
      Mikro on vielä mietinnässä, otetaanko ollenkaan?
      Meinasin, että jos ostaisi monitoimiuunin, jossa on mikro että uuni. Meillä uunia käytetään aivan älyttömän harvoin, joten onko järkeä ottaa sitä ollenkaan erillisenä?
      Laskutasotarve kannattaa miettiä kanssa tarkkaan, miten monta konetta on käytössä koko ajan ja miten paljon tilaa ne vie?
      Minusta oli kiva piirrellä keittiötä ja tein noin yhdeksän eri piirrosta, kunnes tuohon nykyiseen sitten päädyin. Vein sen suoraan keittiöliikkeeseen ja pyysin siitä sitten kustannusarvion.
      Kaikkein vaikeinta tuntuu meillä olevan ovien valinta? Tällä hetkellä on koivu ja kuultolakattuna, saas nähdä, pysyykö se mielipide.
      Keittiötä ei olla tilaamassa kuin vasta sitten, kun tuo lattiaremppa on tehty ja seinät laitettu ja nähdään, mikä se todellinen korkeus siinä vaiheessa huoneessa on, kaapit on toisella puolella tulossa aivan kattoon asti, joten on senteistä kiinni, että mahtuvat.

      • mää

        keväällä paukuteltiin uusi keittiö. Itse suunnittelin avaran ja toimivan kokonaisuuden. Vinkkinä tai ajatuksena sanoisin, että jos mahdollista suunnittele itse juuri sellainen kuin minkä haluatte. Ota ohjeita ja neuvoja vastaan, mutta älä usko myyjien puheisiin "parhaista ratkaisuista". Esim toinen tykkää korotetusta apk:sta jne. Kaappitilaa kannattaa suunnitella riittävästi samaten laskutasoa. Sähköpistokkeista tai valaistuksestakaan ei todellakaan kannata tinkiä.


    • peukku68

      jos hella nurkkaan niin kannattaa laittaa seinäkin vinoon ettei tarvii kurotella sinne hellan taa rasvahyllyille.. muutenkin sinne kertyy roinaa vaan..

      rikkaluuukku on todella toimiva ratkaisu mutta hintaa ihan suhteettomasti, harjalle vielä oltava helppo paikka ettei mene sen perässä juoksuksi.

      nostettu tiskikone on vähän makuasia. periaatteessa vie turhaan pois pöytätilaa ja sitten esim mikro laitetaan yläkaapistoon tilan säästämiseksi kun pöydät loppuu kesken. itse laittaisin mikron omaan kaappiinsa ja tiskarin alas tavallisesti. harva kotona tiskaria niin ahkeraan käyttää että sen lastauergonomialla on merkitystä oikeesti ja voihan sitä kyykistellä.. jos vielä kalustehella komeroon niin todella iso köökki oltava että kaikki mahtuu...

      tiskiallas ei välttämättä kaksialtaien, mutta sellainen pikkuallas olisi edes hyvä olla jos isossa jotakin niin pienessä mahtuu vielä pesemään yms. valutustila on kaiketi epämuodikas, mutta paljon on sellaista joka johonkin pitäisi vetisenä saada valumaan tai kuivumaan joten siitä ei meillä ainakaan luovuta.

      kuivauskaappi kannattaa olla, mutta sen voi kyllä mitoittaa pieneksi pyhäkupeille. laita vielä sellainen umpipohjainen keräysastialla niin on siisti systeemi ja hyvin kuivuu silti.

      laatikot on hyviä kunhan otat tarpeeksi korkeita ja myös matalia. kaappi tai komero on silti hyvä olla sillä osa keittiön astioista on aika isoja jolloin ne ei mahdu yläkaappeihin eikä niitä kannata laittaa laatikkoon kun ne vie yksin koko laatikon, kaapissa ne voi olla sisäkkäinkin.

      emännnän vinkki; laske kuinka monta metriä tai neliötä kaapissasi nyt on astioille, ruuanvalmistustavaroille, aineksille ym ja kuinka paljon tarvitset lisää. noilla mitoilla kun otat kaappisi ja laatikkosi niin pitäisi mahtua entistä paremmin. huomioi kaapistojen syvyys, vanhoissa on paljon syvempiä kuin uusissa ja silloin esim juomalaseja voi toiseen mennä neljä jopa viisi peräkkäin ja toiseen kolme..

    • opp

      Jos suinkin keksii jotain muuta kuin roskiksen tiskialtaan alle, niin jätevaunulle/vastaavalle on toimivin paikka vähän tiskialtaan sivulla. Siinä altaan päällä kun kuorii/perkkaa/tms jotain niin on näppärä kun on roskis koko ajan vieressä avoimena. Jos se on altaan alla, niin sitä saa olla jatkuvasti aukomassa.

      Ylös nostetusta tiskikoneesta tykkään viikon kokemuksella paljon. Suosittelen.

      • peukku68

        roskis altaan vieressä ja ylälaatikkona on näppärä ratkaisu, kannatetaan. tiskialtaan alle on paljon muutakin laitettavaa vaikka lajitteluun menevää tavaraa. enemmän tuo roskis säästää selkää ja muuta vaivaa ja parantaa osumatarkkuutta kuin ylös nostettu tiskari.


      • perunankuoret
        peukku68 kirjoitti:

        roskis altaan vieressä ja ylälaatikkona on näppärä ratkaisu, kannatetaan. tiskialtaan alle on paljon muutakin laitettavaa vaikka lajitteluun menevää tavaraa. enemmän tuo roskis säästää selkää ja muuta vaivaa ja parantaa osumatarkkuutta kuin ylös nostettu tiskari.

        voi nostaa kerralla kompostiroskikseen ja jottei vedet vailuisi pitkin tasoja, roskis altaan alla. Tuo allaskaappi on kuin tehty roskiksille kaikkine putkineen ja piuhoineen, ei tulis mieleenkään varata roskikselle erillista kaappia tai laatikostoa. Täysin eri mieltä siis olen edellisten kanssa


    • keittiö

      Keittiö on ruoanlaittoa varten. Esimerkiksi näin:
      Ensin pakastin ja jääkaappi
      Vieressä työ ja laskutilaa alla ja yläkaapeissa kuivatarvikkeet
      Sitten liesi ja uuni (uuni voi olla myös erikseen--käytetään harvemmin kuin liettä)
      lieden vieressä vesipiste.
      laskutilaa vesipisteen molemminpuolin.
      viimeksi tilaa astioille ja aterimille.
      Jos tolla "ohjenuoralla teet keittiön ei voi kauhean paljon mennä pieleen. Järjestys voi olla vasen tai oikeakätinen keittiöstä riippuen. Muista että ruoanlaitto on prosessi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6484
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      555
      2251
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1837
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      82
      1214
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      97
      1012
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      960
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      74
      886
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      823
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      30
      814
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      145
      747
    Aihe