Poliisit hei!

Nyt kun bensanhinnan kipukynnys on monella ylittynyt, on polkupyöräily lisääntynyt myös Vaasassa.

Ongelma on että moni pyöräilijä ei tunnu tietävän liikennesääntöjä laisinkaan. Pyöräillään ajoväylällä vaikka vieressä kulkee pyörätie. Sitten taas kun ei ole pyörätietä ja pitäisi pyöräillä ajoväylällä, pyöräilevät yli 12 vuotiaat jalkakäytävälillä.

Nyt pitäisi tarttua ongelmaan ennen kuin tulee lisää pyöräilijöita jotka ottavat mallia näiltä jotka eivtä tunne liikennesääntöjä.


"Rangaistukset tarpeeksi koviksi ettei kenenkään tee edes mieli yrittää"
141032
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Itse pelkästään fillarilla liikkuvana ihmisenä voin sanoa, että noita poliisin voimavaroja voisi kyllä enemmän uhrata kaikkien "sekopääautoilijoiden" tarkkailemiseen ja täällähän niitä riittää...ja siellä missä ei ole varsinaista kaistaa pyöräilijöille, ei tee kyllä mieli ajaa autotielläkään...on ihan riittämiin ollut näitä tilanteita kun jonkun on ihan pakko keretä sillä peltilaatikollaan pienimpäänkin väliin...että silleen!=)

Äänestä

Olemme myös kiinnittäneet asiaan huomiota, ja olemme erittäin huolestuneita vallitsevasta tilanteesta. Päätimme eräässä huippusalaisessa kokouksessa että ensi vuonna puutumme asiaan 100%:sti. Eli ensi vuoden alusta alkaen emme puutu enään mihinkään muuhun kuin näihin huippuvaarallisiinpolkupyöräjengiläisiin jotka ovat terrorisoineet kaupunkiamme toden teolla. Kaikki lääninvankilassa olevat irtokarkkivarkaat tullaan vapauttamaan ja heidät korvataan näillä rikollispolkupyöräjengiläisillä. pois lukien tämä huippuvaarallinenammattirikollinen joka osti rantakirppikseltä Huuto nimisen varastetun taulun. eli jos kuulut näihin vaarallisiin polkupyöräjengiläisiin niin valmistaudu viettämään loppuelämäsi läänillä. turha selitellä sitten pidätyshetkellä mistään kouluun, töihin tai ompeluseuraan menosta. kyllä me teikäläiset tunnetaan, ryöstöt ja jengitappelut vaan mielessä.

Äänestä

Asiaa!!!

Tarkoituksena oli ilmeisesti herättää miettimään miten liikenteessä toimitaan. Ainakin jotkut on tähän viestiin reagoineet. Toivottavasti lukijat miettivät millä tavalla itse toimivat liikenteessä.

Jos joku lukija ei reagoinut millään tavalla, on tällä ilmeisesti älykkyysosamäärä ruukkukasvin tasolla.

Äänestä

Jo vaasan ikkunassakin, ja hyvin se poliisi sanoi että "pelti on kovempi kuin pää" tai jotain sinne päin. Eli pitääkö näitä pyöräiliöitä kuolla tarpeeksi monta ennen kuin se pää alkaa kääntymään ajoradan suuntaan ja ennakoimaan autojen vauhdin. Mutta pyöräiliöillä ei tuo tunnu menevän kaaliin, väkisin vaan painetaan auton eteen vaikka se olis metrin päässä!

Äänestä
  • Joo kyllä Vaasan auto kulttuurista vois hyvin karpo tulla tekemään ohjelmaa on se kumma
    kun kääntyessäkään ei näköjään Vaasassa tarvi käyttää vilkkua.

    Äänestä

En ole hauskempaa juttua kuullutkaan, Vaasa ja liikennekulttuuri. Tällä ei tunneta liikennesääntöjä laisinkaan joten mistään auto tai liikennekulttuurista ei voi Vaasan osalta edes puhua.

Kun lähtee kotipihasta liikkeelle millä tavalla tahansa, niin sitä ollaan jo liikenteen seassa. Parasta olisi opetella liikennesäännöt tai sitten pysytellä neljän seinä sisällä ja tilata take-away safkaa loppuelämän.

Parasta olisi jos kaikki liikennevajaaälyiset kuolisivat pois, viemättä kuitenkaan muita mukanansa. Tällöin jäisi vain me jotka osaamme liikennesäännöt ja liikenne alkaisi sujua.

Karpo tänne ja sassiin!

Äänestä

Ole kaikkien etujen mukaista että pyöräiliät kumminkin varoo niitä autoja varsinkin talvella kun on kyllä liukasta, vai tarvitaanko lisää kuolleita pyöräiliöitä ennen kun alkaa meneen kupoliin.
Mutta tietysti jos haluaa auton alle ihan omasta tahdosta niin älkää varoko sitten niin en minäkään paina jarrua!

Äänestä
  • Vai niin mutta eikös siellä autokoulussa opetettu että STOP merkin edessä pitää pysähtyä
    tämä ei toteudu vaasassa.

    Äänestä

  • Vaasalaiset kirjoitti:

    Vai niin mutta eikös siellä autokoulussa opetettu että STOP merkin edessä pitää pysähtyä
    tämä ei toteudu vaasassa.

    Merkki ja siihen pysähtyminen liittyi tähän keskusteluun!!

    Äänestä

  • stop- kirjoitti:

    Merkki ja siihen pysähtyminen liittyi tähän keskusteluun!!

    Siten vaan että Vaasan autoilijat eivä tunnu tuntevan liikennesääntöjä ajetaan vaan STOP merkin läpi muina miehinä.Pyöräilijöitä ei kunnioiteta paskan vertaa eli kyllä se vika on autoilu kulttuurissa täällä.

    Äänestä

  • Liikennesäännöt velvoittavat pyöräilijää ajamaan samalla ajoväylällä autojen kanssa, mikäli ei ole erillistä kevyenliikenteen väylää. Tällöin pyöräilijällä ja autoilijalla on samat oikeudet mutta myös samat velvollisuudet.

    Ei pitäisi olla kovin vaikeata ymmärtää näin yksinkertainen asia!

    Äänestä

ÄLÄ PUHU PASKAA MITÄ VITUN VÄLIÄ SILLÄ ON JOS VAASASSA AJELLAAN MISSÄ SATTUU? EI MITÄÄN VÄLIÄ!

Äänestä

joo mielestäni pyöräiliöitä koskee samat liikenne merkit auto tiellä kuin autojakin eli ei varmaan kannata tulla leuka pystys kolmion takaa korsholmanpuistikolle katsomatta tosiaan että onko sieltä tulos auto. siis ne kohdat joissa on korotukset ja mihnä ei muutama vuosi sitte ollu kolmioita...

Äänestä

onneks mun auto voittaa tollasen fillarin ja paniikis peruutan vielä päälle! ;D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fillarist kirjoitti:

Nyt kun bensanhinnan kipukynnys on monella ylittynyt, on polkupyöräily lisääntynyt myös Vaasassa.

Ongelma on että moni pyöräilijä ei tunnu tietävän liikennesääntöjä laisinkaan. Pyöräillään ajoväylällä vaikka vieressä kulkee pyörätie. Sitten taas kun ei ole pyörätietä ja pitäisi pyöräillä ajoväylällä, pyöräilevät yli 12 vuotiaat jalkakäytävälillä.

Nyt pitäisi tarttua ongelmaan ennen kuin tulee lisää pyöräilijöita jotka ottavat mallia näiltä jotka eivtä tunne liikennesääntöjä.


"Rangaistukset tarpeeksi koviksi ettei kenenkään tee edes mieli yrittää"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu