noituus

jane

olen kiinnotunut noituudesta ja olenkin lukenut paljon kirjoja mutta ne ovat lähinnä käsitelleet wiccalaisuutta eikä wiccalaisuus ole tuntunut oikealta minulle. olisiko mahdollista harjoittaa noituutta vaikka ei ryhtyisikään wiccalaiseksi? onko missään kirjoja noituudasta? itse olen vain löytäny kirjoja jotka käsittelevät wiccalaisuutta..

11

2692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarzan

      No tietysti voi olla noita ilman että on wicca. Noituudesta kertovia kirjoja voi löytyä vaikka mistä, varmaan juuri sieltä mistä niitä vähiten odottaa löytävänsä. Lue vaikka joku Carlos Castanedan kirja, jos oot jo lukenu eikä se sopinu sulle, niin jatka etsimistä, kyllä se oikea juttu jostain löytyy, ehkä sieltä omasta mielestä?

      • oppi

        Ns. noituutta on harjoitettu niin kauan kuin ihmisiä tällä taivaankappaleella on ollut, wicca on 1900-luvun keksintöä a la Gardner.


    • AROSUSI-09

      Magiaa voi ihan oikeasti harrastaa kuka tahansa.Ei siihen mitään oppi-arvoja vaadita.Tai liittymistä mihinkään kerhoon t.m.s Itse kävin Jumalten ystävät r.y-ssä 80-luvulla,mutta löysin parhaat jutut ihan ittekseni tutustumalla "alaan"(J.y.r.y oli noituutta pakana-uskonnon pohjalta harrastava vapaa "kerho".Paljon hyvännäköisiä misuja.)

    • vampyrella666

      ei siihen ryhdytä..käy katsomass kirjastossa joitakin kirjoja jos tahdot ''alkaa'' olemaan noita. ja perehdy sitten ensin tosi hyvin.esim.muuten on hieman ristiriitaista ellei tiedä mikä on kuunjumalatar,tai siihen liittyvät rukoukset(tämä kuuluu wiccaan.)

      • vampyrella666

        siis voi siihen ryhtyä:)


    • AurinkoNoita

      Tottakai on mahdollista harjoittaa noituutta ilman wiccalaisuuden oppeja! Itse esimerkiksi en voi sietää läheskään kaikkea wiccalaisuuteen liittyvää ja silti kutsun itseäni hyvällä omallatunnolla noidaksi.

      Kirjoista en mene sanomaan mitään, sillä en ole niihin perehtynyt. Itseasiassa en varmaan ole koskaan lukenut yhtään noituutta käsittelevää kirjaa... Olen vain pyöritellyt ja mietiskellyt asioita omassa pienessä päässäni, joskus jopa jakanut ajatuksiani joidenkin kanssa.
      Niin ja netistä löytyy googlettamalla joitain tekstejä, joita olen aikani kuluksi lueskellut. En nyt vain muista mitä...

      Ei, nyt valehtelin! Olen tosiaankin lukenut yhden kirjan aiheeseen liittyen. Se ei tosin käsitellyt noituutta sinällään, mutta sivusi sitä. Kirjan nimi oli Kuun magia tai Kuun magiaa, kirjoittajaa en muista. Ihan mielenkiintoinen opus ja suosittelen luettavaksi, mikäli löydät sen jostain.

      Lisäksi voisin kuvitella kansalliseeposten käsittelevän noituutta ja jotain tietoa voisi löytyä myös sellaisista historian kirjoista, jotka käsittelevät noitavainojen aikakautta. Mene ja tiedä.

      Mutta onnea sinulle. Toivottavasti löydät itsessäsi asustelevan noidan. Ja minulle voit aina kirjoittaa, mikäli haluat pohtia asioita jonkun ei-wicca-mutta-noita-silti -tyypin kanssa: [email protected]

      • Telix

      • Wnb-witch

        Olen vähän samoilla linjoilla. Noituus kiinnostaa minuakin mutta wiccalaisuus ei oikein tunnu omalta. Mutta täytyykö noidaksi ryhtyäkseen omata joitakin kykyjä tms?


      • Anonyymi

        Mikä sun numero on?


    • Entinen noita

      Olet matkalla samaa tietä kuin minä aikoinani. Jos jatkat joudut pahojen henkien yhteyteen, jotka saattavat esiintyä valkeuden enkeleinä ainakin aluksi, mutta lopulta paljastavat oikean hahmonsa.

      Itse pääsin tuosta noituuden ja muun pahan kierteestä ja viehtymyksestäni niihin, kun tulin uskoon.

      Päätös on omasi, mutta ainakin varoitin.

      • jaina

        Kuten huomaat, noidan on pidettävä jalat maassa ja järki selkeänä: noituus ja magia siis eivät ole lantunistuttajille sopivia harrasteita.

        Edellinen vastine on myös oiva esimerkki siitä, mitä voi tapahtua, jollei tee rehellisesti töitä omien negatiivisten kokemusten ja/tai piirteittensä kanssa: valtavirta imaisee imuunsa ja innokkaita noitien hukuttajia piisaa ja on piisannut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      401
      6910
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      49
      4004
    3. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      0
      1640
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      44
      1567
    5. Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä

      Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t
      Kevytliikenne
      95
      1434
    6. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      67
      1361
    7. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      258
      1350
    8. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      99
      1148
    9. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      22
      1086
    10. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      63
      1062
    Aihe