olen kiinnotunut noituudesta ja olenkin lukenut paljon kirjoja mutta ne ovat lähinnä käsitelleet wiccalaisuutta eikä wiccalaisuus ole tuntunut oikealta minulle. olisiko mahdollista harjoittaa noituutta vaikka ei ryhtyisikään wiccalaiseksi? onko missään kirjoja noituudasta? itse olen vain löytäny kirjoja jotka käsittelevät wiccalaisuutta..
Vastaukset 11
- tarzan
No tietysti voi olla noita ilman että on wicca. Noituudesta kertovia kirjoja voi löytyä vaikka mistä, varmaan juuri sieltä mistä niitä vähiten odottaa löytävänsä. Lue vaikka joku Carlos Castanedan kirja, jos oot jo lukenu eikä se sopinu sulle, niin jatka etsimistä, kyllä se oikea juttu jostain löytyy, ehkä sieltä omasta mielestä?
- oppi
Ns. noituutta on harjoitettu niin kauan kuin ihmisiä tällä taivaankappaleella on ollut, wicca on 1900-luvun keksintöä a la Gardner.
- AROSUSI-09
Magiaa voi ihan oikeasti harrastaa kuka tahansa.Ei siihen mitään oppi-arvoja vaadita.Tai liittymistä mihinkään kerhoon t.m.s Itse kävin Jumalten ystävät r.y-ssä 80-luvulla,mutta löysin parhaat jutut ihan ittekseni tutustumalla "alaan"(J.y.r.y oli noituutta pakana-uskonnon pohjalta harrastava vapaa "kerho".Paljon hyvännäköisiä misuja.)
- vampyrella666
ei siihen ryhdytä..käy katsomass kirjastossa joitakin kirjoja jos tahdot ''alkaa'' olemaan noita. ja perehdy sitten ensin tosi hyvin.esim.muuten on hieman ristiriitaista ellei tiedä mikä on kuunjumalatar,tai siihen liittyvät rukoukset(tämä kuuluu wiccaan.)
- vampyrella666
siis voi siihen ryhtyä:)
- AurinkoNoita
Tottakai on mahdollista harjoittaa noituutta ilman wiccalaisuuden oppeja! Itse esimerkiksi en voi sietää läheskään kaikkea wiccalaisuuteen liittyvää ja silti kutsun itseäni hyvällä omallatunnolla noidaksi.
Kirjoista en mene sanomaan mitään, sillä en ole niihin perehtynyt. Itseasiassa en varmaan ole koskaan lukenut yhtään noituutta käsittelevää kirjaa... Olen vain pyöritellyt ja mietiskellyt asioita omassa pienessä päässäni, joskus jopa jakanut ajatuksiani joidenkin kanssa.
Niin ja netistä löytyy googlettamalla joitain tekstejä, joita olen aikani kuluksi lueskellut. En nyt vain muista mitä...
Ei, nyt valehtelin! Olen tosiaankin lukenut yhden kirjan aiheeseen liittyen. Se ei tosin käsitellyt noituutta sinällään, mutta sivusi sitä. Kirjan nimi oli Kuun magia tai Kuun magiaa, kirjoittajaa en muista. Ihan mielenkiintoinen opus ja suosittelen luettavaksi, mikäli löydät sen jostain.
Lisäksi voisin kuvitella kansalliseeposten käsittelevän noituutta ja jotain tietoa voisi löytyä myös sellaisista historian kirjoista, jotka käsittelevät noitavainojen aikakautta. Mene ja tiedä.
Mutta onnea sinulle. Toivottavasti löydät itsessäsi asustelevan noidan. Ja minulle voit aina kirjoittaa, mikäli haluat pohtia asioita jonkun ei-wicca-mutta-noita-silti -tyypin kanssa: [email protected]- Telix
Juuri sinunkaltaisen neuvoja kaipaisin. Käypä lukemassa tuo linkki.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000216&posting=22000000010935084
Mikäli tiedät asiasta jotain todella konkreettista, voisin kirjoittaa sinulle suoraan sähköpostiisi....jos sopii!? - Wnb-witch
Olen vähän samoilla linjoilla. Noituus kiinnostaa minuakin mutta wiccalaisuus ei oikein tunnu omalta. Mutta täytyykö noidaksi ryhtyäkseen omata joitakin kykyjä tms?
- Anonyymi
Mikä sun numero on?
- Entinen noita
Olet matkalla samaa tietä kuin minä aikoinani. Jos jatkat joudut pahojen henkien yhteyteen, jotka saattavat esiintyä valkeuden enkeleinä ainakin aluksi, mutta lopulta paljastavat oikean hahmonsa.
Itse pääsin tuosta noituuden ja muun pahan kierteestä ja viehtymyksestäni niihin, kun tulin uskoon.
Päätös on omasi, mutta ainakin varoitin.- jaina
Kuten huomaat, noidan on pidettävä jalat maassa ja järki selkeänä: noituus ja magia siis eivät ole lantunistuttajille sopivia harrasteita.
Edellinen vastine on myös oiva esimerkki siitä, mitä voi tapahtua, jollei tee rehellisesti töitä omien negatiivisten kokemusten ja/tai piirteittensä kanssa: valtavirta imaisee imuunsa ja innokkaita noitien hukuttajia piisaa ja on piisannut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️481032Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?17969- 82841
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80759Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21727- 59621
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k203618- 102604
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet188572- 90548
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html259476Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73461Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.85448- 36408
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42403- 28377
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9142376- 43372
- 5368
- 29348