Kokeilin live streamausta Windows Encoderilla. Käytin kamerana tavallista Creative Web Cam NX Pro -kameraa ja mikkinä kameran mukana tullutta semmoista. Liitin mikin suoraan läppärini mikkiliitäntään. Äänet jäivät vähän heikoiksi, mutta kuuluivat.
Päätin vahvistaa ääntä. Liitin läppäriini Sound Blaster Audigy USB-liitäntäisen ulkoisen äänikortin, äänikortin RCA-sisäänmenoon Beshinger UB502 -mikserin ja mikserin tape out -RCA:han ulostulon äänikortille. Mikkinä oli XLR-liitäntäinen peli. Ääni kulki tällä tapaa kortille saakka, luurit päässä tämän todistin, mutta verkon kautta ei tullut sitten mitään.
Minulla on ilmeisesti Encoderissa jokin namiska tai väkänen väärässä paikassa. Äänilähteinä olen Encoder-asetuksissa kokeillut oletuslähdettä sekä Sound Blasteria. Sound Blasterin asetuksissa Encoder tarjoaa sisääntuloksi SPDIF-in? Miksi? Epäilen vielä, että vaikka vaihdan sen, niin softa heittää SPDIF:n takaisin.
Osaako kukaan sanoa, mitä minun kannattaisi kokeilla? Sekä mikserin kanssa tai vaikka ilman sitä, jotta äänet vahvistuisivat streamatessa?
Ääni puuttui live streamauksessa
OJK
0
566
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4818513Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195840Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554772Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s694147Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1713759- 901698
- 961241
- 47869