Viittomakielinen kirjallisuus?

Utelias

Millaista mahtaa olla viittomakielinen kirjallisuus? Onko sitä, vai onko viittomakieli vain "puhuttua" kieltä?

4

880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -TP-

      Ei todellakaan ole viittomakielellä kirjallisuutta, ainoastaan vain kuvia sormiaakkosista ja viittomakielen kuvasanakirja. Internetissäkin on liikkuvia viittomakielen kuvasanoja,kuten tässä osoitteessa: http://suvi.viittomat.net/

      Mutta suomen kielellä on kirjallisuutta kuurojen kulttuurin historiasta kertova kirja,joka julkaistiin äskettäin:"Maahan lämpimään". Ja paljon on muita suomen kielellä julkaistuja kirjoja, jotka kertovat kuurojen elämästä, historiasta,kulttuurista ja viittomakielestä.

    • Kivikuuro

      Viittomakieltähän ei voi kirjoittaa vaan käytetään merkintäsysteemiä joka ei ole kovin laajan yleisön käytössä. Mutta viittomakielisiä tarinoita on tarjolla videolla. Suomessa ei vielä kovin paljon mutta USa.ssa ja ENglannissa ainakin jo aika paljon.

      • Toinen kivikuuro

        Mitä kiinnostava aniissä olisi? Ei mitään. Luen mieluummin kuulevien kirjoittamia kirjoja.


      • Kivikuuro
        Toinen kivikuuro kirjoitti:

        Mitä kiinnostava aniissä olisi? Ei mitään. Luen mieluummin kuulevien kirjoittamia kirjoja.

        Sanotaan, että ruoho on vihreämpää aidan toisella puolella. Lue vaan rauhassa kuulevien kirjoittamia kirjoja. Luen itsekin, mutta nautin kovasti viittomakielisestä ilmaisusta.
        EHkä et ole tutustunut esim. Kalevalan viittomakieliseen käännökseen. Se on kerrassaan upeaa kerrontaa. Koko kirjaa ei kyl ole käännetty vaan pari osaa. Toivottavasti saamme lisää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5044
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2322
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1270
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      97
      1211
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1074
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      873
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      753
    10. Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."

      Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii
      Suomalaiset julkkikset
      25
      719
    Aihe