Matti ja Mervi

AIKKI1

Eiks kukaa hokaa et Mervi tekee tahallaan noi jutut koska tietää ja tuntee Matin ni miksi on toisen miehen kanssa ja antaa Matin juoda??Sitä saa mitä tilaa.Matti välittää ja rakastaa Merviä ei riemastu turhasta.

9

3247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trelainen

      on vakava alkoholiongelma niin Mervillä kuin Matilla tiedetään täällä pariskunnan kotikulmilla.
      Mutta jos kumpikaan ei sitä tunnusta niin meillä riittää tulevaisuudessakin iltalehdissä luettavaa.

      • toinen haudassa

        Niinpä kuinka se mervi kieltäis matilta alkoholin, kun ei voi sanoa itekkään alkoholille eitä. Kumpikin tarvii juomaa niin, että eivät ajattele seurauksia....se juoman tarve menee yli kaikkien seurauksien!


      • varmaan

        heillä se suuri rakkaus jota sanovat toisiaan kohtaan niin kuitenkin siihen alkoholiin.. eikä oikeesti toisiinsa??


      • PARANTAA!

        Ukon ja toivon sydämmestäni,että kumpikin löytää Jeesuksen omaksi vapahtajakseen viinan kirouksesta.
        Niin alhaalla ei kukaan kulje ,etteti siellä Jeesus ois.Ei ketään hän luotansa sulje ,eikä karkoita ketään pois.
        Myös Matti ja Mervi on Jumalalle tärkeitä.
        Jeesus kuollut meidän jokaisen syntisen ihmisen puolesta.AMEN

        RUKOUS KANTAA.RUKOUS AVAA OVIA.


      • trelainen

        Olen samaa mieltä että alkoholiongelma on ja ihan tosiaan käy sääliksi Mattia, kun se ei pääse kierteestä pois, vaikka toisaalta jos se on ainoa pakotie Matilla. elämä on koulinut jo niin pahasti


    • haluat

      sanoa ei jymmärrä

    • toi oikeesti

      perustu mihinkään rakkauteen kuitenkaan... mikä lie syy miks eivät eroa kokonaan ja pysyvästi ( en ala arvailemaan syitä enkä tiedäkään )ja kun pinna ei riitä toistensa seuraa niin se riitä.
      Paras varmasti olis,etteivät tapaa eivätkä soittelekaan,kun toi tollaista on...mutta onhan niilläkin varmasti ollut paljon yhteistäkin vuosien mittaan joka kaikesta huolimatta yhdistää...se kai on se syy,jokaiseen suhteeseen kuuluu kaikennäköistä hyvääkin,jos huonoakin.

      Ainoa tosi paha on tietenkin se,että toinen piruilee,eikä toisen päre riitä... mutta JOS lehdet ei olis tehnyt riidoista julkisia,olis he kuin kuka tahansa pari,iloitsisivat yhdessä kuin tavalliset ( tuntemattomat ihmiset ) ja riitelisivät riitansa yksityisesti ( kuin tavalliset ihmiset ),sillä ei tämä takuulla ainoa joskus tappeleva pari ole...tämä vain on julkisuuden kiroa,että heidän suhdettaan levitellään julkisuudessa vrt. ne riitaisat perheet,joista kukaan ei puhu mitään,joissa on sekä henkistä ja fyysistä väkivaltaa...kuinka moni akka saa turpiinsa Suomessakin,kuinka moni ukko polttaa hihat ilkeilyn takia jne. Nyt on unohdettu koko asia yleensä,henkilöidytään vaan tähän julkkis pariin! Mitäs ne sadat tai tuhannet perhe riidat...miks ei niitä nyt yht äkkiä olekaan...kuka heistä välittäis???
      Tekopyhää ehkä...mutta varmaan on asian tynkääkin tässä lurituksessani.

      • Välittää

        JEESUS VÄLITTÄÄ!IHMISET AINA HEITTÄÄ KIVIÄ,MUTTA JUMALAN RAKKAUS ON TARKOITETTU,MYÖS MERVILLE JA MATILLE.
        RUKOILEN HEIDÄN PUOLESTA.USKON,MITÄ JUMALAN SANA SANOO.


    • Mervin ulkomuotoa. Jo siitä näkyy, että viinaa on tullut nautittua ankaramman päälle. Ei siinä paljoa miljoonat auta. Matti on Mervin kanssa, koska ei enää muille kelpaa ja koska ei mihinkään järkeviin hommiin enää pysty (onko koskaan pystynytkään, tai hei, kyllähän hän pitsoja aikanaan ex-vaimonsa ravintolassa väänsi). Matti on vammainen ja läheisriippuvainen. Kuten Mervikin. Narsisteja tavallaan molemmat. Jos olette lukeneet viime viikon Seiskan, niin olivat kymmeniä kertoja luottotoimittajalleen soitelleet mihin vuorokauden aikaan tahansa ja aina päissään. On vain hetken kysymys, milloin jompikumpi pääsee henkiparastaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      35
      3922
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      247
      3429
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      250
      3218
    4. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      267
      2487
    5. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      126
      1717
    6. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      26
      1689
    7. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      246
      1468
    8. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      11
      1305
    9. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1105
    10. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      19
      1089
    Aihe