Kuosuvaaran takana

kalso kirves

Luin Alf Nilsen-Börskogin kirjan. Otsikkona oli "Elämän jatko 1". Kirja kertoi kveenien kovasta elämästä kahden armeijan puristuksessa viime sodan loppuvaiheessa. Onko kirjan tarinalle ilmestynyt jatkoa? Kiinnostaa.

5

916

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi

      Luin itse myös kesällä. Tuntui jonkiverran pitkästyttävältä, mutta puolustaa toki paikkaansa ensimmäisen kveeninkielisenä pitkänä romaanina.
      Kirjahan oli ihan uusi, joten jatkoa saanee odottaa muutaman vuoden.

    • ...muttei ilmestynyt vielä. Elämän jatko -sarjan toinen osa ilmestyy toivottavasti piakkoin. Muistaakseni Alf on kirjoittanut yhteensä kolme kirjaa valmiiksi, en ole ihan varma.

      • mie

        Trilogia on kirjoitettu, kustantamisen kanssa ongelmia


      • kalso kirves
        mie kirjoitti:

        Trilogia on kirjoitettu, kustantamisen kanssa ongelmia

        Tarina oli kertomisen arvoinen. Kieli oli mielenkiintoista. Olin perheeni mukana Norjassa kesällä 1959. Hammerfestin lauttarannassa tuli aamulla teltallemme läheisestä talosta vanha rouva tyttärensä kanssa. Hän puhui meille vähän samaa kieltä ja kertoi sukunsa olevan kotoisin Hietaniemestä Suomesta. Lieni samaa joukkoa Kuosuvaaralaisten kanssa! Hankin jatko-osat heti kun se vain on mahdollista! Toivottavasti kustantaja löytyy.


    • Pyssyjoki

      Parissakin uusimmassa Ruijan Kaiku-lehdessä on ollut juttua kirjoittajasta ja kirjasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      202
      2112
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      159
      1429
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1061
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      917
    5. 58
      898
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      831
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      823
    8. 93
      777
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      697
    10. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      108
      684
    Aihe