Onko kellään kokemuksia Timangista? Saisin toimivan/ajokuntoisen timangin 50 euron hintaan kaverilta että kannattaako ostaa Laittasin sen kuntoon. Tietääkö ketään koinka ison koneen timangiin voi laittaa ns heittämällä nin että saa vielä katsastettua. Ja meneekö esim corollan osat alustaan? Etä saisi levyt eteen ja muuta sellaista. Eikäs Timangi ole kerran tehty pikkucorollasta?
Toyota Timangi
15
4274
Vastaukset
- Make
Tekniikka on suoraan pikkucorollasta, 1,2 litrasen voi laittaa keulalle, vaatii kuitenkin normaalin muutoskatsastuksen.
Suurempaan koneeseen vaatii jo jarrujen, etutolppien ym. vaihtamista. Siinähän on vain litranen kone muistaakseni.- Timangiko?
Sitä minäkin vähän ajattelin että kyllä siihen varmaan saa ainakin sen 1.2 litrasen corolan koneen. Timangissa on kyllä vakiona litranen kone ja tehoja rekisteriotteen mukaan 49hp!!
Moottorin saa varmaan aika halvalla juuri katsoin palstaa niin joku myy 1.2 koneen apulaitteet 50euron hintaan. Ja kyllähän noita varaosa corolliakin on mytävänä aika halvalla. Tuplaisi kyllä tämän auton arvon monta kertaa muuta kyllä siitä varmaan rahaa saa kun korjaa sen perusteellisesti. Ruostetta meinaan löytyy AIKA paljon(ollut jääautona) Kuinka paljon tossa 1.2 koneessa muuten on vakiona heppoja? 60hp? - Subman
Timangiko? kirjoitti:
Sitä minäkin vähän ajattelin että kyllä siihen varmaan saa ainakin sen 1.2 litrasen corolan koneen. Timangissa on kyllä vakiona litranen kone ja tehoja rekisteriotteen mukaan 49hp!!
Moottorin saa varmaan aika halvalla juuri katsoin palstaa niin joku myy 1.2 koneen apulaitteet 50euron hintaan. Ja kyllähän noita varaosa corolliakin on mytävänä aika halvalla. Tuplaisi kyllä tämän auton arvon monta kertaa muuta kyllä siitä varmaan rahaa saa kun korjaa sen perusteellisesti. Ruostetta meinaan löytyy AIKA paljon(ollut jääautona) Kuinka paljon tossa 1.2 koneessa muuten on vakiona heppoja? 60hp?Kuullut jostain et heppoja olis 73.
- normittaja
Subman kirjoitti:
Kuullut jostain et heppoja olis 73.
Tuo 73hv taisi olla aikoinaan SAE normin mukaan, paremmin nykyisin ilmoitettaviin tehoihin verrattavissa oleva DIN teho taisi olla 58hv.
- Timangiko?
normittaja kirjoitti:
Tuo 73hv taisi olla aikoinaan SAE normin mukaan, paremmin nykyisin ilmoitettaviin tehoihin verrattavissa oleva DIN teho taisi olla 58hv.
että heppoja olisi n.60 on siinä kuitenkin n.10hp enemmän kuin sinä 1.0 litrasessa ja ainahan sitä konetta voi hieman piristää
- en sano
Timangiko? kirjoitti:
että heppoja olisi n.60 on siinä kuitenkin n.10hp enemmän kuin sinä 1.0 litrasessa ja ainahan sitä konetta voi hieman piristää
Mun corollassa on 1.3 ja horseja 65 vakiona...
Mutta miksi vaihtaa hyvää tekniikkaa eihän tuo litranen syö ruoholeikkuria enempää!!
Ja noin kevyt rovi niin... - Timangiko
en sano kirjoitti:
Mun corollassa on 1.3 ja horseja 65 vakiona...
Mutta miksi vaihtaa hyvää tekniikkaa eihän tuo litranen syö ruoholeikkuria enempää!!
Ja noin kevyt rovi niin...kun se ei kulje sillä litraselle kovin hyvin eikä kiihdy. n.120km/h kaveri oli jäällä sillä ajanut mittarin mukaan mutta en sitten tiedä kuinka paljon mittari heittää tai auto on sutinut silloin. Kyllähän se nyt olisi hauskempaa jos siihen halvalla saisi hieman isomman koneen. mikä kone sulla on jos sulla kerran on 1.3 Mikä toyota sulla on?
- noensano
Timangiko kirjoitti:
kun se ei kulje sillä litraselle kovin hyvin eikä kiihdy. n.120km/h kaveri oli jäällä sillä ajanut mittarin mukaan mutta en sitten tiedä kuinka paljon mittari heittää tai auto on sutinut silloin. Kyllähän se nyt olisi hauskempaa jos siihen halvalla saisi hieman isomman koneen. mikä kone sulla on jos sulla kerran on 1.3 Mikä toyota sulla on?
80 corolla siinähän on köyhien kone 4k, Haaveena olisi saada aito 80 rallye corolla (perustuu te71)
Tottakai aito 4-ovinen malli! Hmm... Mulla kerran kulki tuo toyota enään 90km/h... Sytytys päin v***ua - KE
Eikös sinne mahu 1,3 4K moottori. Lohko ainaskin on sama kuin 1,2 3k ja 3k-h koneissa.
- 5K
KE kirjoitti:
Eikös sinne mahu 1,3 4K moottori. Lohko ainaskin on sama kuin 1,2 3k ja 3k-h koneissa.
Pitäisi mennä myös Liteacen 1,5 5K moottori.
Sehän on myös täysin sama kone päällepäin kun 3K ja 4K.
Tuo kone löytyy ainakin -86 ja uudemmasta Liteacesta.
Öljypohjan voi joutua kuitenkin vaihtamaan, ainakin -82 Corollaan Liteacen öljypohja oli liian "pitkä".
- Jaska
Saat niin hyvän kärryn että huhhuh. Kapeet renkaat ja pieni piristys 1 litraseen riittää. Toivottavasti et ole kovin iso kokoinen meinaan penkissä ei oo säätöjä ja tilaa ei oo muutenkaan (kopissa). Ehdottomasti paras ja hauskin Toyota!
- Timangiko?
ja ostaa timangin itselleni. Kyllä ainakin eilen mahduin hyvin istumaan koska en ole kovin pitkä. Toi kyllä pitää paikkansa että on kapeat renkaat(155) ja pienet 12 tuumaset. Kyllä toi varmaan tolla 1.2 moottorilla liikkuu kun omapaino on vaivaiset 740 kiloa!
- Timangiko?
Voiko joku kertoa että mikä pulttijako on noissa vanhemmissa corollissa? Esim pikkucorollassa?
- noensano
Olisko ollut 144.3*4 ?
- KK
noensano kirjoitti:
Olisko ollut 144.3*4 ?
mutta pikku corollassa (KE-20) väittäisin olevan 4 * 110.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k323748Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet501677- 731369
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751201Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1721057Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911041- 84925
Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua40819Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?49771- 39750