olisiko kellään rekisteröimätöntä urosta meidän nartulle?Asutaan lähellä Savonlinnaa.
chihuahuasta
Nimetön
10891
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
hakea noita rekkaamattomia uroksia/ narttuja, vai osoittaako tämä tyhmyyttä ja jonkinlaista huomionhakuisuutta täällä. Täällä on monia kirjoituksia ollut näistä rekkaamattomista, täällä on varoiteltu, netti on täynnä varoituksia näistä pimeitä pentuja tekevistä. Seropi on Seropi, rotukoira on rotukoira, mutta nämä kolmannet ovat se suurin ja kamalin ongelma. Kuitenkin tällaisten tekijöiden motiivit ovat tulla suuriksi "kasvattajiksi". Rotukoiraa on tehnyt mieli ja se on ehkä hankittukin, mutta odotettua menestystä ei sitten tullutkaan. Ehkä koiralla on jokin ulkomuodollinen puute, sairaus. Mutta kun sen astuttaa vaikka sitten paperittomalla niin johan alkaa tulla terveitä ja kunniaa tuottavia koiria, ihmisethän jopa maksavat niistä.
Toivon mukaan olet sellainen huuhaa, joka kirjoitat lämpimiksesi, mutta jos olet todellinen, toivon uroksen omistajalla olevan sen verran selkärankaa jotta tarkista taustasi todella tarkkaan.
en todellakaan rupea tehtailemaan pentuja ja haluaisin vaan astuttaa meidän nartun ja ei koira siitä pahene.ei koira papereilla parane.
sen narttusi? Onko sinulla kokemusta kääpiökoira synnytyksistä? Ei aina todellakaan ole helppoja. Ja kysyn vielä oikein tylsästi, mikä tekee nartustasi niin korkealuokkaisen että sen sukua kannattaa jatkaa? Onko se niin terve, vai onko sillä niin suuria ulkomuodollisia syitä terveyden lisäksi jotta kannattaa astuttaa. Miten olet aikonut sen uroksen taustat tarkistaa? Terveydenkö vai jälleen luonteen terveyden ja ulkomuodon?
Harkitse moneen kertaan ihan oikeasti. Jos itselläsi on Chihu, tai joku muu kääpiö koira, käy tsekkaamassa niiden kotisivuja ja hae niiden rotujen jalostusohjesäännöt ja lue ne todella tarkasti.
En saarnaa mutta mieti mitä voi tulla vastaan. Oletko itse valmis pitämään pennut? Entä jos sairaus iskee, niin miten olet aikonut korvata, ja onko pentuja kohtaan oikein jos vanhemmat eivät ole perinnöllisiltä vioilta vapaat. Tiedätkö miten paljon eläinlääkäri maksaa, jos synnytysapua tarvitset? Usein synnytys alkaa silloin kun on kallein päivystys aika. Jos tulee keisarinleikkaus, hinta voi olla jopa 600 euroa ja ylikin.
Nuo kaikki kannattaa todella miettiä ja ajatella loogisesti.
Tutkituta ainakin narttusi, silmien polvien ja muidenkin osalta, jos niistä mainitaan sen rodun jalostusohjesäännössä. Samoin on syytä uroksen olla terve.
oletpa taas ollut ahkerasti valittamassa kaikille!!! aina sitä niitä seropeja ja ei rek. koiria mollaamassa!!! joka asiaan sitä kyllä keksit valittamista!
uros. laita sahköpostiosotetta niin voin mailata.
mistä päin tämä uros löytyy?
löytyy.. lähettele s postia niin jutellaan lisää. [email protected]
etsii siitokseen juuri rekisteröimätöntä ? Eikö tuo ole jo hölmöä. Luulisi puhdasrotuisiakin löytyvän siitokseen. Eikä mahda paljoa maksaa yks hyppy ainakaan
Puhdasrotuista rekisteröimätöntä luulisin hänen etsivän. Jospa hänellä on itsellä samanlainen.
No, kuinka vaan. Hyvä kuitenkin jos saadaan markkinoille lisätarjontaa.
voisi johtua varmaan siitä että hän etsii juuri ei rek. urosta että hän luulee ettei rek. urosten omistajat halua antaa omaa koiraansa astutukseen...kai...