Niin, elikkä kun nettiin menee niin koko ajan plätkyy ruutuun keltaisia yhteysvaroituksia. Hermot menee!!!!!!
Kun aikanaan koneen hankin niin joku ihana ihminen neuvoi kuinka niistä pääsee eroon, mutta koska siitä on tosi paljon aikaa niin en muista enää...Jotain sääntöjä piti kai luoda??
Voisko joku auttaa?????
Kiitos!!!! :)
Kun aikanaan koneen hankin niin joku ihana ihminen neuvoi kuinka niistä pääsee eroon, mutta koska siitä on tosi paljon aikaa niin en muista enää...Jotain sääntöjä piti kai luoda??
Voisko joku auttaa?????
Kiitos!!!! :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
helpompi auttaa,jos kertoisit mikä ohjelma niitä varoituksia antaa !
Koneella windowsin xp ja Normanin personal firewall- avustaja niitä varoituksia explorerissa antaa.
Löysin yhden ohjeen vanhoista viesteistä mutta kun yrittää niitä sääntöjä luoda niin eipä onnistu. Kone sanoo että sääntöjen tallennus epäonnistui.
He...vetti sentään!
vanhat säännöt pois ensin.
kun oliskin niin helppoa.
Kun siellä ei näy niitä vanhoja sääntöjä ollenkaan. elikkä koko sääntöruudukko on ihan tyhjä!! vaikka koko ajan joudun noita varoituksia hyväksyyn. jokin tässä nyt mättää.
käyttöopas, siitä voisi olla apuja
http://www.google.fi/search?hl=fi&as_qdr=all&q= Norman personal firewall käyttöopas&btnG=Hae&meta=lr=lang_fi
luo tälläinen sääntö :
- Toiminto: Estä yhteys
- Suunta: Tuleva
- Yhteyskäytäntö: TCP ja UDP
- Mikä tahansa sovellus
- Klikkaa OK.
Ulospäin:
Sen jälkeen käynnistät ohjelman kerrallaan ja laitat kyselyyn
-muista
-mikä tahansa palvelu
-mikä tahansa osoite
Näin kysely loppuu, kysyy ainoastaan uusia ohjelmia asentaessa ja muurisi on kahteen suuntaan
pitävä eli parempi kuin niillä toisilla säännöillä.
ei vaan toimi, mitä tahansa sääntöjä yrittää luoda ja painaa ok niin kone sanoo että tavallisten palomuurisääntöjen tallennus epäonnistui. mitään ei siis pysty tekemään ja noi plätkyt estää kaiken toiminnan ollessaan koko ajan tiellä.
ennen ei kyllä tälläistä onglemaa ollut, kun ekaa kertaa aikanaan säännöt loin niin silloin poistin vaan vanhat säännöt. nyt siellä ei mitään sääntöjä ole mitä poistaa. kyllä voi olla hankalaa. :(