Jumalan opettajat

aci m lainen

Raamatunlauseita tulee ja menee mutta koska tämän palstan aihe on Ihmeiden oppikurssi niin keskustelen siitä.

Saarnamiehiä on moneen junaan. Näilläkin palstoilla on mikkoällää ja eskohoota ja nyt viimeksi on ilmaantunut tuo suni, mielenkiintoinen kirjoittaja muuten jolla on varmasti paljon sanottavaa.

Olen tässä pohtinut sitä että jos joku kerran Jumalan asialla on niin eikö Jumala anna ihmiselle myös kyvyn opettaa sillä tavalla että oppi menee perille? Koska oppilaat ovat erilaisia niin opetuskin täytyy olla muodoltaan erilaista, oppilaiden tarpeisiin sopeutettua.
Oppi on mennyt perille silloin kun opetettava on tullut lähemmäksi Jumalaa. Jos tätä ei tapahdu niin mitä hyötyä Jumalan kannalta katsottuna on koko saarnhaamistouhusta?

Miksi sitten jotkut opettajat näyttävät epäonnistuvan? Näillä palstoillakin näkyy sellaista. Olen katsellut helluntailaispalstaa ja sielläkin jotkut kirjoittajat näyttävät vain kylvävän pelkoa ja vihaa saamatta aikaan parannusta ihmisissä, Jumalan rakkauden kokemisesta puhumattakaan. Tällaisilla opettajilla on ilmeisesti vielä hoitamatonta pelkoa sydämessään.


ACIM kuvaa hyviä opettajia näin:

"..Good teachers never terrorize their students. To terrorize is to attack, and this results in rejection of what the teacher offers. The result is learning failure... "

ja kehottaa myös olemaan armollinen:

"you should be merciful even as your Father in Heaven is merciful. It has been hard for many Christians to realize that this applies to themselves."

Admata, voisitko antaa koko edelliset kohdat kattavan pätkän suomeksi (jos sinulla on vielä IOK lainassa).

Ne ovat kappaleesta: Text - Chapter 3
The Innocent Perception
1. Atonement without Sacrifice

3

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moi

      Kukaan oikealla asialla oleva ei aloita asiansa esittämistä hyökkäävästi.
      Väärin aloitettu kommunikointi on jo alussa tuomittu epäonnistumaan.
      Asiasisältö on silloin sivuseikka.
      Kukaan joka on toisen antamaa tehtävää tekemässä, ei loukkaannu henkilökohtaisesti kritiikistä, joka kohdistuu sisältöön.
      Jolla on nuhde ilmoitettavana ei vaihda nuhdetta kokemansa vastaanoton nuhteluksi.(Tehtävä kun ei vaihdu.)Sanananlaskuista opittua.

    • admata.

      Eli ACIM kuvaa hyviä opettajia näin:

      Luku 3

      VIATON HAVAINTOMAAILMA

      1. Sovitus ilman uhria (s. 39)

      "4. ... Teidän on oltava armahtavaisia, niin kuin Taivaallinen isänne armahtavainen on. Monen kristityn on ollut vaikea ymmärtää, että se koskee heitä itseään. Hyvät opettajat eivät koskaan terrorisoi oppilaitaan. Terrorisoiminen on hyökkäämistä, ja se johtaa hänen opetustensa torjuntaan. Seurauksena on se, että mitään ei opita."

    • piena.

      Tällaiset palstat antavat mahdollisuuden kaikenlaatuisille vastauksille, jotka ovat "tavallaan" oikeita.
      Niin kuin kokemuksistasikin tiedät, on turha vakuuttaa ihmisiä, koska kokemus on vain omakohtaista.
      Tieto on tietoa, olettamus on olettamusta ja vakaakin väite on vain useimmiten ponnetonta, subjektiivista väitettä.

      Elämä on niin harvinaista herkkua, ettei virheisiin olisi kellään varaa, mutta niihin joudutaan vääjäämättä keskeneräisyyden ja arvostelukyvyttömyytemme vuoksi. Arvostelukyky pitäisi aina tarkistaa kolmen eri periaatteen perusteella: intonaatioon, imaginaatioon ja inspiraatioon "turvautumalla", tällöin virhearviointi on minimaalista. Juuri nämä perspektiivit luovat puhtaimmat vastaukset kysymyksiin ja ongelmiimme.

      Todella uskottavia asioita, vakuuttavia väitteitä ja mielenkiintoisia väittämiä löytyy pilvin pimein, mutta asioista pohjimmiltaan paremmin tietävät vetäytyvät taustalle, sillä totuus on se mikä etsien ja vaivoin löydetään, eikä se mikä vaivattomasti syliin annetaan, sillä ei ole olemassa vaivatonta viljaa.
      Totuutta on monta sorttia, totta ja todempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2416
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2031
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1657
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1523
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1457
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      1006
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      965
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      947
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      939
    Aihe