Eli, mulla on kannettava, joka alunperinkään ei ollut mikään tilaihme, mutta nyt on viimeiset gigat menossa. Miten saisin tähän lisää kovalevytilaa? Onko ulkoisia kovalevyjä olemassa ja jos on niin mistä saa ja paljonko maksaa? Kiva olis saada sellaset 160 gigaa. Onko merkillä väliä? Kone mulla on fujitsu siemens. Thanks vastaajille :)
Lisää kovalevytilaa?
Läppäri
13723
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
osta ulkoinen kovalevy liitetään usb 2.0 väylän
Niin, että minkä hintaisia noi on? Vaikka 80 ja 160 gigaiset.
Minkä tahansa 2,5 tuuman voi asentaa nykyisen kiintolevyn paikalle.
Siis, että se nykyinen sitten menisi hukkaan? En halua siitä luopua, enkä kyllä varmaan osais sitä vaihtaakaan. Mutta tästäkin vaihtoehdosta olis kiva tietää hinta-arvio.
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/26222
Polta ne wareleffasi levyille sieltä, läppäriä ei ole tarkoitettu miksikään kannettavaksi multimediavarastoksi, vaan työkaluksi.
Tiesitkö, että tiedostoja voi myös poistaa. Niitä ei tarvitse säilyttää koneella ikuisesti. Miten monta kertaa samaa pornoleffaa jaksaa sitäpaitsi katsoa?
Olenpa erittäin hyvin perillä noista mahdollisuuksista. Konneellani on vain hyödyllisiä ohjelmia ja tiedotoja. Enkä ole ikinä omalla koneella ja hyvin harvoin muidenkaan imuttanut laittomia juttuja. Että silleen, vaikkei teille kyllä mitenkään kuulukaan mitä koneellani säilytän.
Mahdollisille seuraaville urputtajille tiedoksi, että koneessani oli todellakin alkujaankin vain 20 gigaa tilaa, joten sille ei kyllä ole ikinä ollut mahdollisuuttakan säilöä mitään turhaa.
Ihmettelen että mihin tarvitsee 20 gigaa tilaa jos käytössä on vain ohjelmia eikä mitään suurta kuten elokuvia tms.
Itselle on riittänyt alle 10G levy mainiosti, ja käytössä on vaikka mitä ohjelmaa, mutta musiikkia ei eikä elokuvia.
Siitä 20 gigasta on noin 5 jäljellä, joten tilaa on tähän mennessä mennyt 15 gigaa. Suurinmman osan vie ohjelmat, joita on paljon. Harrastan digikuvausta, joten paljon tilaa vieviä kuvia on paljon, myös kuvankäsittely ohjelmia on useita (tiedän, että kuvat voisi polttaa cd:lle eikä pitää koneella, mutta siinä on ollut ongelmia). Konettani käyttää myös pari muuta henkilöä omiin harrasteisiinsa, joten heidän ohjelmat vie tilaa. Tuossa nuo ehkä ylimääräisiksi mahdollisesti luokiteltavat. Muuten on vain perusohjelmia (joita niitäkin kyllä on paljon, kun joutuu esimerkiksi tietoturvasta huolehtimaan) ja opiskelumateriaalia. Ole onnellinen jos sinulle riittää ne 10 gigaa :) Nykypäivänä se on aika harvinaista.
Joku taisi aiemmin sanoa, että kannettava on työväline ei säilytystä varten. Minulla se on molenpia, koska omistan vain tämän pikkuisen läppärin.
Ai niin, niillä elokuvilla ja musiikilla saa kyllä huomattavasti isommankin koneen täyteen. Monilla tutuilla on useita varmaan 80-250gigaan kovalevyjä koneellaan ja näkyy nekin vaan täyttyvän :). Siksipä en ole niitä elokuvia alkanut omalle koneelleni haalimaankaan.
Itselläni on kannettava Compaq Presario jossa tila loppui kesken. Ratkaisin ongelman asentamalla uuden isomman 2,5" kiintolevyn. Asentaminen ei todellakaan ollut vaikeaa, vaikken ollut tehnyt sitä koskaan aikaisemmin.
Ennen operaatiota siirsin kannettavasta kaikki tärkeät tiedostot lähiverkon avulla pöytäkoneen kiintolevylle, josta ne palautin kun uusi kovo kannettavaan oli asennettu. Jos kannettavassa on tallentava cd/dvd -asema, voi tiedostot tallentaa asennuksen ajaksi myös vaikka cd-levyille.
Kannettavissa koneissa kiintolevy on useimmiten asennettu näppäimistön alle. Joten näppis pitää irrottaa ja sen alta paljastuu koko kannettavan koneen sisältö, kiintolevy myös. Jos asentaminen kuulostaa ongelmalliselta (mitä se ei tosiaankaan ole), pc-yritykset tekevät sen puolestasi, tietysti "kivaa" maksua vastaan.
Kiitos neuvoista :). Mutta taitaa olla mulle parempi se usb-porttiin tökättävä ulkoinen kovalevy :D.
Kiitos kaikille asiallisesti vastanneille, olette olleet suureksi avuksi :). Mulle riitti nämä tiedot, mutta tottakai ketjua saa jatkaa muiden iloksi.