Ensi kevään aikana olisi tarkoitus lähteä katselemaan Itävallan menoa kaupunkiloman muodossa Wieniin. Minulla on ollut tapana yhdistää kaupunkilomaan yksi päivä kaupungin ulkopuolella (maaseudulla?) ja sama olisi tarkoitus toteuttaa Wienin matkan yhteydessä.
Kuinka luotettavia Itävallan junayhteydet ovat ja onko junissa jotain erikoista mitä pitäisi tietää? Onko Wienin lähistöllä, siedettävän junamatkan päässä, käymisen arvoista kaupunkia tai paikkaa johon kannattaisi suunnata tämä yksi päivä kaupungin ulkopuolella? Alpit kiinnostavat erityisesti, ehkä niistä sais jotain irti juna-ajelulla?
Wienistä junalla?
7
2196
Vastaukset
- -StArFuRy-
Aika preussilaisen täsmällisiä ovat junat Itävallassa. Wien on tosi kiva kaupunki =) Oltiin siellä viime heinäkuussa 4 päivää Interrail-matkan yhteydessä. Kannattaa matkata junalla Insbruckiin.. Ja varaa kameraan sitten paljon muistikortille tilaa/filmiä junamatkalle = tosi komeat maisemat.
- matkailija neito
Kuinka kauan junamatka Insbruckiin kestää? Ehtiikö sinne ja takaisin vielä saman päivän aikana?
- -StArFuRy-
matkailija neito kirjoitti:
Kuinka kauan junamatka Insbruckiin kestää? Ehtiikö sinne ja takaisin vielä saman päivän aikana?
Kesti junamatka muistaakseni joku 4 tuntii. Onhan se päivä reissuksi hieman pitkä aika jos edes takaisin tulee 8 tuntia, eikä ole varsinaisesti junamatkailemassa.
- I left my heart in Austria
-StArFuRy- kirjoitti:
Kesti junamatka muistaakseni joku 4 tuntii. Onhan se päivä reissuksi hieman pitkä aika jos edes takaisin tulee 8 tuntia, eikä ole varsinaisesti junamatkailemassa.
Kannattaa varata aikaa sinne Wienin ulkopuolellekin ainakin yheden yöpymisen verran ettei tartte sitten kiukusta hyppiä tasajalkaa kun juna on lähdössä mutta Alppi huuma on iskenyt sen verran ettei sieltä tahtois lähteä kulumallakaan pois.
Mutta Wienistä ollaan äkkiä maalla, melkein kaikki sen ympärillä on landea. Päivän reissuksi ilman yöpymistä siis voisin suositella Wachauta. Vaikka Durnsteiniin niille raunioille kiikkumaan. Upeat näkymät ja Tonava virtaa vieressä. Ei ole pitkä matka. Durnstein siis saksalaisella y:llä jos etsit netistä tietoa. Sinne pääsee suoraan junalla. Myös Melkin luostari ei ole kaukana. Mutta jos Alpeille haluat niin suosittelisin ihan yöpymistä...sen verran siitä Wienistä on kuitenkin matkaa ennenkuin ne Alpit ilmestyvät kuin tyhjästä silmien eteen suurina ja ylhäinä.
Mukavaa matkaa!
- Mari
Itse olimme kuukausi sitten viikon Wienissä. Matkustimme omatoimisesti Wienistä Salzburgiin ja takaisin samana päivänä. Matka kesti noin 3 tuntia/suunta. Salzburg oli ihan kaunis ja käymisen arvoinen kaupunki. Junat kulkivat täsmällisesti. Wienistä on hyvät yhteydet moneen suuntaan, esim. Budapestiinkin olisi päässyt noin kolmessa tunnissa. Etukäteen kannattaa katsoa ÖBB:n internetsivuja www.oebb.at Sivuilta löytyy junien aikataulut ja matkojen kestot hyvin tarkasti. Wien on ihana kaupunki - hyvää matkaa!
- ihanasti haulla
http://www.oebb.at/vip8/oebb/de/ ja malliesimerkki Wien - Insbruck ja kesto ~5h
http://www.oebb.at/vip8/oebb/de/
Voit myös haeskella englanniksi.
Alppeja toki alkaa Salzburgista, mutta jatko
vieläkin upeampaa kohti Ljubljanaa.http://www.oebb.at/vip8/pv/de/Servicebox/Fahrplanabfrage/index.jsp vieritä palkkia alspäin Matkan varrella rinnettä !
Olemme lentänee Müncheniin ja sieltä junalla Bad Hofgasteiniin, että kaikki voivat roikkua ikkunoissa ja huudahdella ihastuksesta.
- Otso
Äläkä vahingossakaan eksy junassa koppiin, jossa lukee "damen abteil", varsinkaan jos olet mies!
Viimeksi matkalla Salzburgista St.Pölteniin löydettiin koko juna viimeiset vapaat paikat juurikin kyseiseltä osastolta (seuralaiseni oli kuitenkin nainen). Konnari tuntui lämpeävän siihen paikkaan... Ja vaikka osaston kaikki naiset yrittivät konnarille vakuuttaa ettei sukupuoleni ja läsnäoloni heitä häirinnyt mitenkään. Ja niin matka jatkui käytävällä istuen...
Koko episodi ja sen taustat kai osoittavat jotain itävaltalaisten vanhoillisuudesta ja "pilkun viilauksesta"...?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt464984Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622807Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2401162Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391104Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711074Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055- 1281038
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72994- 137905
- 49884