Välillä tuntuu, ettei enää jaksa. Kun kultani suku ei ollenkaan hyväksy mua. Ja vieläl oma veljeni tekee elämästämme ihan helvetin, haukkuu mua sukulaisilleni ja tuttaville ja sanoo tosi törkeitä juttuja itselleni ja kullalleni. Välillä jopa kultani sukulaisille. Lesbouteni on melkein kuin henkilökohtainen loukkaus häntä kohtaan, en ymmärrä! On sieltä tullut tappouhkauksiakin jopa. En ole omasta mielestäni tehnyt mitään "pahaa". Pelkään ,ettei kultanikaan kestä enää kauaan, ei tätä kukaan kestäisi. Mutta mitä ihmettä voin tehdä?
epätoivoinen
Janna
3942
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Elät sinun oman elämäsi ja sillä sipuli.
Hei epätoivoinen.
Sukulaisillasi ei ole mitään oikeutta tuomita sinua tai kumppaniasi. Minä sinuna laittaisin totaalisesti välit joksikin aikaa poikki tuollaiseen sukuun. Ehkä he sitten tulevat ajatelleeksi muutakin kuin omaa napaansa. Ilmoita kylmästi ettet halua pitää mitään yhteyttä koska sinulla on oikeus olla onnellinen ja hyväksytty sellaisena kuin olet. Kerro myös että vietät aikasi mieluummin sellaisessa ympäristössä ja seurassa missä tunnet olosi hyväksi.
Minä olen kokemut saman. Irtisanoin kaikki yhteydet sukulaisiini koska vanhempani eivät hyväksyneet lesbouttani. Äitini uhkasi häätää minut asunnostani (jota he maksavat, koska opiskelen)ja uskoi sen olevan tehokas keino "saamaan minut järkiini". Sanoin etten hyväksy hänen metodejaan enkä alistu tuollaiseen naurettavuuteen. Nyt asutaan kultani kanssa yhdessä pienessä kaupungin vuokrakaksiossa. 3kk vanhempani pitivät vihaa mutta kun en taipunut enkä ottanut yhteyttä, vaihdoin puhnronikin, he luovuttivat ja tarjosivat asuntoa takaisin. Emme muuta nykyisestä asunnostamme pois koska nyt olemme omillamme, vaikka sossu ja kela maksaakin vuokraamme. Tsemppiä sulle ja laita kapulat poikittain suvun rattaisiin!
Sano vanhemmillesi ettei heillä ole mitään oikeutta kohdella sinua ja kumppaniasi huonosti. Vanhempien kuuluu tukea ja rakastaa lapsiaan, ei sortaa!
Määkin opastan teitä molempii: Unohtakaa koko typerä sukunne kunnes tajuavat teitä!!!
Oon samaa mieltä ku rohkea. Liikkukaa niissä ympyröissä keneltä saatte tukee!!!
Soita broidilles että sen mielipiteet ei kiinnosta ja että sen ajatukset on perseestä. Sama tyly kohtelu mutsille ja faijalle. Ei ne pysty pitkään uhkaamaan jos huomaavat ettette piittää niistä pätkääkään! Sanokaa ettette välitä paskaakaan heistä ja syytä siihen voivat miettii hiljaa itekseen.