Antenniasiaa

Mikä merkitys on autoantennin ohmimäärällä,
(75-130) ohmia ? Entä sijoituksella autoon ?
Mitä vaikuttaa antennin pituus, materiaali (teräs, lasikuitu, koaksaali, kupari)?

Kiitos asiallisista vastauksista.
4369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Autoantennin ohmimäärällä eli impedanssilla on sellainen merkitys, että jos impedanssi ei ole sopiva, ei kaikki antennilta tuleva signaaliteho mene vastaanottimeen perille, vaan heijastuu johdossa itsessään tai vastaanottimen sisääntulossa takaisin. Eli kannattaa käyttää sopivalla impedanssilla varustettua antennia sekä johtoa.

Sijoituksella on myös merkitystä, farmarissa antenni kannattaa olla esim. auton katon takaosassa, ja muissa esim. peräkontin sivussa. Antennin pitäisi olla myös jonkin verran kallistettu (yleensä aina taaksepäin) jotta epämääräisiltä signaalin heijastumisilta ja muilta vastaanotto-ongelmilta vältyttäisiin.

Materiaaleista en osaa sanoa juurikaan mitään.

Äänestä
  • Sinällään mainioon vastaukseen lisäisin vielä, että kallistuksella maksimoidaan vastaanotto, eri lähetteillä kun on eri polarisaatio; vaaka- tai pystypolarisaatio. Kylmästi sanottuna 45-asteen kulmassa saadaan kompromissi molemmista.

    Äänestä

  • Käsittääkseni paras sijoituspaikka autossa kuin autossa on keskellä kattoa, näin suuntaavuus on mahdollisimman pieni ja vastaanotto-ominaisuudet eivät heilahtele aaltojen tulosuunnan muuttumisen mukaan. Kattoon kiinnitetty täyspitkä antenni vain on ikävän näköinen, lyhyemmällä neljäsosa-aaltopiiskalla antennisignaali taas jää pitkää piiskaa pienemmäksi.

    Esimerkiksi A-pilariin ympätty antenni on symmetrisesti sijoitettua piiskaa huonompi nappaamaan auton korin suunnasta saapuvaa lähetystä.

    Kunhan se digiradio joskus yleistyisi niin ei tarvitsisi miettiä näitäkään...

    Äänestä

Tehtii töissä joku päivä semmone viritelmä et pistettii menee vaijeri matkatelkkarista metalliseen haravaan. Oli paljo parempi kuva ku telkkarin omalla 2m pitkällä piiskalla. Eli jos tää toimii telkkaris ni kait se sit toimii radiossaki. Pistäs pitkän vaijerin menee radiosta haravaan, joka sojottaa kattoluukusta. Varmaa kuuluu kaikki äänialueen ääripäät vaik Nepalin radiosta.
Ja tää oli asiallinen vastaus...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TaTu kirjoitti:

Mikä merkitys on autoantennin ohmimäärällä,
(75-130) ohmia ? Entä sijoituksella autoon ?
Mitä vaikuttaa antennin pituus, materiaali (teräs, lasikuitu, koaksaali, kupari)?

Kiitos asiallisista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu