Apua digikuvien kehitykseen!

Olen aivan avuton tämän digikameran kanssa! Minkä kokoisia kuvia minun kannattaa tilata, kun kamerani (Trust 715 LCD power@m zoom) tiedoissa lukee kuvaresoluutio 2288 x 1712 (4Mpix) ja kameraresoluutio 2112 x 1584 (3,3Mpix)? Kun resoluutio on hyvä, niin ovatko luvut silloin mahd. isoja vai mahd. pieniä?
Jos nyt saisin vihdoin tilattua ekat digikuvani!!!
3364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mitä enempi pixeleitä, sen suurempi kuva on mahdollista hyvälaatuisena tehdä. Tuosta 3 megan tiedostosta tulee hyvä 15 x 20 kuva, mikäli muut seikat on kunnossa. Lähinnä tarkoitan objektiivin laatua, valaistuksen oikeellisuutta ja kontrastin määrää. Mikäli pikkukuvissa haluat koko alueen paperille niin tilaa 10 x 13 kuvia. Jos valitset 10 x 15 koon, sen perinteisen kymppikuvan, niin sivujen suhteet ei täsmää ja kuvasta joko rajautuu osa pois tai parille sivulle jää valkoiset reunat. Riippuu kuvan tekijän ohjelmista. Kysymällä se selviää.

Itselle olen teettänyt 3 megan kuvista 20x30 kuvia ja laatu oli erinomainen. Väline tosin on eri merkkiä.

Jos olet kuvatessasi ehdottoman varma että et ikinä tarvitse kymppikuvaa isompia, voit toki kuvata pienemmälläkin koolla säästäen muistitilaa. Mikäli kamerassasi on vaihtoehtoja??? Mutta jospa se täydellinen otos olikin joukossa. Harmittaa. Eli suomeksi: Isosta tiedostosta voi aina tehdä myös pieniä kuvia, vaan toisinpäin ei. Joten osta lisää muistia, se on halpaa, ja kuvaa mahdollisimman isoja kuvia. Niistä on mahdollista rajailla vaikka pikkusen pois, taiteellisen vaikutelman vuoksi, ja jäljelle jää vielä tarpeeksi aineita hyvän kuvan teetättämiseen. Onhan siulla jokin kuvankäsittelyohjelma koneella?

Äänestä
  • Kiitoksia paljon selkokielisestä vastauksesta!
    Nyt mä taidan uskaltaa tilata paperikuvia. On mulla koneella joku Ulead photo express, mutta mä en ole perehtynyt kuvien muokkaamiseen yhtään, joten lähetän kuvat sellaisenaan. Ei ne varmaan kovin hyviä ole.

    Mitä tulee erikokoisten kuvien ottamiseen, niin en ole ainakaan tietoinen, että kamerallani voisi ottaa erikokoisia kuvia. Täytyy varmaan selata ohjekirja läpi. Muutenkaan en ole kovin hyvä näissä jutuissa, esim en osaa laisinkaan pakata kuvia...

    Äänestä

  • Alvari oli jaksanut kirjoitella kunnon vastauksen, itselläni olisi loppunut poweri kesken. Kumarrus Alvarin suuntaan : )

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Isola kirjoitti:

Olen aivan avuton tämän digikameran kanssa! Minkä kokoisia kuvia minun kannattaa tilata, kun kamerani (Trust 715 LCD power@m zoom) tiedoissa lukee kuvaresoluutio 2288 x 1712 (4Mpix) ja kameraresoluutio 2112 x 1584 (3,3Mpix)? Kun resoluutio on hyvä, niin ovatko luvut silloin mahd. isoja vai mahd. pieniä?
Jos nyt saisin vihdoin tilattua ekat digikuvani!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu