tipsuthan on hyvin omaperäisiä haukkuja,onko muilla tälläisiä ongelmia kuin meillä:kamala eroahdistus,kiljuu ja huutaa kun yksin joutuu jäämään,ei myöskään hyväksy kaikkia ihmisiä,vieras tai tuttu,hän itse päättää hyväksyykö ihmisen..tiedän että meidän olisi kunnolla pitänyt kouluttaa tipsumme pentuna,mutt oppiiko vanha koira vielä "tavoille"?
tipsut ovat jokatapauksessa aivan ihania persoonia!hyvää syksynjatkoa kaikille!
tipsut ovat jokatapauksessa aivan ihania persoonia!hyvää syksynjatkoa kaikille!
Vastaukset 4
Vanhimmat
meiän tipsu huus ja itki pienenä kun se jäi yksin.. nykyisin osaa olla jo hyvin.. ja on siis 3 vuotta nyt..
vieraista sen verran että joskus tuntuu että se ois parempaa kaveria vieraitten kuin meiän kanssa.. ihmeellistä :) se tykkää kauheesti vieraista ja lapsista.. ihan innoissaan aina kun jonkun näkee..
on se sit ihmeellistä kui monta erilaista tipsua on... :)
meillä oli 2 tipsua jotka molemmat nyt ikiunessa. pitkään elivät eivätkö sairasteelleet kuin viimeisinä kuukausina (joiden takia piti lopettaa)..
Toinen narttu ehti olla meillä 6 vuotta ennenkuin toinen tuli kaveriksi. kummallakaan ei ole koskaan ollut minkäänlaista eroahdistusta. Kiltistä jäivät kotiin kun sanoi "äiti menee kauppaan" tai "äiti menee töihin"..
kannattaa varmaan harjoitella sitä että jätät koiran pikkuhiljaa enemmän ja enemmän yksin..
ensin lähdet pariksi minuutiksi, etkä mene takaisin ennenkuin koira on hiljaa, sitten pidennät 5-10 minuuttiin jne jne.. näillä varmaan pääsee alkuun
sulla se tipsu vielä ? Kuulostaa vaan niin paljon pennun elkeiltä. Jos on niin älä huoli. Tutustuta vitä ihmisiin ja koiriin ja vie mukaasi joka paikkaan. Kun menette kylään niin viet sen aina sinnekin mukaan. Näin koirasi rohkeus kasvaa ja joku päivä se hyväksyy kaikki. :) T. Saman läpikäynyt
niin älä anna rähjätä ainakaan. Kiellät jämäkästi ja tartut vaikka kiinni jos meinaa agressiivinen olla. Ei koira saa ihmisille rähjätä