Hei, olemme avo-vaimoni kanssa eroamassa ja asumme tällä hetkellä asumisoikeusasunnossa. Asumisoikeusasunto on kokonaan minun nimissäni. Ajattelin muuttaa johonkin yksiöön ja antaa asumisoikeusasunnon vuokralle ex-avovaimolleni (hänelle jää lapset). Onko kelalla jotain valittamista hänen asumistuestaan jos teemme vuokrasopimuksen normaalisti?
Asumistuki asumisoikeusasunnossa
Ero
3863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mielestäni et saa vuokrata ASO kämppää jos et muuta toiselle paikkakunnalle/toiseen maahan työn tai koulutuksen perässä.
Muuten kai ei ole ongelma vuokrata asuntoa avokillesi ja lapsille.
Tässäkin tapauksessa max. vuokra-aika on 2 vuotta ja kaupunki voi antaa vuoden lisä-ajan jos on perustelu miksi vielä vuokraat asuntoasi.
Tällä on pyritty ehkäisemään se, että ASO asuntoja käytetä bisnesmielessä.
Esim. Oulussa saat ASO kämpän 10000-20000€ ja voisit vuokraamalla saada todellista tuottoa 50-200€/kk ja verrattuna omistusasuntoon (85000€) saat ASO asuntoja n.5kpl ja voisit tehdä liikaa bisnestä niillä.
Kannatta selvittää asiaa kuitenkin omasta asunkunnastasi, koska siellä saattaa olla eroja, joista minäkään en mitään tiedä.
voit vuokrata asunnon JOS muutat toiselle paikkakunnalle todistettavasti.
vuokra-aika 1 vuosi.
asomaksuhan ei ole kovin suuri joten lienee mahdollista siirtää kämppä lapsille tai ex ostaa sen sinulta. Yhtenä keinona voi olla että elarilla ex ostaa asoa sulta pois eli annat tavallaan henk koht luoton hänelle - omat riskit järjestelyssä.
Mietin vielä tuota ideaa vuokrauksesta. Sinunhan ei ole käsittääkseni pakko asua siinä asossa jos se on perheesi käytössä. ex maksaa vastikkeen ja saa siihen asunnon haltijana asumistuen. tällä järjestelyllä et pääse itse vaurastumaan, mutta mikäli lasten olosuhteiden pysyvyys painaa jotakin niin se järjestyy..
Kelahan on kiinnostunut siitä keitä taloudessa asuu ja jos et asu asunnossa ei se kelaa kiinnosta sen enempää varsinkin kun sinulla on asunto toisaalla.