Silikoni tms.

kuinka pois?

Miehelläni on varmaan kymmenen hyvää paitaa mennyt pilalle töissä, kun hän joutuu töissä "asumaan" liimasilikonin kanssa. Se on sellaista kumimaista harmaata/valkoista ainetta joka kuivuessaankin on hieman pehmeää. Uskoisin sen olevan jotain silikonia. Onko kenelläkään hyvää konstia kuinka sen saisi vaatteista pois? Kiitos paljon!

7

8268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?????????

      miehellesi työpaita.

      • silläkö ne

        likaiset paidat sitten putsaantuu? "Hanki työpaita"?? Eikö paita jota käytetään töissä, ole työpaita? Eikö työpaidoista voi yrittää pestä likaa pois? Hermo menee tollasiin tyyppeihin, jotka luulee suuressa viisaudessaan keksineen jonkun todella suuren ratkaisun meidän vähä-älyisten ongelmiin:)

        Jos homma on todellakin niin, että sitä töhnää paidassa on, niin edelleen kysyn, onko sen poistamiseen mitään keinoja? Kiitos asiallisista neuvoista.


      • ainoa mahdollisuus
        silläkö ne kirjoitti:

        likaiset paidat sitten putsaantuu? "Hanki työpaita"?? Eikö paita jota käytetään töissä, ole työpaita? Eikö työpaidoista voi yrittää pestä likaa pois? Hermo menee tollasiin tyyppeihin, jotka luulee suuressa viisaudessaan keksineen jonkun todella suuren ratkaisun meidän vähä-älyisten ongelmiin:)

        Jos homma on todellakin niin, että sitä töhnää paidassa on, niin edelleen kysyn, onko sen poistamiseen mitään keinoja? Kiitos asiallisista neuvoista.

        Jos mömmö on todellakin silikonia niin kyllä se puhdas paita pitää hommata kaupasta.
        Silikonin voi poistaa ainoastaan mekaanisesti eli mitkään aineet ei toimi.

        Eli edellinen vastaaja oli oikeassa tosin hieman sarkastisella asenteella.


    • :Pelle

      ...alan liikkeistä. Silikonin poistoainetta on olemassa. En tosin tiedä, voiko sitä käyttää tekstiileille ja paljonko se maksaa.

    • Kynnet verellä

      Kokeilin ensin kaikkea, tarhanpoistoaineista, ruokaöljyyn, housujen pakastukseen, kynsilakanpoistoaineeseen yms. kunnes kyseinen mieheni joka oli sotkenut uudet shortsinsa silikooniin sanoi, että tämä lähtee puhdistetulla bensalla eli sytkärin bensalla. Johan lähti, bensaa silikooni tahran päälle ja pieni rapsutus kynnellä. Lähti tosi hyvin irti. Ensi olisi ikinä uskonut. Kannattaa kokeilla.

    • onnitomuus

      kylmäspray

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      347
      12017
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      45
      3556
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      81
      3144
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      117
      2898
    5. 97
      2787
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      59
      2593
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2516
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      274
      2403
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1501
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1488
    Aihe