Mulla Fujitsu Siemensin noin vuoden vanha kannettava joka sammuilee ja jumittaa aina välillä, varsinkin silloin kun on jotain teon alla. Sit kun kone menee uudestaan päälle tulee usein ilmoitus: "Järjestelmä on palautunut vakavasta virheestä. Loki on muodostettu virheestä.", tai jotain. Tämä ilmeisestikin viittaa siihen, että koneessa on virus/viruksia?? Osaisikohan tällainen amatööri tehdä asialle jotain..muutakin kuin heittää koko laitteen seinään? Viruksia skannatessa löytyy pari jotain (altnet?)mainosta, joita ei kuitenkaan saa siirrettyä karanteeniin..Onko mitään tapaa saada niitä tuhottua?
kone tilttaa
neito hädässä
51083
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lisää / poista sovelutuksesta .
logi tänne.
lataus tuolta. http://koti.mbnet.fi/pattaya1/hijackthis.htm
sivulta löytyy ohjeet.
juups koneellasi on luultavasti viruksia (johtuu varmaan huonosta palomuurista ja virusohjelmasta esim. Normannista). Eli käytännössä mikäli sinulla on tuttuja jotka osaisivat koneen "putsata" anna heidän se tehdä.
Mutta suosittelen, että viet sen johonkin liikkeesees putsattavaksi.
Käytännössä toi homma etenis tyylin näin: Koneen mukana tullut varmaan "Recovery disk" ajasit ton läpi koneella (tuhoaa samalla koneelta kaiken ja asentaa windowsin uudestaan).Tätä ennen kone tulisi tietenkin irroittaa netistä. Tämän jälkeen kun kone olisi uudelleen asennettu siihen pitäisi saada samantien ladattua palomuuri, virusohjelma, ym ohjelmat...vasta tämän jälkeen koneen voisi laittaa takaisin nettiin.
Toinen vaihtoehto olisi ottaa toiset palomuuri ja virusohjelmat käyttöön...eli ladata ne ensin koneelle (ei vielä aukasta) tämän jälkeen kone pois netistä. Poistaa täydellisesti kaikki entisiin palomuuri ja virusohjelmiin liittyvä koneelta. Sitten asentaa uudet pal.m. ja vir. ohjelmat (esim. palomuuriksi ZoneAlarm ja virusohjelmaksi AVG)...näiden lisäksi kannattaa laittaa Ad-aware ja Ccleaner ohjelmat (auttavat jatkossa pitämään koneen puhtaana).Nämä ohjelmat kyllä on helppo löytää netistä esim. www.filehippo.com sivuilta. Mutta mikäli et ole paljoa koneen kanssa "tapellut" ri välttämättä kannata lähteä noita itsestään tekemään.
Ohjeesi ovat täyttä paskaa. Suurin osa pelkkää arvailua. ja ei sitä nyt parin viruksen takia käyttistä aleta asentamaan uusiksi. Käyttiksen uudelleen asentaminen on aina viimeinen keino, ja ei mitenkään normaalia toimintaa, vaikka osa windows-vammaisista niin luuleekin. Esim. linuxia ei tarvitse asentaa koskaan uusiksi, eikä pahemmin windowsiakaan, jos tietää koneista edes alkeet.
Alkuperäiselle: Aja Hijackthis ja joku kunnon virusohjelma, esim. Avast! koneessasi.
Kuullosti hieman samalta ongelmalta kuin itse tuossa tänä iltana aiemmin kyselin tällä samaisella palstalla. Itsellänikin fujitsu, tosin pöytäkone. Jumittamistakin tapahtuu ehkä turhan usein, mutta ongelmana on tuo 'pimeneminen' ja käynnistyminen (ilmoittaa myös samaisen virheilmoituksen 'järjestelmä palautunut vakavasta virheestä').
Mielestäni Norman on ihan ok ohjelma, jos vain päivittää sen tarpeeksi usein. Itse en ole asiantuntija, mut kannattaisiko ajaa esim. Pandan online skannaus ennen kuin rupeat asentamaan uutta virustorjuntaa koneellesi. http://www.pandasoftware.com/products/activescan Se myös poistaa virukset.