Hei minulla olisi tarkoitus tehdä mökki lautatavarasta runko 125 mm. noin 50 neliötä ja ajattelin tehdä (niin jos käy) mökin pilareitten päälle. Poraisin reijät maahan (savea) noin metrin syvyyteen ja laittaisin pahviputket jotka valaisin betonilla, siihen ei tulisi minkäälaisia salaojaputkia kun on niin vaikea lapiolla kaivaa ja konetta on melkein mahdottomuus saada mökille asti, jos tuo onnistuisi niin mitenkähän tiheään noita pilareita tulisi laittaa? Vai olisiko teillä ehkä parempia ehdotuksia, kun olisi tarkoitus olla talvellakin joten ovet pitäisi auveta roudasta huolimatta. Eikä ole mukavaa jos pikku hiljaa painuun koko mökki maantasalle.
Pilarit vai?
5
1884
Vastaukset
- Jocu_
Onhan talojakin tehty saven päälle, riittävän leveällä anturalla.
Tuo metri maan sisään ei taida juurikaan auttaa. Tee mieluummin anturat matalemmalle. - pilareilla
mitenkään, alle täytyy saada paalut routarajan alapuolelle tai sitten tehdä koko mökki laatalle hormeineen päivineen.
- et ole yksin
Kun rakentaminen, myös vapaa-ajan rakentaminen, on nykyisellään vahvasti säänneltyä, et ole tässä asiassa yksin. Rakennusluvan saadaksesi sinulla pitää olla rakennusoikeudellisen tontin lisäksi hyväksymiskelpoiset suunnitelmat. Ja niissä hyväksytyt suunnittelijat ja hankkeella vastaava työnjohtaja. Keskeiseksi kumppaniksesi hankkeessa tulee kuntaa edustava rakennustarkastaja, joka kyllä kertoo sopiiko suunnitelmasi vai ei. Hän vielä käy tontillasi määrittelemässä rakennuksen paikan ja tarkastamassa että toimit hyväksytyn suunnitelmasi mukaan, joten et ole ihan meidän nettiläisten varassa.
Et pääse edes kokeilemaan pysyvätkö pilarit paikoillaan roudan kynsissä, vaan sinulta edellytetään perustamista routarajan alapuolelle tai perustuksen routasuojausta.
Muuten, normaalitalvena ei juuri sellaista paikkaa olekaan, mihin ei kaivurilla pääse: telakaivuri kyllä pääsee ja rouhaisee muutamankymmensenttisestä roudasta läpi. Täytön ja salaojien sorat ja imeytyskentän massat tulee samaa reittiä traktoripelillä ja mökkitietä voi rakennella samaan läpeen. - Jouduimme itse keväällä huomaamaan että mökin rakentamisesta neljännes tai kolmannes tehdään maan alle ja että kestää ainakin kuukauden ja vaatii rekkakuormia soraa, että anturan pohjalta pääsee takaisin maanpinnan tasolle. - unohda
Suosittelisin että luet Arto Paasilinnan kirjan Yhdeksän unelmaa. Siinä hän kertoo mökeistään, joista yhden perustukset oli tehty juuri kuvaamallasi tavalla. Maa routii ja mökki elää joka vuosi.
Oma saunani ja mökkini on pilareiden varassa. Alinna n. 50x50 cm raudoitetut anturat ja niiden päällä pilariharkot. Kummankin rakennuksen ympärillä on routaeristeet, saunan ympärillä myös salaojaputket. Rakennukset eivät ole liikkuneet yhtään, vaikka pilareiden alapäät ovat nippa nappa routarajan alapuolella.
En usko että saven päälle valettu laatta on mikään ratkaisu. Liikkuu kuitenkin. - sama ongelma
Moi !
Meillä oli niinikään savea alla (mökinpaikka)
kaivuri kävi kaapimassa(noin 1 m )syvyydeltä
savet pois...tuli vastaan kova savi...siihen
3 kasettiautollista soraa...kiviä...annoin
painua 2 vuotta...rakennan pilareille...antura
noin 50x50...siitä pilariharkoilla ylös...pilareiden
alle routasuojalevyt...salaojat sivuille...pilarin
anturoiden alapinnan alapuolelle...eli ei pitäisi
routia...tärkeää johdattaa vesi pois kaivetusta montusta...montun pohja kaato tulevaan ojaan päin..eli tuleva pintavesi johdettava pois kaatojen avulla esim muovikalvo pintamaa..ja meillä montun yksi reuna jätettiin avoimeksi ojaksi..johon on helppo ohjata salaojavedet...ehkä
käsitelty harmaavesikin..esim biolan kaapimalli 1000e)imeytyneestä vedestä pääsee myös näin eroon(nämä harmaanveden suodatuskentät kalliita tehdä..ainakin meillä)
hinta oli kaivuu 300e sorat ajot noin 1000e
lisäksi tulee salaojaputket y.m kustannukset...
eli maat vaihtoon (riippuu saven koostumuksesta) tai laatan päälle..joudut kuitenkin sorastamaan...routasuojaamaan..kaivamaan pintamaat pois.. laatan eli kumpi
parempi...ja LAITA ROUTASUOJAUS...ainakin salaojat
eli kaivuri on parempi hommata sinne..
kerroppas jatkossa kuinka menettelit
itse vielä aloittelemassa...vaja valmis ...saunatupa ensikesänä...mökki...hmmm huu nous
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1014954
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2502037- 891673
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401190Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3371163Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051100- 501099
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1481070- 1111029
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85984