Niin, useimmat koiran omistajat käyvät arkisin työssä tai koulussa ja koira joutuu olmaan yksin.
Omassa tapauksessani ottaisin koiran kesän alussa, eli kun menisin kouluun koira olisi melkein viisikuukautinen. Kesällä tietysti opetan sen pienissä pätkissä olemaan yksinkin.
Mutta onko siltikin liian rankkaa 5kk pennulle jäädä koulupäiväksi yksin kotiin? Se ei luultavasti jaksa vielä edes pidättää sitä seitsemää tuntia. Mikä tähän neuvoksi? Sanomalehdet? Kovin epätoivoiselta tuntuu tämä minun koiran hankinta, kun joutuisi niinkin pienenä jäämään yksin.
Onko sinulla ollut samantapaista tilannetta?
Omassa tapauksessani ottaisin koiran kesän alussa, eli kun menisin kouluun koira olisi melkein viisikuukautinen. Kesällä tietysti opetan sen pienissä pätkissä olemaan yksinkin.
Mutta onko siltikin liian rankkaa 5kk pennulle jäädä koulupäiväksi yksin kotiin? Se ei luultavasti jaksa vielä edes pidättää sitä seitsemää tuntia. Mikä tähän neuvoksi? Sanomalehdet? Kovin epätoivoiselta tuntuu tämä minun koiran hankinta, kun joutuisi niinkin pienenä jäämään yksin.
Onko sinulla ollut samantapaista tilannetta?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kyllä tuollainen 5 kk ikäinen pentu pystyy jo pidättelemään. Tai siis ainakin meillä on koirat olleet jo sisäsiistejä tuossa iässä.
Vahinkoja tietysti saattaa sattua, mutta kuitenkin.
Ja jos opetat koirasi olemaan yksin niin en kyllä näe mitään ongelmaa.
Meillä on 6 kk vanha pentu ja vanhempi koira. Kun jäävät yksin annan niille isot puruluut siksi aikaa sekä kaksi lelua, joilla muuten eivät saa leikkiä.
Luut otan myös pois kun tulen kotiin.
Kyllä se yksin pärjää. Sanomalehtiä lattialle jos siltä tuntuu ja leluja ym. ajanvietettä sille päiväksi!
..voisit ihan hyvin ottaa koiruuden. Hyvän alun napero saa, jos noin kauan on aikaa harjoitellakin sitä yksinoloa :) Ajanvietettä, leluja ja luita pienelle tekemiseksi. Kun aika nopeasti kotiutumisen jälkeen alkaa (pikkuhiljaa aikaa pidentäen) totuttaa yksinoloon, niin tuossa ajassa oppii jo hienosti oleen itsekseen.
Meilläkin koirat on jo tossa 5 kk iässä ollu sisäsiistejä ja jotkut yksilöt on pystyny aivan hämmästyttäviinkin suorituksiin noiden pidätyksien kanssa, joten senkään puolesta ei luulis olevan hätää. Vahinkoja nyt aina voi sattua, mutta sitten vaan siivotaan :)
epätoivoinen tilanne lähes jokaisella koiranomistajalla täällä koto Suomessa. Suurin osa ihmisistä ovat työssä käyviä tai opiskelijoita. Jos tuolla mitä ajattelet olisi pohjaa ei Suomessa montakaan koiraa olisi. Herää nyt ja jos todella aiot sen koiran hankkia ajatusmaailma toisenlaiseksi.
No justiinsa joo. Anteeksi vaan kovasti että satuin tekemään mielestäsi hieman typerän kysymyksen. Ihan vain kuule koiran parasta ajattelin. Heräile äitis kanssa. Kiitoksia kommenteista kaikille, anyway.
enkä tarkoittanut vastausta ilkeäksi. Tarkoitin ota ihmeessä koira itsellesi, kyllä se pentu tottuu siihen yksinoloon. Siinä olen kanssasi hieman eri mieltä, koska juuri luovutusikäinen pentu nukkuu vielä paljon enemmän kuin 5 kuukautinen. Luovutusikäisen pennun kouluttaminen siihen arkeen sujuu huomattavan paljon helpommalla, kuin vanhemman.
Hyvä on ideasi.
Kylläpä nopeasti ja KIPAKASTI suutuit asiallisiin
mielipiteisiin kun kerran kysyit ?
HALLOO, oletko sittenkään AIDOSTI koira-ihminen ?
tilanne, olisi mahtavaa ottaa lenkkikaveri ja seurakaveri illaksi. Mutta en millään henno, kun koiruli juituisi olemaan työpäivän yksin. Miksei koirille ole päivähoitopaikkoja...?
Onhan niille niitä jonkinlaisia päivähoitopaikkoja tms. mutta niiden palveluista saa maksaa melko paljon :D
Uma: Okei, kiva kuulla ettet tarkoittanut niin kuin luulin. Täällä palstalla kun usein saa niin kärkevää palautetta, että helposti tulee sitten ajateltua neutraaliakin viestiä ilkeänä. Tuo näkökantasi oli myös hyvä.
pentu pärjää, jos vaan on tekemistä. kerää toki kengät yms. jotka ei saa rikkua pois, ettei pentu niitä syö (mun edesmennyt koiruuteni söi täysin uudet käyttämättömät ratsastuskenkäni puolessa tunnissa [omistajan moka, mitäs jätin kengät koiran saataville]) ja joku tv tai radio päälle, niin on joitain ääniä kuunneltavana. Ja useimmat koirat diggaa tv:n kattelusta. Ainakin meillä ovat molemmat koirulit telkkua tuijottaneet. Ääntä ei paljon tarvitse olla. Ihan vähän vain.
Entä jos kyselet jo ennen koiran ottoa sille hoitajaa päiviksi?
Joku tuttu tai mukava naapuri tms..
Ei tartteis koiran yksin olla, sais seuraa ja ulkoilua. Sullaki ois parempi omatunto sit töihin lähteä ku tiedät ettei siellä pentu yksin itke perään..
Se olis jokaisen kannalta paras ratkaisu!
koulupäiväthän ei yleensä ole niin kamalan pitkiä että varmaan pentu pärjää. minua aina huolestuttaa enemmän että mitäs sen koulun jälkeen kun pitää mennä töihin ? työpäivät on usein pitkät ja palkkakaan ei aina nuorelle ole iso (riippuu tietty alasta) , siis että voisi maksaa koiran jokapäivä hoidon vieraalla. Näitä sijoituksia kun tapahtuu melko useasti. Viimeksi muutama viikko takaperin yksi nuoripari sijoittivat aika nuoren rotikan kun meinasivat että koiran piti olla yksin liian kauan. kiva minusta että mietit etukäteen pennun parasta. :)
Eli koira oli n.6,5 kk kun jouduin jättämään yksin. Alussa kyllä ihan sydäntä särki jättää se yksin, mutta pakko oli..:( ihan ekan kerran jätin sisälle ja kakathan täällä oli kotiin tullessa. Tietenkään ei oltu vihaisia. Meillä kyllä helpotti että oli ja on yhä häkki pihassa, ei tarvinnut sitä hätä-asiaa murehtia. Koira on nyt jo aikuinen joten en muista enää kuinka tehtiin että totuteltiinko ensin yksinoloon.. niin pitäisi ensin tehdä, lyhyitä aikoja. Taisi se olla joskus alkuun n. puoli tuntia yksin.
Nyt siis jo aikuinen ja pärjää yksin vallan mainiosti :) tuvassa nukkuu päivät ja sitten on levännyt kun tullaan kotiin..:)