olen kuullut että jos ei etsi töitä kukaan ei voi siihen pakottaa vaikka saakin ansiosidonnaista.
onko näin,.
mikä on velvoite
3611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yleensä, jos ei hae aktiivisesti töitä, ei kukaan siihen pakota. Mutta jos työkkäristä tulee työhön/koulutukseen osoitus, niin pakko tarjottuun työhön tai koulutukseen on hakea. Ja jos tulee työhön/koulutukseen hyväksytyksi, on pakko niihin mennä. Ellei hae/mene, niin seurauksena on kahden kuukauden karenssi.
Myös jos joku työnantaja tarjoaa sinulle työtä, etkä ota sitä vastaan ja tämä työnantaja ilmoittaa asiasta työkkäriin (Suomesta on tullut ilmiantoyhteiskunta), niin seurauksena on jälleen kahden kuukauden karenssi.
Jos saa karenssin tuplasti, niin yleensä katsotaan, ettei ole työmarkkinoiden käytettävissä ja päivärahan menettää siihen asti, kunnes pystyy osoittamaan, että on jälleen työmarkkinoiden käytettävissä. Tämä osoittaminen on sitten vaikeampi juttu, työvoimaviranomaiset sitä oikein tahdo uskoa.
että työvoimatoimisto ei tiedä että työnhakija hakee töitä. Usein tiedäkään.
Itse olen työmarkkinatuella ja hain töitä viimeksi eilen 2.10.05 sunnuntaina töitä. Kuka sitä tietää mitä ihminen himassa tekee ?
Minulla on laajakaista kotona.
sinun täytyy ilmoittautua työkkärissä annettuna päivänä