Gphoto ja Slackware

Toimiiko uusi gphoto 2.1.6, Slackwaren(10.1) 2.4 kernelin kanssa? Sony dsc-p73 kamerasta ei tolla vanhalla saa videoita ulos muuten kyllä toimii hyvin.
Pitääkö poistella jotain tiedostoja käsin, vai onnistuuko upgradepkg:llä?
4160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Toimiiko uusi gphoto 2.1.6, Slackwaren(10.1) 2.4 kernelin kanssa?"

Tuo info olisi luettavissa ko. ohjelman kotisivuilta:
"General libgphoto2 features
Works correctly with kernel 2.6.12 and libusb 0.10.
Small bugfixes."
http://www.gphoto.org/news/

Ja sitten FAQ:
"3.2.5.   
I run Linux 2.4.x and I can't get USB to work at all. I keep getting this error message in the syslog:
kernel: usb_control/bulk_msg: timeout
kernel: usbdevfs: USBDEVFS_BULK failed dev 3 ep 0x81 len 64 ret -110
How can I make USB work?

No idea. Sometimes it works and sometimes it doesn't. If you know a solution, please let us know."
http://www.gphoto.org/doc/manual/FAQ.html

Ehkä tuo FAQ on vanhempi kuin uusimmat 2.4 -kernelit?

PS. Slackwaresta on ilmestynyt myös versio 10.2, siinäkään ei ole Gphotoa oletuksena (Ei aivan varmistettua tietoa? Kernel-2.6.13 on tuossa tarjolla ja varmasti myös 2.4 toki).

Äänestä

Kamerasi mukana seurasi joidenkin manuaalien mukaan 16 Mo:n Card Memory tai Card Memory Pro Stick -kortti vaiko muistitikku? Eikö sitä pysty lukemaan muuten kuin Gphoto2:n kautta?
Itse käytän muistikortinlukijaa Secure Digital-muistikorttien lukemiseen. Tuossa kamerassa videokuva on mielestäni mpeg-muodossa.
Kamera lisäksi käyttää kuvissa jpeg:iä ja/tai tiff:iä.

Äänestä
  • En oo onnistunu lukemaan sitä korttia muuta kuin kameran ptp moodissa, gphotolla. Videotiedoston nimikin näkyy tietokoneella, mutta sitä ei saa siirrettyä. Usb muistina tulee just noita virheilmoituksia logiin mitä siellä faqissakin oli.
    16mg on tosiaan se alkuperäinen kortti ja Pro mallit on vaan nopeampia kortteja. Erillistä kortinlukijaa mulla ei vielä ole. Kokeilen ehkä huomenna päivittää tota.

    Äänestä

  • Filmaaja kirjoitti:

    En oo onnistunu lukemaan sitä korttia muuta kuin kameran ptp moodissa, gphotolla. Videotiedoston nimikin näkyy tietokoneella, mutta sitä ei saa siirrettyä. Usb muistina tulee just noita virheilmoituksia logiin mitä siellä faqissakin oli.
    16mg on tosiaan se alkuperäinen kortti ja Pro mallit on vaan nopeampia kortteja. Erillistä kortinlukijaa mulla ei vielä ole. Kokeilen ehkä huomenna päivittää tota.

    Joskus tarvitaaan root-käyttäjän oikeuksia erilaisiin lukuoperaatioihin. Selviää tuokin /etc/fstab -tiedostosta.
    Memory-stick viittaisi muistitikkuun, joka olisi laitettavissa suoraa USB-väylään?
    Muistikorttia tarvitsevat vain sellaiset kortit, jotka eivät mahdu USB 1.0/USB 1.1 tai USB 2.0 paikkaan. Tuollaiset USB-väylään tökättävät Linux lukee ihan mainiosti muut hyödyntäen muistikortin lukijoita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Filmaaja kirjoitti:

Toimiiko uusi gphoto 2.1.6, Slackwaren(10.1) 2.4 kernelin kanssa? Sony dsc-p73 kamerasta ei tolla vanhalla saa videoita ulos muuten kyllä toimii hyvin.
Pitääkö poistella jotain tiedostoja käsin, vai onnistuuko upgradepkg:llä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu