ajateltiin antaa pojalle nimeksi Luukas.. mutta sitten tuli mieleeni että olisiko Lukas tai Lucas parempi? mutta pitääkö aina sanoa että Luukas kahdella uulla, tai yhdellä uulla ja ceellä.. mitä mieltä?? toiseksi nimeksi tulee Benjamin, isän, isoisän ja isoisoisän mukaan..
Luukas
mammu-82
112609
0Äänestä
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nimenomaan noita Lukas ja Lucas nimiä joutuu selittelemään. Luukas on ihan ymmärrettävä ja kirjoitetaan kuten lausutaankin. Ehdottomasti Luukas. Toinen nimi on hyvä.
Ehdottomasti noista kolmesta Luukas on paras. Suomessahan nimikin lausutaan niin kuin se kirjoitetaan. Siispä Lukas lausutaan yhdellä u:lla: Lukas. Entäpä sitten Lucas? Suomessa ei tietääkseni ole c-kirjainta kotoperäisesti, joten Lucas ei ole siinä mielessä aito suomalainen nimi. Sen omistaja joutuu aina selittämään "Lukas c:llä".
Luukas Benjamin on mainio nimi. Ja edellisten mielipiteisiin yhtyen: koolla ja kahdella uulla ehdottomasti!!
Luukas on hyvä,konstailematon nimi. Sellainen nimi on mukava sen omistajalle. Hieno nimikokonaisuus tuo Luukas Benjamin.
Luukas (näin kirjoitettuna) Benjamin on hyvä nimi.
Luukas Benjamin on hyvä nimi!
sukunimi ei ala A:lla. Lähistöllämme asuu Luukas kahdella aalla ja mieleen tulee vain sana luukasa. Siitä syystä itse antaisin yhdellä uulla ja sanoisinkin sen Lukas. Tai Luka. Mutta hieno nimi se on silti.
Iikka: Mun mielestä vähän luukaxen tapainen, mutta parempi olisi: Skywalker.
Niko: Kun nyt alettiin puhumaan kävelystä niin : Börje tai Kösti olis aika trendikkäitä ja nuorekkaita.
jos sukunimi on suomenkielinen on asu Luukas Benjamin paras.
kirjoittaisin Lukas.
Lukas Benjamin
tai Luukas Penjami(n)
;)
Luukas on aivan ihana nimi!!!!!!
Kunhan se kirjoitetaan Luukas eikä Lucas tai Lukas. Myös Benjamin on hyvä nimi , kunhan ei kirjoiteta asuun Penjamin tai Penjami.Vaikka mielipiteitähän ne ovat.