näytön asetukset muuttuu itsestään..

Miksihän koneeni näytönasetukset muuttuu? Monesti kun käynnistää koneen, se ilmoittaa, että näytön asetukset on väärät tai ... Yleensä on näyttöalueen arvoina 1024x768 ja värien määränä true color nämä vaihtuu oma-aloitteisesti pienemmiksi. Ainahan he voi palauttaa entiselleen, mutta aikaa se vie kun pitää sammutellakin välillä. Mistähän tämmöinen ongelma vois johtua??
4445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mikä käyttöjärjestelmä ja näytönohjain. Ainakin Windows 98:sta lähtien pystyy näytön resoluutiota ja värimäärää vaihtaa ilman uudelleen käynnistämistä.

Äänestä
  • Kiitos kiinnostuksesta! Kone on 475 Mhz:inen Compaq Presario 7450. Käyttöjärjestelmä se 98. Laite on edelleen vakiomallissaan, eli näytönohjain näkyy olevan Trident Blade 3D/MVP4 (63). Aluksi näytti, että ongelma ilmenee aina myöhemmin asennetun skannerin käytön jälkeen,mutta ongelma saattaa ilmetä, vaikka skanneria ei olisi käytetty aikoihin, elikkä näyttäisi että skanneri on syytön Kun muuttaa resoluutiota, kone ilmoittaa aina, että kone on käynnistettävä uudelleen. Värien määrän muuttamisen jälkeen tätä ei tarvitse tehdä, jostain syystä näitä muutoksia ei voi tehdä samalla kertaa?

    Äänestä

  • neuvoiskos joku?? kirjoitti:

    Kiitos kiinnostuksesta! Kone on 475 Mhz:inen Compaq Presario 7450. Käyttöjärjestelmä se 98. Laite on edelleen vakiomallissaan, eli näytönohjain näkyy olevan Trident Blade 3D/MVP4 (63). Aluksi näytti, että ongelma ilmenee aina myöhemmin asennetun skannerin käytön jälkeen,mutta ongelma saattaa ilmetä, vaikka skanneria ei olisi käytetty aikoihin, elikkä näyttäisi että skanneri on syytön Kun muuttaa resoluutiota, kone ilmoittaa aina, että kone on käynnistettävä uudelleen. Värien määrän muuttamisen jälkeen tätä ei tarvitse tehdä, jostain syystä näitä muutoksia ei voi tehdä samalla kertaa?

    On varmaan ajureista kiinni että se käyttäytyy noin, kaikennäköisiä ristiriitoja ovat mahdollisia vaikka et kyseistä laitetta olet käyttänytkään. Kyseistä näytönohjainta en valitettavasti tunne. Jos mahdollista niin kokeile toisella näytönohjaimella miten se käyttäytyy.

    Äänestä

Yleensä kaikki mun resoluuti&virkistystaajuus onkelmat johtuu siitä etten asentanut näytön "ajureita", eli tiedosto joka kertoo millä resoluutiolla voi käyttää mitäkin taajuutta. Etit monitorin ajurit jostain ja jos ongelma jatkuu niin mene lääkäriin.
Joskus kun pelaa jotain peliä joka käyttää eri resoluutiota kun sun työpöytä ja lyöt raivona vaan virrat veke niin käynnistäessä on wintoosassa sen pelin resoluutio.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvoiskos joku?? kirjoitti:

Miksihän koneeni näytönasetukset muuttuu? Monesti kun käynnistää koneen, se ilmoittaa, että näytön asetukset on väärät tai ... Yleensä on näyttöalueen arvoina 1024x768 ja värien määränä true color nämä vaihtuu oma-aloitteisesti pienemmiksi. Ainahan he voi palauttaa entiselleen, mutta aikaa se vie kun pitää sammutellakin välillä. Mistähän tämmöinen ongelma vois johtua??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu