Voisko joku neuvoa kädetöntä.
Ongelma on kun otan uuden viestin ja lisään liitteen wordista asiakirjan se ei avaudu vastaanottajalla?? Miksi ihmeessä ja miten saan sen siihen muotoon että se avautuu?
Ongelma on kun otan uuden viestin ja lisään liitteen wordista asiakirjan se ei avaudu vastaanottajalla?? Miksi ihmeessä ja miten saan sen siihen muotoon että se avautuu?
Vastaukset 5
Vanhimmat
vai joku muu tekstinkäsittelyohjelma?
Jos vastaanottajalla on joku muu, tallenna oma dokusi vaikka .rtf -muotoon. Se avautuu kaikilla ohjelmilla.
kiitos tuhannesti. tosiaan en tiedä vastaanottajan systeemejä koska kyseessä on työhakemus eli yritykseen olin lähettänyt.
Asia kannattaa aina kirjoittaa itse sähköpostiin. Sieltä se tulee luetuksi. Sillä niin se on aikoinaan suunniteltu ja niin homma toimii tehokkaimmin. Liite saattaa kadota joko postisuodattimeen tai vastaanottaja ei viitsi hommata ohjelmaa postin avaamiseen.
Sama koskee myös html-koodausta. Pelkkä teksti menee perille ja tulee luetuksi. Hötömölöposti saattaa kadota roskapostisuotimeen tai vastaanottaja ei näe siitä kuin osan tai ei ollenkaan.
PS
Asian laittaminen liitteesee eikä postin runkoon antaa huonon kuvan tietoteknisen osaamisen tasosta.
aikoinaan kun työhakemuksen lähetin sähköpostilla kirjoitin aina hakemuksen viestikenttään mutta jostain myöhemmin luin (nähtävästi täältä suomi24) että on etikettivirhe kirjoittaa sitä vaan laittaa liitteenä.
No nyt voin siis jatkaa tyytyväisenä kirjoittamista viestille tarkoitettuun paikkaan. Kiitos sinulle.
vai ei, mutta kyllä on parempi laittaa hakemus suoraan sähköpostikenttään ja ilman mitään muotoiluja. CV:n voivat pyytää lähettämään liitteenä, ja silloin usein sanotaan missä muodossa.