Tassutulehdus

Ongelma 5kk vanhalla pennulla,tassutulehdus mikä näyttää olevan sitkeä.Eläinlääkäri antoi 20 pv lääkekuurin ja rasvaa tassuihin.
Nyt kaivataan kaikki vinkit mitä vois itse kanssa tehdä!!
Pentu syö Eaglea missä on kaurapuuroa joukossa,mietittiin vehnä allergiaa,jostain kai tälläinen tulehdus johtuu.
Mitä hyviä vehnättömiä ruokia on? Ja kaikki vinkit ovat tervetulleita!!!!
123478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Meidän nyt jo vanhalla koiralla (11v) oli sama vaiva useita vuosia, syytä etsittiin ja lääkittiin monin tavoin. Vasta Yrjölän puuro ruokavaliolla, jota sitäkin piti soveltaa ja etsiä paras koostumus saatiin tulehduskierre aisoihin. Ja silloin kun on suolaa tiellä tai sadekeli pesemme tassut miedolla mäntysuopa liuoksella. Tassut pitää myös hyvin kuivata.

Yrjölän puuro:

1/5 riisiä
1/5 ohraa
1/5 tattaria
1/5 hirssiä
lammas/hirvi/kana jauhelihaa n. 1/5

Sekoitetaan jauhot voideltuun vuokaan ja vettä niin paljon että peittyy, anna turvota yön yli. Aamulla sekoitetaan jauheliha ja lisätään vettä jos on imeytynyt liiaksi. Uuniin matala lämpö (120) 1-1.5 tuntia jotta pinta on ruskea.
Anna jäähtyä ja tiivistyä ennen tarjoilua.

Tuo on alkuperäinen ohje jonka me saimme, Sitä olemme muokanneet monesti ja nykyisin olemme päätyneet yksinkertaiseen tattari/hirvi puuroon.

Tämän puuron eri muotoja olemme syöttäneet jo useita vuosia ja tassutulehduksia ei ole käytännössä esiintynyt. Ainoastaan muutaman päivän pituisina pikku punoituksia jota emme anna jyrsiä auki niin etteivät tulehdu.

Äänestä

Tai laita googleen haku yrjölän puuro niin saat kattavampaa tietoa kun laitoin omani ulkomuistista.

yksi linkki on tässä.
seitti.net/koira/saitti/jau.html

Äänestä
  • Täytyykin kokeilla tota puuroa neidille!

    Äänestä

Toivottavasti yrjölän puuron ohjeen antaja ei tarkoittanut että sinun pitäisi syöttää pelkästään tuota puuroa koirallesi. Hänen koiransa on 11v sinun koirasi 5kk! Sinun koirasi on kasvavassa iässä ja tarvitsee ravinnelisiä joita ei todellakaan tuosta viljapohjaisesta ruoasta tule! Pahimmassa tapauksessa koiralle voi tulla heikon ravinnon takia kasvuvikoja. Mielummin jättäisin sen vehnän pois. Eagle packistä löytyy ainakin riisi-lammas versio. Toki voit yrjölän puuroakin laittaa mutta ei pelkästään sitä.
Muista myös, että allergiat näkyvät yleensä myöskin muualla ihossa. Enemmän epäilisin näitä kosteita kelejä, joten lenkin jälkeen koiran tassut tulisi kuivata huolella.

Äänestä
  • En tietenkään halua antaa mitään ohjeita, siihen en ole pätevä. Kerroin vain miten meidän koiramme ruoka-aine allergiasta johtuva tassutulehdus saatiin aisoihin, kyllä asiasta tietenkin pitää keskustella eläinlääkärin kanssa. Meidän koiramme allergia puhkeaa aina jos vaikka lattialle tipahtaa lapsilta jotain minkä se kerkiään napata. Seuraavana päivänä se taas nuolee tassuaan ja siitä tiedän että nyt pitää kieltää tai muuten on seurauksena tulehdus. Onneksi koiramme jo uskoo kieltoon koska muuten seurauksena olisi kauluri ja se on ilmiselvästi nöyryyttävä kokemus. Tosin tämä vanha velmu yrittää mennä hoitamaan nuoleskelunsa piiloon.

    Äänestä

  • Hannu M kirjoitti:

    En tietenkään halua antaa mitään ohjeita, siihen en ole pätevä. Kerroin vain miten meidän koiramme ruoka-aine allergiasta johtuva tassutulehdus saatiin aisoihin, kyllä asiasta tietenkin pitää keskustella eläinlääkärin kanssa. Meidän koiramme allergia puhkeaa aina jos vaikka lattialle tipahtaa lapsilta jotain minkä se kerkiään napata. Seuraavana päivänä se taas nuolee tassuaan ja siitä tiedän että nyt pitää kieltää tai muuten on seurauksena tulehdus. Onneksi koiramme jo uskoo kieltoon koska muuten seurauksena olisi kauluri ja se on ilmiselvästi nöyryyttävä kokemus. Tosin tämä vanha velmu yrittää mennä hoitamaan nuoleskelunsa piiloon.

    eli jos koira nuolee jatkuvasti tassujaan se voisi olla allergiaa? olen luullut että sitä vaan häiritsee liian pitkät tassukarvat, koska yleensä nuoleminen lakkaa kun ne taas leikkaa.

    Äänestä

laitan tämän nyt tämän saman otsikon alle. Meillä on collien takatassujen sisäryrjät hiertyneet kahden luun kohdalta. Kyseessä ei ole vielä mikään tulehdus, mutta sitä välttääkseni kysyn, mitä muuta voisin tehdä?

Eli koira on saanut hiertymät maatessaan betoniterassilla (se tykkää olla ulkona, mutta makaa aina paljaalla betonilla, kun alustat ei kelpaa). Alkusyyn eliminoidakseni olen nyt päällystänyt koko terassin matolla ja koira saa vain pikaiseen käydä siellä, ei jäädä makailemaan.

Mutta miten saisin jalat paranemaan nopeasti? Haavaumilla ne läntit (2kpl/jalka/1 cm halk). eivät vielä ole, ainoastaan punoittavat.

Äänestä
  • Haavaumat olisi pidettävä puhtaina ja kuivina. Koirilla on tapana nuolla jatkuvasti haavakohtaa, eli olisi hyvä, jos koira suostuisi pitämään jotain siteitä tai tossuja. Jos tilanne pahenee koiralle on laitettava kauluri ja tassuihin siteet, ja haavaumat puhdistettava säännöllisesti. Eläinlääkäristä(apteekista) saa tehokkaita puhdistusaineita ja voiteita.

    Äänestä

  • Meidän koiralla on ollut ongelmia tassujensa kanssa. Pureskelee anturat niin rikki että ontuu. Syy on selvinnyt: Jos se laitetaan esim. yksin pihalle häkkiin hetkeksi aikaa, niin järsiminen alkaa välittömästi. Stressiä? Meillä tämä on johtanut kierteeseen, koiraa ei voi lenkittää eikä tehdä sen kanssa mitään muutakaan, kun juoksee kolmella tassulla, välillä vaihdellen...
    No eläinlääkärit on juostu läpi ja kaikenlaisia antibiootteja ja kortisoneja syöty, joista lyhytaikainen apu (tämä siis silloin, kun ei vielä tiedetty miksi anturat ovat rikki).
    Nyttemmin löysin aivan loistavan luontaistuotteen: Frantsilan Tassuvoiteen, taitaa sisältää mm. tervaa.
    Tassut alkoivat nopeasti parantua, nykyään kierrämme pitkiä lenkkejä eikä tassut vaivaa yhtään. Luontaistuotekaupasta löysimme tämän ihanan ihmevoiteen, suosittelen!

    Äänestä

  • tassuprobleema kirjoitti:

    Meidän koiralla on ollut ongelmia tassujensa kanssa. Pureskelee anturat niin rikki että ontuu. Syy on selvinnyt: Jos se laitetaan esim. yksin pihalle häkkiin hetkeksi aikaa, niin järsiminen alkaa välittömästi. Stressiä? Meillä tämä on johtanut kierteeseen, koiraa ei voi lenkittää eikä tehdä sen kanssa mitään muutakaan, kun juoksee kolmella tassulla, välillä vaihdellen...
    No eläinlääkärit on juostu läpi ja kaikenlaisia antibiootteja ja kortisoneja syöty, joista lyhytaikainen apu (tämä siis silloin, kun ei vielä tiedetty miksi anturat ovat rikki).
    Nyttemmin löysin aivan loistavan luontaistuotteen: Frantsilan Tassuvoiteen, taitaa sisältää mm. tervaa.
    Tassut alkoivat nopeasti parantua, nykyään kierrämme pitkiä lenkkejä eikä tassut vaivaa yhtään. Luontaistuotekaupasta löysimme tämän ihanan ihmevoiteen, suosittelen!

    paljo tassujen nuoleminen tassutulehduksen merkki? tuo mun koira välillä "lutkuttaa" tassujaan oikein kunnolla..

    Äänestä

  • onko kirjoitti:

    paljo tassujen nuoleminen tassutulehduksen merkki? tuo mun koira välillä "lutkuttaa" tassujaan oikein kunnolla..

    meillä ainakin sitä, että tassukarvat kasvavat liian pitkiksi ja alkavat siksi kutittaa. Koska nuoleminen loppuu aina kun karvat leikkaa lyhyiksi.

    Äänestä

Me käytettiin haukkua lääkärissä kun se jatkuvasti nuoli tassuaan. Otettiin siitä hiivanäyte ja asia selvisi siinä. Antura välistä karvat aivan lyhyeksi ja tassut piti pestä aiakin kerran päivässä desinfioivalla aineella. Pian tassut oli aivan kunnossa. Näin meillä. Toivottavasti asia selviää pian.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Ongelma 5kk vanhalla pennulla,tassutulehdus mikä näyttää olevan sitkeä.Eläinlääkäri antoi 20 pv lääkekuurin ja rasvaa tassuihin.
Nyt kaivataan kaikki vinkit mitä vois itse kanssa tehdä!!
Pentu syö Eaglea missä on kaurapuuroa joukossa,mietittiin vehnä allergiaa,jostain kai tälläinen tulehdus johtuu.
Mitä hyviä vehnättömiä ruokia on? Ja kaikki vinkit ovat tervetulleita!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu