Unohtuvatko hyvät tavat?

Oletteko opettaneet lapsillenne hyviä käytöstapoja?

Millaisia?

Onko käyttäytymisetiketin tunteminen mielestänne tarpeen tai hyödyllistä?

5

560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loistava.polku

      Mielestäni hyvä käytös tarkoittaa sitä, että osaa ottaa huomioon myös muiden tarpeet ja viihtyvyyden. Näin olen opettanut lapsiani tekemään.

      Varsinaisen "etiketin" opettelu saa odottaa kunnes tytär nai Englannin kruunuprinssin tms.

    • Pirre*

      me jotain yritimme heille opettaa...siitä vain on niin pitkä aika, etten muista oikein..:/

      Nätisti sanovat käsipäivää ja opettavat näköjään omia lapsiaankin tervehtimään ja heittämään hatun pois päästä sisälle tultaessa.

      Pöydässä ei syödä hattu päässä, eikä mesota miten puuttuu, keksilautaseen vaan iskee inflaatio...

      Me ei annettu lastemme tyhjentää kahvipöydän tarjottavia ja sitä olen yrittänyt sanoa myös näille lastemme vekaroille, etteivät ainakaan muualla kylässä tekisi niin...

    • Marion.T

      kasvattamaan kolme hyvin fiksua jälkeläistä, jotka osaavat ottaa huomioon myös toiset ihmiset.

      Rakkaus ja huolenpito ja rinnalla oleminen vaikeissakin tilanteissa on se minun kasvatusperiaatteeni.

      Ei siihen mitään ihme konsteja tarvita, kun lapsella on hyvin asiat pienestä pitäen, ja pieniä kolhuja tulee aina silloin tällöin, niin siinä oppii sitä elämää.

    • Talisker

      Bussiin mennessä ei kysytä "V..tu,meneeks tää dösa Maunulaan,vaan jätetään tuo eka sana pois.
      Ruokapöydässä ei riitä että lippis käännetään takaperin,vaan se otetaan pois kokonaan.
      Ei provosoiduta,kun joku 50 -haudan välillä oleva alkaa vinkua isolla äänellä julkisella paikalla nykyajan nuorison tavoista.
      Ei sanota kylässä,että kesäkeito on PCeestä ja maistuu sille,vaan sanotaan nätisti että mä en jaksa syödä paljoa.Ruoka useimmiten on rakkaudella tehtyä,mutta kaikki ei pidä kaikesta.Tämän tosiasian unohtavat tavallisesti,aikuiset.
      Nyt joku on bisnesmies on keksinyt markkinaraon,seurattuaan ilmeisesti kakaroiden tapaa pitää lippiksen lippaa taaksepäin.
      Ensi sesonkina tulee kuulemma myyntiin lippismalli jossa lippa on käännetty valmiiksi taakse.:)
      PS.Toi ei kyllä enää liittynyt käytösjuttuun mitenkään,sorry.

    • sinkku55

      Kotonahan ne hyvät tavat opetetaan.
      Onneksi on lapsille mennyt oppi perille,paitsi nuorimmaiselle ei oikein,mut se onkin sellainen vähän ujo tyttö ja olen pistänyt sen piikkiin.

      Erittäin hyödyllistä on lapsille opettaa oikeat tavat.

      Tänäänkin katsoin meidän työpaikalla ruokalassa,kun yksi nuori poika söi ja oli lippis päässä,silloin ajattelin että huh pojalle ei ole tapoja opetettu.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      153
      3430
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      2976
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      60
      2450
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2340
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      53
      2270
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2235
    7. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      17
      2217
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      151
      2149
    9. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1576
    10. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1565
    Aihe