Kuinka usein kylvetätte 4-5kk ikäistä lasta? Käytättekö jo saippuaa/ shampoota? Meillä käydään kylvyssä n. joka toinen päivä, ja sillin tällöin laitetaan saippuaa/ kylpyöljyä. Onkohan se vielä tarpeellista?
Kiitos asiallisista vastauksista!!
Kiitos asiallisista vastauksista!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä 4kk tyttö kylpee kerran viikossa, suihkussa ~2krt/vko. Kerran viikossa suunnilleen pestään hiukset, niitä on ollut syntymästä asti paljon. Saippuaa/kylpyöljyä ei ole käytetty vielä ollenkaan. Meille on sopinut tämä hyvin eikä ihon kanssa ole ollut ongelmia. Omaa laiskuutta toi kylpy viikossa on, helpompi suihkussa pestä:)
Meidän tyttö käytetään joka ilta kylvyssä/suihkussa ennen unille menoa. Sama rutiini ollut ihan vauvasta lähtien ja iho on ollut kokoajan hyvä.
kylvetys kerran viikossa, suihkussa vauvauinnin yhteydessä. ei olla käytetty shampoota tms ei rasvojakaan. iho on hyvä.
kesäaikaan suihku joka päivä, 2x viikossa shampoo/saippuapesu, nyt ilmojen viiletessä suihku/sauna 2-3 kertaa viikossa. Poika on kohta 8kk mutta näin meillä on tehty jo monta kuukautta.