kokemuksia vinyylisoittimista?

uusi levari

Kertokaapas arvoisat asiantuntijat...

Kelpaako tuommoset dj-käyttöön tarkoitetut Geminit, Numarkit, Stantonit ja Technicsit vanhojen humppalevyjen soittamiseen? Lähinnä kiinnostaa noiden mallien hinnastojen alkupään soittimet. Budjetti alle 200e. Pro Jectit yms. menee jo liian kalliiksi, ja hakusessa olisi uusi edukas soitin, jolla vielä jotain tekeekin.

Pystyykö levarin liittämään suoraan vahvistimeen line-in:iin, vai tarvitseeko erikseen etusen?

3

1180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hörhö

      DJ-soittimet saattavat enemmällä kuuntelulla kyntää levyjä huonoon kuntoon. Jos haluat uutena ostaa niin sinuna venyisin tuohon pro-jectin halvimpaan malliin 250€. On palkittu ja kehuttu. Jos vain on liian kallis, niin etsi joku laadukas käytettynä.

      Jos vahvistimessasi on phono-liitäntä niin sinne käy. Line-in liitäntään tarvitset riaa-etusen. Tosin joihinkin soittimiin riaa on sisäänrakennettuna.

      • soittimet

        Ne ei kyllä kynnä mitään rikki. Samat säännöt pätee kuin muissakin, eli säädöt kunnossa, kunnolliset ja ehjät rasiat / neulat ni pelaa hyvin. Suurimmat erot muihin vehkeisiin taitaa olla dj käyttöön tehtyjen soittimien tukevampi rakenne ja kestävät rakenteet suurimpaan osaan muista verrattaessa.


    • HarryX

      No eipä Projectin halvin malli mene paljoa yli budjetin, varmasti hintansa arvoinen. Olenhan itse kuullut ja ollut osallisena arvostelun tekoon.
      Joka löytyy täältä, http://www.hififoorumi.net

      Peruslaadukas soitin, kunnon phonoetusen kanssa jopa hyväkin. Myöhemmin sitten äänirasiat jne kiertoon niin jopa laadukaskin peli. Minä jostain syystä vieroksun noita Dj-soittimia.. Ihan äänenlaadullisin perustein mikä vakiona tuskin on mikään mainio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1362
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe