Takuuvarma muuttopäivä

Kuinka pian tilauksen tehtyä Älvsbyhus ilmoittaa sen takuuvarman muuttopäivän?
7643
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

että ei ollut takuuvarmaa muuttopäivää (eikä muutakaan) vielä vuoden päästä tilauksesta. Epäili kusetusta.

Äänestä

Itse saimme tietää muuttopäivän ennen kuin kauppoja sovittiin. Talo tuli kun sovittiin ja muuttopäivä oli viikkoa aikaisemmin sovitusta.

Äänestä

10 vkoa talon kokoamisen aloitukseen, takuuvarmasta muuttopäivästä ei olla saatu _vielä_ mitään tietoa.

Äänestä

anna takuuvarmaa muuttopäivää. Tilasimme talon 12/04 ja lopullinen sopimus tehtiin 4/05. Tehtaalta tuli sopimuksen vahvistus 5/05 ja siihen oli merkitty alustava talopystytyksen aloitusviikko 52/05. Ehdoissa merkintä, että pystytys alkaa /- 2 viikkoa. Nyt saimme lopulliset tehdastilausvalinnat, joissa luki, että jos valinnat on palautettu viimeistään 4.10.2005 toimitusviikko on 52 ( /- 2 viikkoa). Ehdoissa sanotaan, että talo on muuttovalmis tehtaan osalta viimeistään 7 viikon kuluttua pystytyksen alkamisesta. Jos ei ole, asiakas saa vaatia viivästyssakkoa talotehtaalta.

Eli emme siis edelleenkään tiedä milloin päästään muuttamaan. Tämän kyllä periaatteessa tiesimmekin jo tilatessa ja olemme varautuneet. Onneksi nykyinen asumistilanne on joustava, joten pääsemme muuttamaan milloin vain lupa tulee, eikä tarvitse maksaa ylimääräisiä vuokria tai hätääntyneenä sumplia asunnon myyntiaikataulua. Olemme jo myyneet asuntomme ja luurailemme vanhempieni nurkissa :)

Äänestä
  • Onko tämä ns. varma muuttopäivä sekin siis sitä älvsby-kusetusten jatkumoa?

    Eikö kukaan koskaan saanut ilmoitusta tästä varmasta muuttopäivästä ilman mitään plusmiinus marginaaleja?

    Ensin ilmoitettava alustava ja myöhemmin ilmoitettava todennäköinen toimitusviikko ovat kumpikin eri asioita kuin mainoksissa luvattu varmaksi taattu muuttopäivä.

    Äänestä

  • Ostoa harkitseva kirjoitti:

    Onko tämä ns. varma muuttopäivä sekin siis sitä älvsby-kusetusten jatkumoa?

    Eikö kukaan koskaan saanut ilmoitusta tästä varmasta muuttopäivästä ilman mitään plusmiinus marginaaleja?

    Ensin ilmoitettava alustava ja myöhemmin ilmoitettava todennäköinen toimitusviikko ovat kumpikin eri asioita kuin mainoksissa luvattu varmaksi taattu muuttopäivä.

    sitä kusetukseksikin sanoa. Mielestäni se on sitä, jos mainoksissa hienosti lupaillaan takuuvarmaa muuttopäivää, mutta ei me sellaista ainakaan odoteta enkä usko, että kovin moni on sitä saanutkaan. Etenkin raksa-alallahan tunnetusti sattuu ja tapahtuu.

    Äänestä

Kyllä meni taas tämä poika ruottalaisten kusetukseen, talo tuli maksamaan laatun nähden todella paljon. Samalla rahalla olisi saanut muutaman vuoden vanhan hirsi- tai kivitalon ja ihan eritason varusteilla. Ja piti muka olla edullinen asua, paskan marjat, arviosähkö meni päin persettä, tasauslasku oli taas sellainen että oksat pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Noviisi kirjoitti:

Kuinka pian tilauksen tehtyä Älvsbyhus ilmoittaa sen takuuvarman muuttopäivän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu