Pyöriikö tällä palstalla pienviljelijöitä? Sanotaan noin 1-20 hehtaarin tilan omistajia, vaikkei nuo 20 hehtaarin tilat ihan pientiloja enää olekaan. Jos tunnistat itsesi tuosta kuvauksesta, voisitko kertoa mahdollisesti tarkemman pinta-alan, tuotantosuunnan (esim. Onko lehmiä? Jos on lehmiä tai muita elikoita, niin kuinka paljon? Vai viljelettekö jotain kasveja?) ja sen, saatteko toimeentulonne tilalta, vai täytyykö käydä ulkopuolisissa töissä?
Meillä on pientila, ja haluaisin kuulla, mitä muut pienviljelijät tekevät.
Meillä on pientila, ja haluaisin kuulla, mitä muut pienviljelijät tekevät.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olevan niin yksinkertaisen että rupeaa täällä selvittelemään tulojaan sinulle Veijo, EX maalainen provokaattori!!
Voi kuule, tämä ei ollut mikään provo! Ja en myöskään pyytänyt ketään "selvittelemään tulojaan".
Minä omistan äitini kanssa puoliksi 5-hehtaarin tilan. (siis peltoa) En kylläkään asu siellä, ainakaan vielä, mutta haaveissa on myöhemmin alkaa jotain elinkeinoa siellä harjoittamaan. Tai sitten hankin "kunnon" työn jota voin tehdä etätyönä ja sitten jotain sivuelinkeinoa siellä pitää. Miten muuten nuo eu-tuet, saako siihen tukia, että viljelee pienimuotoisesti jotain ja myy esim. suoramyyntinä tilalta? Tai vastaava karjan kanssa?
Tukia saat kyllä siinä kuin isommatkin, mutta toimeentulon kannalta niillä ei 5 ha tilalla ole ratkaisevaa merkitystä.
5 ha on pieni tila jos viljellään viljaa tai jotain muuta tavanomaista jos taas pystyt kehittämään jotain uutta ja erilaista sekä viellä markkinoimaan sen voi 5 ha riittää hyvinkin toimeentulon hankkimiseksi.
Tuossa suoramyynnisä on tiety paljon mahdollisuuksia jos tila on sopivalla paikalla.
Niin no lähinnä pelto tulisi varmaan eläinten laitumeksi ja "ruokapelloiksi" eläimille, eli heinää ja viljaa. Pienellä alalla ajattelin kasvattaa myös vihanneksia yms. myyntiä varten.