http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=9&news_id=48716
>>Lisäksi vehkeessä on sarjaliitäntä mahdollisia ohjelmistopäivityksiä varten.>>
kyllä muuttuu nyt mökin mummon elämä helpoksi!
halpa digiboksi ja mikä parasta, niin sen voi päivittää helposti hankkimalla tietokoneen COM-portin (linuxissa /dev/ttyS0) ja digiboksin välille nollamodeemikaapelin ja sitten lataamalla netistä uusimman päivitysversion ja itse OSLoader ohjelman!
Sitten kun on tarvittavat vermeet hankkinut, niin ei tarvitse muuta kuin muuttaa sarjaportin nopeus ohjauspaneelista sopivaksi ja laittaa pariteetti ja stop-bittien asetukset kohdalleen, niin voikin päivittää boksin!
>>Lisäksi vehkeessä on sarjaliitäntä mahdollisia ohjelmistopäivityksiä varten.>>
kyllä muuttuu nyt mökin mummon elämä helpoksi!
halpa digiboksi ja mikä parasta, niin sen voi päivittää helposti hankkimalla tietokoneen COM-portin (linuxissa /dev/ttyS0) ja digiboksin välille nollamodeemikaapelin ja sitten lataamalla netistä uusimman päivitysversion ja itse OSLoader ohjelman!
Sitten kun on tarvittavat vermeet hankkinut, niin ei tarvitse muuta kuin muuttaa sarjaportin nopeus ohjauspaneelista sopivaksi ja laittaa pariteetti ja stop-bittien asetukset kohdalleen, niin voikin päivittää boksin!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Noh, eiköhän se ilmapäivityksiäkin tue.
Ja vaikka ei tukisikaan, niin mitäs sitten.
Eihän TÄYDELLINEN Kansalaisboksi mitään päivityksiä tarvitse ikinä! =)
Mummohan tallustaa boksi kainalossa sukulaisten luokse ja pyytää päivittää, tai sitten sukulaiset tulevat kannettavan kanssa kylään, helppoa.
Sitten liikkeetkin tekevät noita päivityksiä, toki tämä maksaa vähäsen. Mutta eihän boksissa tartte olla uusimmat firmikset, mummolle kun riittää, että boksissa toimii perus toiminnot.
Mummolle kun riittää, että boksissa toimii perustoiminnot ja - unohdit lisätä - että saadaan rahat pois. Mummoillahan sitä tunnetusti riittää, vai mitä, poju?
Haista v***u
Ihmiset suuttuvat hetkenkuluttua tähän sovittimeen, koska siinä ei ole maksu-tv:n korttipaikkaa. Mielestäni tuo on kyseisen laitteen suurin puute. Mikäli se olisi mukana nousisi hinta arvatenkin tuplaksi. No, halvinta tää kansa vain ostaa. ;P
Ensin kun luin uutista tuosta kansalaisboxista niin innostuin että vihdoinkin olisi mahdollisuus hankkia halpa ja toimiva perusboxi, mutta sitten selkisikin että se on pelkkä antenniversio.
Olen jo vuoden verran odotellut kaapeliboxien halpenemista. Antenniversioitahan näkyy saavan jo 59-69 eurolla, mutta kaapelimallit maksavat edelleen jotain 119-139 euroa perusmallitkin.
Minusta tämä on hyvin epäreilua että kerrostalossa asuvat joilla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin kaapeli joutuvat maksamaan kaksinkertaisen hinnan samanlaisesta perusboxista. Mitään maksukanavia tai muita ei olisi tarvetta tilata vaan riittää että saa samat kanavat näkyviin kuin antenniversiolla, mutta tästäkin joutuu maksamaan paljon enemmän. Kokeilin antenniboxia eikä sillä saanut näkyviin mitään muuta kuin ylen kanavat, ainoastaan ulkoantennilla voisi näkyä muutkin, mutta eipähän tuonne parvekkeelle voi sellaisia virityksiä laitella, joten pakko kai tyytyä osaansa ja siihen että joudun maksamaan lisähintaa siitä että joudun vastaanottamaan televisiolähetykset kaapelin kautta vaikka en siitä mitään lisäarvoa saisi. Boxivalmistajien mielestä kai kaapeliteevee on jokin luxusvaruste jota tavallisille kansalaisille ei tarvitse tarjota :-(
täällä jo taputtelen käsiäni, kieli pitkällä, malttamattoman, tuon Boxin markkinoille tuloa odotellen! Tulee samalla kannettava laitetuksi.
Kauan eläköön Verkkokauppa.com!
Muuten hyvä, mutta toi etupaneelin "kansalaisboksi" voi olla vähän mielipiteitä jakava :D
Tyylikäs tuo boksi ainakin on mun mielestä. Eikö toi nimi mitään haittaa onhan VolksWagen suomeksi joku kansanvaunu :D
Kelpaa meikäläiselle. En tartte mitää ylimäärästä, koska on olemassa toisessa telkussa tallentava.
vaihtaa nopeesti, siitä plussaa...
mutta jos ei ole täydellinen signaali niin ei näy kaikki kanavat häiriöttä.
on kokeiltu handanin ja visionin bokseilla, niillä näkyy täysin tällä signaalilla, kansalaisboksilla ei.