ikäraja että pääsen laivalle ilman huoltajia/huoltajaa
paljon on?
ddasda
17764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
käyttämään nettiä, hakusana esim. alaikäinen laivalla niin vastaus tulee alle sekunnin, siis 21 vuotta niin voi matkustaa yksin.
http://www.rccl.fi/Ennen_risteilylle_lahtoa/Erityiset_matkaehdot/
Voisit itsekkin harjoitella lisää. Kyl se siitä vielä joskus....Vikinglinella ja Siljalla 20 vuotias pääsee risteilemään.
18-v
Joo, niin pääsee. Viikolla Melodialle ja reittimatkoille. Kyllä viikonloppuna on ikäraja risteilyille 21v ja Romanticalle joka päivä.
miten olisi tuo lukutaito ? onko varaa parantaa ?
olevan hyvin kirjavaa, tässä Silja ;http://www.silja.com/fi/usefulInformation/ageRegulations.htm
Mä ainaskin teen niin että kun meen laivalle kaveriporukalla eli meit on 4 hlö:ä ikä 15-17 niin silloin me päästään laivalle kun ilmoitetaan sisarustemme nimet ja syntymä ajat.
Joskus on ollut vähän vaikeuksia saada liput satamasta kun ne kysyy joskus henkkareita lippuja haettessa, mutta onneksi niitä lipun haku luukkuja on niin monta että kyllä niistä jostakin liput saa. Tää oli niinku hki-sto-hki sekä hki-tallinna. Ihan sama onko silja vai viking toimii.
Ja turun liikenteessä ei oo satamassa mitään huolia henkkareista kun tukholmaan mentäessä ei passia tarvitse ei tosin hki-sto-hki risteilylläkään.
Mutta jos sinulla tai kavereillasi ei ole sisaruksia niin montaa tai sinua vanhempia, niin sitten teet niin että ilmoitat jonkun yli 30wee tuttavan valvojaksi (joka siis mukamas vahtii teitä laivalla), mutta hän ei siis itse asiassa olisi laivalla hän vain hakisi teille liput satamasta..tähän tarvitsee kummiskin huoltajan täyttämän lomakkeen jossa he antavat puh. numeronsa sekä suostuvat että se yli 30wee ihminen saa vahtia teitä siellä láivalla.
Mutta tiedothan voi aina väärentää.
ja päiväristeilyihin (mm.Rosella 6tunnin risteilylle) pääsee alaikäisetkin tolla huoltaja lapulla (huom.ei tarvitse yli 30wee valvojaa mukaan) ei itse asiassa tarvitse muuta kuin että huoltajasi suostuu siihen että lähdet laivalle (päiväristely)mutta tuossa risteilyssä varmistetaan ihan oikeasti lupa lapun tiedot että he soittavat vanhemmillesi tai jos olet kirjannut paperiin jonkun muun nimen joka voisi esittää huoltajaasi niin he soittavat sitten hänelle se on myös yksi mahdollisuus että laittaa siihen lappuun jonkun nimen ja numeron.
Mutta tämä taitaa riittää..Lisää tietoa löytyy siljan ja vikinglinen netti sivuilta www.silja.fi tai www.vikingline.fi sekä tallin.fi
Nykyään kysyvät melko usein henkkarit, ainakin Siljan lähtöselvityksessä, niin Hesassa kuin Turussakin. Ja ovat kaipailleet sitä täysikäistä huoltajaa lähtöselvitykseen ja jos ei löydy, niin matkavarauslappuakaan ei saa takaisin, että toiselta virkailijalta pääsisi kysymään. Lähes joka kerta nykyään näkee, kun joku nuorisoporukka jää rannalle sesomaan laivan lähtiessä.
Kyllä minun on täytynyt viimeisen vuoden aikana näyttää joka kerta henkkarit Turun satamassa lähtöselvityksessä ennen kuin olen saanut maihinnousukortit. Uusi turvallisuusmääräys. Ikää minulla on sentään jo 33v.
Aivan, että kysyvät joka kerta. Jouluristeilylle mennessä muuten eivät kysyneet. Hesassa Pietarin risteilylle kysyivät jopa passit, tarkistivat, että ovat puoli vuotta voimassa matkan jälkeen.
Kesälläkin jäi Turussa pari 3-4 hengen porukkaa kiroamaan terminaaliin, kun olivat keksineet huoltajan itselleen, eikä löytynyt henkilöä. Toisaalta aivan oikein, näyttivät käytävien laatoittajilta yms. örveltäjiltä. Joten oli aivan oikein heille!
Turussahan kaikkien matkustajien maihinnousukorteista luetaan viivakoodi. Mitenhän on,verranaankohan niitä lunastettuihin lippuhin? Meinaan jos joku teiniryhmä saa lunastettua lippunsa, mutta tämän tekaistun huoltajan lipun koodi jääkin lukematta. Noteerataanko sitä mitenkään?
Mutta se maihinnousukorttien saanti on ongelma, jos riittävän ikäistä huoltajaa ei henkkarien kanssa löydy.
Reittimatkoilla 14v!
Ja meidän keharin Jiikoo-76:n (joka tulee kohta huomauttelemaan taas vanhoista viesteistä) sekin on risteily vaikka poistutaan laivalta
ALA LUOTSAAMAAN KEHARI!!!!!!!!! Tossa sulla on ilmianto nappula
Juu, kyllä minä luotsaukset hoitelisin.
Tällaiset vastauksesi menisivät suorinta tietä roskiin.
Ku mä en ymmärrä noit ikärajoi. Kuka vois jelppii.
Tarttis seuraaki.
Kuten olette varustamojen sivuilta lkeneet, on ikäraja nyt korona-aikana 25 vuotta.