Kylpyhuoneseen pitäisi hankkia kalusteet; suunnitelmissa 90-120 cm setti tai allas-/alakaapit mahdollisesti korkealla kaapilla.
Kylppärissä on suihku ja ovi saunaan, eli kosteutta ja kuumuutta riittää.
Mitä tulisi ottaa huomioon kalusteita ostettaessa ja millä valmistaja/illa on hinta-laatu-suhde paikallaan. IDOt ja Svedbergit ovat budjettiini nähden kauhistuttavan kalliita. Halvalla ei saa hyvää, ok. Mutta edullisemminkin saa varmaan hyvää laatua?
Kylpyhuonekalusteet hinta vs laatu
11
8571
Vastaukset
- kylpijä
Katsoppa www.kalustetukut.com esitteen mukaan kylpyhuoneenkalusteet ovat kosteudenkestäviä ja hinnat ovat kilpailukykyiset.
- on kyse
Jos haluaa vanhan kartanonmalliset kalusteet sileillä oveilla niin saa halvalla. Perusrunko tuskin pitää vettä ja ovet ovat laminaattia. IDO:n ja Svedbergin tavaroita on sentään pikkasen moderimpia ja kestävämpia. Halpoja malleja löytyy ties mistä.. www.keittio.net esimerkiksi.. siellä voi koota oman maun mukaan ovia. Runkojen valikoima on lähes mitätön.
- Hannele
on kyse kirjoitti:
Jos haluaa vanhan kartanonmalliset kalusteet sileillä oveilla niin saa halvalla. Perusrunko tuskin pitää vettä ja ovet ovat laminaattia. IDO:n ja Svedbergin tavaroita on sentään pikkasen moderimpia ja kestävämpia. Halpoja malleja löytyy ties mistä.. www.keittio.net esimerkiksi.. siellä voi koota oman maun mukaan ovia. Runkojen valikoima on lähes mitätön.
Siis mitä tarkoitit? Minkä mallistojen perusrunko tuskin kestää vettä? Halpa ei aina ole välttämättä sen huonompaa kuin kaliimpi, onko sinulla näkemystä/kokemusta keittio.netin tarjonnasta? Runkovaatimukset eivät ole suuret, puhutaan perusratkaisuista, joiden kuitenkin tulisi kestää vuosia märäntymättä tai homehtumatta.
- keittiö netin
Hannele kirjoitti:
Siis mitä tarkoitit? Minkä mallistojen perusrunko tuskin kestää vettä? Halpa ei aina ole välttämättä sen huonompaa kuin kaliimpi, onko sinulla näkemystä/kokemusta keittio.netin tarjonnasta? Runkovaatimukset eivät ole suuret, puhutaan perusratkaisuista, joiden kuitenkin tulisi kestää vuosia märäntymättä tai homehtumatta.
Paitsi että ostin keittiön sieltä.. mut pelkään laittaa mitään keittiö.netin kamoja vessaan. Kokemusta on kaverin kautta että jotain ikean kylppärikamat eivät tosiaan kestä vettä. Puupinta irtoaa heti jne, vaikka oli tarkoitettu kosteaan tilaan. Mut oikeassa olet.. jos valkkaat hinta/laatu eikä vain hintaa niin lyödät varmaan kukkarollesi sopiva. Mut tarkista aina mistä materiaalista on kyse. WYSIWYG ei aina päre..
- laatu..
Aika hyvä peruskalusteiden hinta-laatu suhde löytyy mm. "köyhien stokkalla" myytävissä kph-kalusteissa. Rungot on kosteudenkestävää melamiinia ja ovia taisi olla ainakin 3 vaihtoehtoa, altaitakin löytyy.
Vettä mikään runko ei kestä, mutta normaalin kylppärikosteuden se kosteussuojattu kestää. Edelliseen kämppään (pieni saunallinen kph ) laitoin moiset ja oli ne ainakin vielä parin vuoden päästä ihan moitteettomassa kunnossa.
Niin joo, jos et tiedä, niin se köyhien stokka on Helsingin Metalli ja Rauta Tattarinsuolla, Kytkintie jotain.. - mari
Kannattaa silti kysyä tarjousta noista Idon ja Svedsbergin tuotteista. Itsekin kauhistelin noiden molempien hintoja, kun katalogeja selailin. Mutta! Kun pyysimme yhteistarjousta, niin kas! Hinnat tulivat tosi reilusti alas. Ilmeisesti paljon "huttua" päällä...
- myös
aka-kaluste
suomalainen edukas ja takuu rungoille
myy mm.rtv-yhtymä - minäkin pyysin
Minäkin pyysin tarjousta (K-rauta) ja sain kokonaisuudessan Idon tavaroilla (suihkukaappi, vessapönttö, kalusteet) 25 % ale. Bauhaus antoi vain 10%. Onko ehdotuksia mistä voisi kysellä vielä lisää alea?? Pääkaupunkseutu kysessä.
- peukku68
edullisuus on suhteellista, mutta ainakin noita esimerkkejäsi halvempia löytyy keittiönetiltä, bauhausilta ja ikealta. tyylillisesti aika erilaisia kokonaisuuksia, mutta varsinkin bauhausilla tosi nättejä valmiita settejä plemassa erikokoisiin tiloihin. ikeaaan suhtautuisin levykaapeissa varauksella, muuten täyspuinen vois olla ok. keittiönetin wc-ryhmä kakaroiden käymälässä moitteton ollut kohta vuoden.
- Vallu5
www.kylpyhuonetukku.fi
Varsinkin laatikostot heidän altaisiin, tai sitten muihinkin tai vaikka malja-altaalle. Tekevät mittojenkin mukaan, toki silloin hiukan kalliimpia. Kotimaisia ja kestävät kosteutta. - kalliskestää
Saunan ovi kylppärissä on se joka erottelee kestävät ei kestävistä. Kosteuden kestävä runko ei kauaa turpoamatta kestä, jos levyn reunanauha irtoaa. Ympärimaalatulla kosteudenkestävällä rungolla on paremmat mahdollisuudet. Tosin halvoissa laatikostollisissa kalusteissa ei kosteudenkestolla ole paljon väliä, kun laatikoston mekanismi alkaa jo ennen rungon turpoamista hajota. Yleensä hinnan noustessa paranee sekä kosteuden kesto, että mekanismien laatu.
Huippuluokan kosteudenkestoa saa kyllä edullisestikin jos valitsee pelti- tai muovirunkoisen kalusteen. Mekaaninenkin kestävyys ok jos ei valitse laatikostollista mallia.
Mittojen mukaan tehdyt kalusteet eivät juuri koskaan ole rungoltaan kovin hyvin kosteutta sietäviä, vaikka itse levy olisikin ns. kosteudenkestävää. Jobbarit käyttävät vakiolevyjä, joiden mittaan sahatut reunat nauhoitetaan miten milloinkin, yleensä silminnähden huolimattomasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2303368- 592877
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I262492Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk182471Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve761973Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841860Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191825Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911672Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691003