Maurice Rawlings on amerikkalainen sydänsairauksien erikoislääkäri, joka on perehtynyt ns. kuolemanrajakokemuksiin. Tiedättehän: Ihminen kuolee ja elvytetään. Palattuaan henkiin hän kertoo tunnelista, leijumisesta valoon, rakastavasta valo-olennosta, rajasta, jonka yli hän kieltäytyi astumasta ja paluustaan elämään. Näinhän tuo kokemus poikkeuksetta kerrotaan. Vai onko sittenkin poikkeuksia...
Rawlings on viran puolesta elvyttänyt eräänkin potilaan. Hän on kirjannut muistiin henkiin palautettujen kokemuksia, ja yllätys yllätys: Hyvin moni on kertonut kuoltuaan joutuneensa helvettiin, tuliseen laavajärveen, jossa yhdessä monien muiden kanssa on kokenut hirveitä tuskia. Näitä kertomuksia ei nähdä julkisuudessa. Rawlingsin mukaan ihmismieli kun itseään suojellakseen unohtaa noin karmeat kokemukset pian.
Kirjan vanha painos: Maurice Rawlings: Kuoleman tuolla puolen. ISBN 951-9038-94-9. Uudistetun painoksen kirja on eri nimellä, mutta tekijän nimen mukaan löytyy monesta kirjastosta.
Helvetistä palanneet.
6
1460
Vastaukset
- toti-nen
Ehkäpä juuri tällaiset kamalat kuolemanrajakokemukset ovat antaaneet ns. viimeisen mahdollisuuden korjata virheet ja muuttua hyväksi ihmiseksi... Ehkäpä jos tämä toimii herättäjänä ja korjaamalla sitten elämänsä epäkohdat tämäkin henkilö saa kuollessaan rauhan.
- .k.
Entä ne jotka kuolivat "oikeasti" eivätkä palanneetkaan? Ovatko he sitten pysyvästi helvetissä?
- neiti
.k. kirjoitti:
Entä ne jotka kuolivat "oikeasti" eivätkä palanneetkaan? Ovatko he sitten pysyvästi helvetissä?
raamatun mukaan ragaistus on oleva ikuinen.
- Sam
aivot eivät toimi normaalisti, joten kaikki näyt ja tunteet ovat vääristyneitä.
Ihmiset näkevät sen valoa tunnelissa ilmiön aivojen hapenpuutteen takia. Happivajaus vaikuttaa ensimmäiseksi näkökykyyn siten että pupillit avautuu suureksi, jolloin silmiin pääsee paljon enemmän valoa kuin normaalisti ja myöskin näkökyky häviää ensimmäiseksi näkösensoreista jotka on kauimpana verenkierron liityntäpisteestä silmässä, aiheuttaen tunneli ilmiön. "Rakastavat valo-olennot" ovat tietenkin pupillien suurentumisen seurauksena aiheutuneen ympäristön kirkastumisen tunne ja samalla näkökyvyn sumentumisesta aiheutunut pehmeältä vaikuttava valo, jossa lähiomaiset seisovat.
Leijunta ja muutkin "ihmeet" johtuvat hapenpuutteesta ihmiskehon sensoreissa, jotka tiedostavat liikkumisen, painovoiman ja tasapainon. Nämä sensorit lähettävät virheellistä tietoa aivoihin, jolloin aivot tiedostavat ympäristön virheellisesti.
Happivajaus vaikuttaa viimeiseksi siihen osaan aivoja, jossa se itsetietoisuus tai niin sanottu "sielu" asuu, siksi että aivojen verenkierto alkaa myöskin sieltä.
Joten ei teidän tarvitse pelätä helvettiä ja taivasten valtakunnankin voitte myöskin unohtaa.- kerroppa
miksi eräs nukutettu mies sanoi leijuneensa katon rajassa ja nähneensä ja kuulleensa kaiken. myös ruiskun putoamisen lattialle?? ja kertoi myös kaikki puhutut asiat.
no mutta vaikka "kuoleman jälkeistä elämää ei olisi" niin eipä se jäisi ketuttamaankaan;D - Jos ei ole,
kerroppa kirjoitti:
miksi eräs nukutettu mies sanoi leijuneensa katon rajassa ja nähneensä ja kuulleensa kaiken. myös ruiskun putoamisen lattialle?? ja kertoi myös kaikki puhutut asiat.
no mutta vaikka "kuoleman jälkeistä elämää ei olisi" niin eipä se jäisi ketuttamaankaan;Det tunne etkä ajattele enää mitään. Jos on, niin huonompi homma. Voi joutua pätsiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial281838Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571802Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3521565- 1471181
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131164Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 111014
- 285995
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4989Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49938