Laki märää että...

1. Et saa murtaa kopiosuojausta ja tehdä itsellesi kopiota.Et saa kopioida esim. MP3 soittimellesi musaa kopiosojutulta rompulta.

2. Et saa myydä levyjä ETA-alueen ulkopuolelta esim USA:sta

3. Ja pahin. Et saa keskuslla kopiosuojauksen purusta.

4.Jne.joita en jaksa edes perustella.

5.Katastrofi edessä.
6900
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Näin se vaan on. Kansanedustajat eivät välitä äänestäjien mielipteestä. Vain isojen lenyfirmojem lobbaus merkitsee. Asialle ei voi mitääm ennen ensi vaaleja. Keskusta ja Tanja Karepela tulee kalliikisi kuluttajille.

Äänestä

Turha mankua laista, itse sen warettamalla aikaan saitte, vaikka uusi laki koskeekin lähes kaikkea muuta toimintaa. Kuitenkin, jos porukka ei olisi säälittä warettanut netistä gigatavuittain musiikkia/elokuvia per lärvi, ei moisia lakejakaan olisi tullut. Koska olitte kuin siat pellossa, on tuo uusi laki yhteiskunnan rangaistus teille. Vaikkakin se nyt koskee tavallaan muita kuin warettajia. Mutta, yksi mokaa, kaikkia rangaistaan. Näin se elämä menee ja opettaa teille nöyryyttä.

Lisäksi päivittäiset kirjoituksesi ministeri Karpelasta ovat olleet osittain niin halventavia, (kuten osan muidenkin kirjoittajien) että olen jo lähestynyt häntä mahdollisien kunnianloukkaussyytteiden taholta. Nettikeskusteluissa sananvapauden raja tulee vastaan siinä, jos aletaan nimeltä nimitellä toista ihmistä, olkoonkin kyseessä ministeri ja olkoonpa hänen päätöksensä millaisia tahansa.

Äänestä
  • Julkisuuden henkilön, erityisesti julkista virkaa hoitavan, tulee sietää arvostelua, henkilöönkin käyvää. Mistään kunnianloukkauksesta ei todellakaan ole kyse. Tanjako se siellä itse kirjoittelee ja yrittää saada suut tukkoon, kun ei ego kestä arvostelua? Mokoma reittä pitkin kiivennyt cicciolina...

    Äänestä

  • näitä aivopestyjä riittääkään? :)

    Äänestä

Ostan levyjä noin sadalla Eurolla kuukaudessa ja niistä yli puolet on ETA-alueen ulkopuolelta Suomessa jälleenmyytyjä USA-julkaisuja. Jos tämä ikävä laki tulee voimaan joudun hankkimaan levyt ulkomailta netin kautta. Ei niin hirveää minulle mutta pienille levykaupoille kyllä ja maksaisin mielummin veroa suomelle kuin postimaksuja.
Ja jos pienillä levykaupoilla menee huonommin niin minäkin kärsin siitä sekä moni muu musadiggaaja.

Äänestä

Kopiosuojauksen purkukielto ei minua suuremmin haittaa, koska periaatteesta en osta kopiosuojattua sontaa. Levyjä ostan kaupasta aivan laillisesti, mutta kopiosuojatut "CD:t" jätän hyllyyn.

Enemmän vituttaa tuo kielto tuoda tavaraa ETA-alueen ulkopuolelta. Miten nyt käy esimerkiksi erikoisliikkeille jotka tuovat ulkomailta hieman erikoisempaa tavaraa (esim. Animea) jota ei muuten saisi muuten kuin hankalasti itse tilaamalla ?

Jonkun pitäisi ottaa ylös kaikkien tuon lain puolesta äänestävien nimet ja seuraavien vaalien aikaan levittää nimilistaa vaikka otsikolla "Demokratian viholliset".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harski kirjoitti:

1. Et saa murtaa kopiosuojausta ja tehdä itsellesi kopiota.Et saa kopioida esim. MP3 soittimellesi musaa kopiosojutulta rompulta.

2. Et saa myydä levyjä ETA-alueen ulkopuolelta esim USA:sta

3. Ja pahin. Et saa keskuslla kopiosuojauksen purusta.

4.Jne.joita en jaksa edes perustella.

5.Katastrofi edessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu