Meillä on vuoden vanha uroskoira, joka ei niin hirveän kova ole syömään päivällä, vaikka tarjolla on mitä parhaimpia herkkuja Cesarista alkaen. Syö kylläkin päivällä ruuat pois kupistaan. Raksut ei maistu ollenkaan.
MUTTA...kun yö tulee ja kello 24 -1.00, niin koira menee keittiöön, ja alkaa raksutellen syömään raksuja, ja syö kana-riisikupin tyhjäksi ja sitten unille.
Onko tää normaalia, miten pitää toimia?????
MUTTA...kun yö tulee ja kello 24 -1.00, niin koira menee keittiöön, ja alkaa raksutellen syömään raksuja, ja syö kana-riisikupin tyhjäksi ja sitten unille.
Onko tää normaalia, miten pitää toimia?????
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niin meidänkin 10 kk vanha sheltti tekee.
Varmasti saa tarpeeksi ruokaa. Kauhea rouske keskellä yötä. Jos otan kupin pois niin jo kohta herään siihen että se tunkee päätä ruokasäkkiin, no sit käy sääliksi ja luulen että on oikeesti nälkä ja laitan kupin takaisin. syö ja käy nukkumaan. en koe pahaksi ongelmaksi kun ei tapahdu joka yö. huvittavaa lähinnä.
Meillä ei kans ruoka oikeen maistu päivällä, siis mikään ruoka ei maistu. Viikon yritin et annan ruokaa vaan ruoka-aikaan, eli aamulla ja illalla. Ruokaa oli tarjolla puoli tuntia ja sitten kuppi pois. Koira ei syönyt koko viikon aikana kun pari ketaa muutaman raksun kerralla. Nyt kun annan kupin olla lattialla yön yli, aamulla on tyhjä kuppi odottamassa.
Koirani on jo nyt todella hoikka, enkä halua että se enää lisää laihtuu. Lihomaan ei saa millään kun ei ruoka maistu. Ruokamerkin vaihtaminenkaan ei ole auttanut, neljää eri ruokaa on jo kokeiltu eikä mikään ole vielä ollut koiran mieleen. Seuraavaksi pitää varmaan kokeilla yrjölänpuuroa tai jotain muuta "kotiruokaa".
yksi koirista on myös tuollainen yösyöpöttelijä. Sillä on päivällä niin kova kiire, ettei se ehdi syömään samaan aikaan kuin muut. Yleensä rotuni on superahne ja syö kaiken mikä vähäkin ruuaksi kelpaa, mutta tämä ei meinaa ehtiä syömään. Laitoin sen sitten yöksi yksin ja ruoka mukaan. Aamulla on aina kippo tyhjätty. Lisäksi koira syö vain ja ainoastaan raksut kuivana. Onneksi kyllä juo kunnolla.
Sama kai se milloin syö, kun vaan yleensä syö. Itsekin kokeilin alkuun tuota ruokaa vaan tiettynä aikana ja sitten kippo pois. Koira ei vaan syönyt ja laihtui ja laihtui. Nyt on hyvässä kunnossa.
...totta, koirulillamme on mahdoton kiire päivällä, ja ikävä, jos lapset koulussa.
Koiruli on vuoden, ja ei ruoka ole maistunut kovin hyvin, mutta nyt yöllä raksut ja kuivana.
kiitos teille!
tää meidän koira neiti. Ei suostunut syömään nappuloita päivällä tai illalla... yöllä sitten kun kukaan ei muka huomaa niin kävi syömässä.
Odotti kai että sais jotain parempaa ruokaa... esim. jauhhelihaa tai keksejä... sit ku tajus ettei saa muuta niin sit se söi. Mutta salaa :)