Vanerin käsittely

_Petteri_

Miten puuvalmista koivuvaneria voi käsitellä. Vaneri tulee seinään.

4

13923

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohjeet

      Sisäverhouslevyjen pintakäsittelyllä on lähinnä esteettinen merkitys. Peittomaalaus, kuultovärjäys, petsaus, tms. käsittely antaa vanerille halutun värin, kun taas väritön lakkaus antaa lähinnä halutun kiiltoasteen. Lisäksi pintakäsittely helpottaa vaneriverhouksen puhtaanapitoa.
      Sisätiloissa vaneriverhousten pintakäsittelyksi soveltuvat esimerkiksi:

      vahaus (väritön tai värillinen)
      lakkaus (väritön tai värillinen petsilakkaus)
      maalaus (kaikki tavallisimmat sisäkäyttöön puupinnoille tarkoitetut tuotteet)

      Ennen käsittelyä on suositeltavaa hioa pinta kevyesti (etenkin vahattavat pinnat).
      Kuivissa sisätiloissa vaneria voidaan käyttää myös pintakäsittelemättömänä. Etenkään kattoverhoukset eivät yleensä teknisessä mielessä välttämättä edellytä pintakäsittelyä. Auringonvalon sisältämä uv-säteily aiheuttaa vähitellen pintaviilun tummenemista, jota jossain määrin voidaan ehkäistä uv-suoja-ainetta sisältävällä lakkauksella. Toisaalta myös lakkaus tai vahaus aiheuttaa tavallisesti pintaviiluun värisävymuutoksen (yleensä kellertävämmäksi). Tätä voidaan ehkäistä käyttämällä lakkaa, johon on sekoitettu pieni määrä valkoista pigmenttiä. Värisävymuutokset ja niiden voimakkuus vaihtelevat riippuen pintaviilun puulajista. Lisäksi erityisesti havuvanereilla on syytä ottaa huomioon, että pintaviilun eri osat saattavat imeä pintakäsittelyainetta eri tavoin aiheuttaen kirjavuutta ja värivaihtelua.

      ks. myös http://www.rakennustieto.fi/rtnet/10583/index.htm

    • xxxxxx

      Vanerin laatuun kannattaa kiinnitää erityistä huomiota mikäli haluaa siistin lopputuloksen.
      Esimerkiksi vahaukseen tai petsaukseen mahdollisimman hyvälaatuinen pinta ja hionta.

    • Pena

      Riippuu, onko vaneri sisällä vai ulkona. Sisällähän toimii hienosti sävytetty Paneeli-Ässä. Ulkona haasteellisempaa... miksei esim. Valtti Color?

    • Anonyymi00004

      kaikki purkit käyvät.mikä seinä,lämpötila,kosteus,on oikea vaneri-jota nyt jäljitelet.maatilavaneri,on tyypilinen,väri kertoo.kylästä-on värejä,jos haluaa etei peitä,myös väri pinta enen asenusta poltimella,kumailmapuhaltimella,saa pintaan tumutta,-äläkä polta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      358
      1114
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      491
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe