heippa! olen uunituore äiti ja nyt pittäis ristiäiset olla piakkoin. kaikki ahdistelee mua lahjajutuilla, että mitä he hankkivat?? en osaa asiaan vastata, kummit kyselee että mitä heidän pitäisi ristiäislahjaksi ostella, ja yleensäkin mitä kummit ovat alkaneet keräillä vauvalle? Ideoita siis haeskelen..kiitokset vastauksista!!
Ristiäislahjat
minttuli
39366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Monet ostavat niitä perinteisiä tinakoristeita, niitähän on nykyisin hirveesti uusia kivoja esim. hiuskiehkura laitetaan talteen sellaiseen lasikuvun sisään, ensihammasrasia, kastetodistusputki, kastevesipurkki yms.
Me saatiin sellainen puinen ns. lautanen seinälle johon polttokolvattu (jaa miks sitä virallisesti sanotaan?) pieni lapsi istumaan joku teksti tulevaisuuttaa koskien ja lapsen syntymä tiedot (täysin käsin tehty ja hieno, aika iso).
Astioita (esim.pentikillä ihan kivoja) tai ruokailuvälineitä voi alkaa kummit keräämään lapselle ja antaa aina yhden juhlan yhteydessä siinähän sitä lahjaa ei tarvitse moneen vuoteen miettiä :) jos vaikka ainakin 6kpl kerää tai useemman.
Voihan ne antaa kerrallakin kastetilaisuudessa...
Mä ainakin tykkään et lapsi saa sellaista mikä säilyy hyvin muistona aikuisuuteen asti.
Ei vaatetta...Niitä saa muilta...
Ellei sit oo joku tosi tosi erikoinen esim. kaummin tekemä kasteliina jossa kaunista kirjontaa ;)
Kastemalja ois kans hieno siihen saa laatan johon kaiverretaan tiedot ja sitä voi käyttää sit sisaruksilla ja niidenkin tiedot lisätä samaan laattaan kaikki jotka siinä on kastettu :D
Voi olla kyllä aika tyyris sellainen (jos vaikka mummit laittais porukassa?)...
Näin vasta stockmannilla sellaien kipsitaulu johon painetaan esim. vauvan jalan jälki (ohessa linkki bebesiin jossa samaa myydään).
http://www.bebes.fi/kauppa/product_info.php?cPath=27&products_id=581
Tässä nyt ainakin muutama idea, toivottavasti yhtään auttoi :D
Minä olen kerännyt kummitytölleni pöytähopeita. Aloitin kahvilusikoilla. Rippilahjaksi ostin kakkulapion. Ainakin lakkiaisissa, mahdollisissa kihlajaisissa ja häissä ja kenties valmistujaisissakin aion "lahjoa" häntä samaan sarjaan kuuluvilla hopeilla. Olen sen verran läheisissä väleissä kummityttöni kanssa, että uskon saavani kutsun kaikkiin em. juhliin.
Ja kummityttöni toinen kummi kerää hänelle lasiastioita.
Tässä oikea linkki
http://www.bebek.fi/kauppa/index2.php?PHPSESSID=14551ec0cdf5d859ac9d6c5e819c8b63&