Jos on vuosaaren lähistöllä veneellä liikkuvia kissaihmisiä.Niin käykää katsomassa kotiluoto nimisellä saarella, siellä on nähty hylätty kissanpentu.Kiinni sitä ei saatu.Onko tuo mikään ihme,kun saari on asumaton.Ei ole pentuparka varmaan ihmisiin tottunut.Yöunet kohta menee,kun miettii,että pakkaset tulee pian eikä pennulla ole mitään mahdollisuuksia selvitä.
Hylätty kissanpentu !
uneton
111152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
menisin pää kolmantena jalkana auttamaan jos vaan olisi vene! :(
Soita ihmeessä Helsingin eläinsuojeluyhdistykseen. Varmaan sieltä löytyy vapaaehtoisia, joilla on käytössään vene.
Milloin näitte kissan? Nyt on jo kiire!
Kissa voidaan loukulla ottaa helpostikin kiinni, ammattilaiset osaavat, ja heitähän löytyy Hesystä. Puhelinnumero 09-777 4225.
www.hesy.fi
Soita äkkiä, muuten ei asiaan saada korjausta, sillä tuskinpa tämän palstan kautta ketään löytyy jolla vene olisi... Puhut siis Helsingin Vuosaaresta ja saaren nimi on Kotiluoto? Voinhan vaikka minäkin soittaa, mutta te jotka kissan olette nähneet varmasti osaatte kertoa siitä enemmän.
Soita äkkiä Helsingin eläinsuojeluyhdistykseen, puh. 09-777 4225, www.hesy.fi
Siellä on vapaaehtoisia, jotka varmasti voivat mennä veneellä loukuttamaan kissan. Ammattilaiset osaavat, jos kissa vain on vielä hengissä. Se menee helposti loukkuun, jossa on ruokaa, ja siitä se voidaan ottaa talteen. Kokeneet eläinsuojelijat tekevät sellaista jatkuvasti, ja varmaan yhdistyksestä löytyy joku, jolla on käytössään vene.
Se on luultavasti ainoa mahdollisuus auttaa eläinparkaa. Ei se muuten selviä. Hidas ja onneton loppu edessä.
Voinhan minäkin soittaa, mutta sinä kun olet kissan nähnyt, osaisit varmaan parhaiten asian selvittää.
Kerro sitten miten kävi, soititko...?
Anteeksi että lähetin saman viestin kahteen kertaan. Serveri oli välillä jumissa ja näytti siltä ettei viestini ole lähtenyt minnekään.
Hätä ja huoli valtasi heti kun luin viestisi. Itse kun olen pitänyt hoidossani Hesyn löytökissoja, pieniä. Jos minulla olisi vene, olisin jo sillä saarella... ;)
Olen itse itä-suomesta ja kuulin tämän hesalaiselta äidiltäni.Hänen miehensä oli pentuun siellä saarella törmännyt viikonloppuna.Minut kun kissaihmiseksi tietävät,niin tietysti puhelimessa siitä kertoivat.Jos asuisin lähempänä olisin jo itse yrittänyt pentua lähteä etsimään.Olisin kiitollinen jos siellä lähempänä asuvat ottaisitte asiaa hoitaaksenne.Saatais pentu turvaan sieltä.Vihaks vaan pistää semmoiset ihmiset,jotka eläimiä näin kohtelee.Tuskinpa kissa sinne saareen uimalla on mennyt.
Yritin saada pennun nähneitä itse soittamaan tuohon antamaasi numeroon,muuta kun eivät viitsi.
Itse kokeilin sitten myös,mutta en päässyt läpi(varattu koko ajan) ja päivystysaika näytti loppuvan klo.17.00.Jos ei muut ole ilmoittaneet,niin yritän huomenna varmasti uudestaan.Mietin vaan,että ottavatko tosissaan,kun näin pitkän matkan päästä soittelen.
Hyvä että yritit. Tiedän, että Hesyn numero on hyvin varattu, kun sinne tulee paljon päivystysasioita. Työntekijät ovat kovilla, mutta he ovat hyvin ammattitaitoisia.
Sinne pääsee läpi kyllä kun jaksaa yrittää. Uskon, että ottavat asian vakavasti kun selität. Eihän sillä ole mitään väliä missä itse asut. Uskomattomia idiootteja vaan nuo täällä asuvat tuttavasi, kun eivät "viitsi".
Minä olen aika paljon vapaaehtoisena toiminut Hesyssä, ja tiedän että he ottavat loukulla kiinni vuosittain paljon arkoja kissoja. Itse en ole sitä hommmaa tehnyt. Kerran olin mukana suostuttelemassa monen puhelun kautta erästä miestä kuskaamaan kesämökilleen Keski-Suomeen Hesyn vapaaehtoisen loukuttajan, miehen sukulaiset kun olivat jättäneet sinne kesäkissan. Mies ei ottanut ensin asiaa vakavasti, mutta minä sain puhutuksi hänet kuskiksi. Hesyläinen asetti loukun ja viikon päästä sinne tulikin kyseinen kissa. Osoittautui, että se oli raskaana! Olimmekin siis pelastaneet yhden sijasta monta eläintä varmalta, kylmältä kuolemalta.
Mistä sitä tietää, vaikka saareen olisi jätetty kokonainen pentue?
Näitä tapauksia riittää... Jatka sinä vaan sitkeästi ja kerro asiasi eteenpäin. Ja jos nyt niin ihmeellisesti kävisi, että ensimmäisenä puhelimeen vastaava ehkä kiireinen tai väsynyt päivystäjä ei ihan heti tajuaisi mistä on kyse, niin voit ottaa yhteyden yhdistyksen ylempiin henkilöihin, joiden yhteystiedot löytyvät nettisivulta. Esimerkiksi Hannele Luukkainen on yhdistyksen perushahmoja, joka varmasti saa asioita tapahtumaan.
voi laittaa vaikka heti meilin, ja soittaa perään..
Ilmoitin pennusta hesyyn.Oli kuulemma tullut useampia yhteydenottoja kyseisestä tapauksesta.Venettä heillä ei ole käytössä,eli nyt on ainut toivo vapaaehtoisissa.Toivon että niitä löytyisi.Mutta kiitos kaikille jotka olette neuvoja antaneet ja ilmoituksia myös tehneet.Toivotaan,että pentu pelastuu !!!
Hyvä että sait päivystäjän kiinni. Kannattaisiko ehkä laittaa tänne keskustelupalstallekin ihan uusi ilmoitus tuosta veneestä... Jos täällä olisi joku veneenomistaja joka asuu pääkaupunkiseudulla, ja olisi valmis tekemään pari reissua kyseiseen saareen.
Saarihan on Vuosaaren lähellä, ja Vuosaaressa on venesatama. Siellä asuu paljon veneilijöitä, joukossa varmaan myös eläinystäviä.
Kovin hankala tehtävä ei olisi kyseessä, sillä ei tarvitsisi tehdä muuta kuin kuskata joku Hesyn vapaaehtoinen loukuttaja saareen ja takaisin pari kertaa. Viedään loukku ja käydään tarkistamassa se.
Minäkin muuten myös soitin päivällä Hesyyn tästä asiasta ja ilmoitin, että voin vaikka lähteä loukkua asettamaan, jos ketään muuta ei löydy. Asun aika lähellä Vuosaarta, Mellunkylässä. Ja olen kerran jonkin verran noita vapaaehtoishommia tehnyt ennenkin. Toisaalta kyllähän Hesystä voi löytyä kokeneempiakin.
Kukahan venettä suostuisi lainaamaan ja missä sitä kuuluttelisi?Kaikki asiaa seuraavat nyt laittakaa sanaa kiertämään.Jos koko homma nyt veneeseen kaatuu,niin kyllä harmittaa.Sen verran tämä kissa mieltä vaivaa.