ajattelin antaa koiralleni tänään kana-aterian. mutta kysymys kuuluukin, voinko keittää kanan koiven vai pitääkö se tehdä uunissa. sen tiedän että niitä luita ei saa antaa vaan erottelen ne lihat pelkästään.. kauanko tälläistä kanankoipea tulisi keittää ja voihan sen nahka-osan antaa myöskin?
koiralle kanaa
26
13699
Vastaukset
- mamacitaKeitetyn kanan luita ei saa antaa, mutta raan kanan saa antaa. Itse syötän pojilleni raakoja kanan koipireisiä (toiselle suurinta herkkua mitä ja toiselle taas ei) jotka syödäänkin alta aika yksikön luineen päivineen onnesta täristen. - mamacitasuurinta herkkua mitä tietää. 
- NikkeEttekö te hyvät ihmiset vieläkään ymmärrä, että kananluita ei saa antaa koirille! Terävät luut voivat tehdä suurta vahinkoa koiran sisuksissa. 
- 4 pitbullin omistajaNikke kirjoitti:Ettekö te hyvät ihmiset vieläkään ymmärrä, että kananluita ei saa antaa koirille! Terävät luut voivat tehdä suurta vahinkoa koiran sisuksissa. Ootko vittu ihan tyhmä raakoja kananluita saa antaa vittu sä olet jälkeen jäänyt 
- agresiivista ;(4 pitbullin omistaja kirjoitti:Ootko vittu ihan tyhmä raakoja kananluita saa antaa vittu sä olet jälkeen jäänyt Mitäs tuo kirjoitus kertoo sinusta...vaikutat agressiiviselta .Etkä ihan terävältä muutenkaan ;( 
- Anonyymi4 pitbullin omistaja kirjoitti:Ootko vittu ihan tyhmä raakoja kananluita saa antaa vittu sä olet jälkeen jäänyt Ei muuten saa antaa raakojakaan kananluita 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ei muuten saa antaa raakojakaan kananluita No kyllä todellakin saa, joten äläpä sekoile vanhojen akkojen tarinoitasi. Nimenomaan raakana annetaan kanan luut, kuten kanan siivet, joita myydään lähes kaikissa koirille raakaruokaa myyvissä liikkeissä. 
 
- ...Jos koira on tottunut syömään raakaa lihaa, voi koiven antaa sellaisenaan raakana. Koira voi syödä kanan luut raakana, mutta ei kypsennettynä. 
 Nahka on ihan syötävää. Tuosta kypsennysajasta en osaa kyllä sanoa mitään, koska itse syötän mieluummin kypsentämättä.
 Onhan liha marinoimatonta? Mausteet voivat pistää koiran massun sekaisin.- berenikenNo oppia ikä kaikki. Mistä sitten johtuu että yleisesti suositellaan tarkkaa hygieniaa raaan kanan käsittelyssä esim. että raaka kana ei saa olla kosketuksissa kypsennystä tarvitsemattomien ainesten kanssa. Eikös raaassa ole jotain bakteeririskiä tms. Joten onko ihan turvallista antaa raakoja koipia? Voisiko joku perustella minulle,Niin voin oikaista virheellisen luuloni :). 
- mamacitabereniken kirjoitti:No oppia ikä kaikki. Mistä sitten johtuu että yleisesti suositellaan tarkkaa hygieniaa raaan kanan käsittelyssä esim. että raaka kana ei saa olla kosketuksissa kypsennystä tarvitsemattomien ainesten kanssa. Eikös raaassa ole jotain bakteeririskiä tms. Joten onko ihan turvallista antaa raakoja koipia? Voisiko joku perustella minulle,Niin voin oikaista virheellisen luuloni :). Miksi luita/lihaa/kasviksia, miksi raakana? 
 Villikoirat/sudet eivät paista ruokaansa
 Paistaminen/keittäminen/säteilyttäminen (=mikroaaltouuni) tuhoaa aina koiralle tärkeitä ravinteita
 Villikoirat syövät koko saaliin: mahalaukun, jänteet, aivot, sisäelimet, luut RAAKANA
 Luu pitää hampaat puhtaina ® ei synny hammaskiveä ® suuhun ja suun kautta sisäelimiin ei kulkeudu tulehdusbakteereita
 Kasvikset saaliseläimen mahalaukussa valmiiksi pureskeltuina
 ® ei keitettyinä/paistettuina mutta silti koiran elimistöön helposti imeytyvässä muodossa (saaliseläimen mahassa valmiiksi ruoansulatusentsyymeitä jotka auttavat koiraa sulattamaan kasvisravinnon).
 Lihaiset luut ( luuytimet) sisältävät melkein kaikkia koiran tarvitsemia mineraaleja, proteiineja sekä vitamiineja.
 Uhkana madot/bakteerit? Muista madotus säännöllisesti, käytä vain tuoreita, ihmisillekin kelpaavia ravintoaineita/ruokia.
 Koirasi tonkii/hautaa normaalistikin luita/ylimääräistä ruokaa eikä sairastu näitä muhineita aarteita syötyään.
 Koirasi elimistö pystyy käsittelemään bakteereja joita ihmisruumis ei pysty. (Koiran ruoansulatusjärjestelmä on myös lyhyempi kuin ihmisellä)
 Kasviksia en ole antanut, mutta lihan annan aina raakana ja luineen päivineen. Vanhempi koirani ei juurikaan tästä ruokavaliosta piittaa, mutta se onkin aina ollut erittäin nirso ruokansa suhteen.
- berenikenmamacita kirjoitti:Miksi luita/lihaa/kasviksia, miksi raakana? 
 Villikoirat/sudet eivät paista ruokaansa
 Paistaminen/keittäminen/säteilyttäminen (=mikroaaltouuni) tuhoaa aina koiralle tärkeitä ravinteita
 Villikoirat syövät koko saaliin: mahalaukun, jänteet, aivot, sisäelimet, luut RAAKANA
 Luu pitää hampaat puhtaina ® ei synny hammaskiveä ® suuhun ja suun kautta sisäelimiin ei kulkeudu tulehdusbakteereita
 Kasvikset saaliseläimen mahalaukussa valmiiksi pureskeltuina
 ® ei keitettyinä/paistettuina mutta silti koiran elimistöön helposti imeytyvässä muodossa (saaliseläimen mahassa valmiiksi ruoansulatusentsyymeitä jotka auttavat koiraa sulattamaan kasvisravinnon).
 Lihaiset luut ( luuytimet) sisältävät melkein kaikkia koiran tarvitsemia mineraaleja, proteiineja sekä vitamiineja.
 Uhkana madot/bakteerit? Muista madotus säännöllisesti, käytä vain tuoreita, ihmisillekin kelpaavia ravintoaineita/ruokia.
 Koirasi tonkii/hautaa normaalistikin luita/ylimääräistä ruokaa eikä sairastu näitä muhineita aarteita syötyään.
 Koirasi elimistö pystyy käsittelemään bakteereja joita ihmisruumis ei pysty. (Koiran ruoansulatusjärjestelmä on myös lyhyempi kuin ihmisellä)
 Kasviksia en ole antanut, mutta lihan annan aina raakana ja luineen päivineen. Vanhempi koirani ei juurikaan tästä ruokavaliosta piittaa, mutta se onkin aina ollut erittäin nirso ruokansa suhteen.Noinhan se on,tuo raaka kana vaan arvelutti. Sitä jotenkin soisi koiralle mitä itselle ;). Meillä yhdistetään kuivamuona kotiruokaan ja raakaa lihaa olen joskus antanut myös. Edesmennyt koira tosin oli lihattomalla ruualla loppuaikoinaan maksasairauden vuoksi. 
- Nimetönbereniken kirjoitti:No oppia ikä kaikki. Mistä sitten johtuu että yleisesti suositellaan tarkkaa hygieniaa raaan kanan käsittelyssä esim. että raaka kana ei saa olla kosketuksissa kypsennystä tarvitsemattomien ainesten kanssa. Eikös raaassa ole jotain bakteeririskiä tms. Joten onko ihan turvallista antaa raakoja koipia? Voisiko joku perustella minulle,Niin voin oikaista virheellisen luuloni :). Ihmisen ei kannata syödä kypsetämäntö kanaa sen takia että siinä on salmonellaa todella usein ja siitä johtuu varoivaisuus sen käsittelyssä. 
 Kysymys joka ihmetyttää on se tarttuuko salmonella koriin vai ei?
- sudenkorento75Nimetön kirjoitti:Ihmisen ei kannata syödä kypsetämäntö kanaa sen takia että siinä on salmonellaa todella usein ja siitä johtuu varoivaisuus sen käsittelyssä. 
 Kysymys joka ihmetyttää on se tarttuuko salmonella koriin vai ei?Kuten jo tuossa edellinen vastaaja selitti hyvin, on koiran suoli todella lyhyt verraten ihmisen suoleen. Bakteerikanta koiran elimistössä takaa myös sen, että koira ei sairastu helposti. Raakaravinto kulkee koiran suoliston läpi noin 4-6h kuluessa, joten bakteerit eivät pysty siinä ajassa tekemään tartuntaa, toki se mahdollisuus on aina, mutta prosenttuaalisesti hirvittävän pieni. 
 Jos taas raakaravintoa sekoittaa kuivamuonan kanssa on riski huomattavasti suurempi koska kuivamuona sulaa koiran vatsassa huomattavasti kauemmin.
- Ihmise. On tyhmiäNimetön kirjoitti:Ihmisen ei kannata syödä kypsetämäntö kanaa sen takia että siinä on salmonellaa todella usein ja siitä johtuu varoivaisuus sen käsittelyssä. 
 Kysymys joka ihmetyttää on se tarttuuko salmonella koriin vai ei?No vittu eikai ootko joku fucking sherlock vittuuu et ihmiset voi olla tyhmiä 
 
- itse keitän, mutta voit laittaa uunissakin. Yleensä ostan kokonaisen maustamattoman kananpojan ja keitän sitä niin kauan kun liha irtoaa helposti luista. Sen jälkeen vielä keitän keitinvedessä riisin. Meillä ainakin maistuu kana riisi kuivamuona seos todella hyvin. Keitinaika kokonaiseen kanan on aika pitkä. Kun kaikki on valmista pakastan kerta annos pusseihin kanan ja riisin. Pakastimesta otettuani lämmitän vielä mikrossa ja sen jälkeen kuivamuona joukkoon. 
- siilinmoni koira suorastaan rakastaa kanaa. Meilläkni kaikki koirut on tykänny ja tämä äiti palvoo kanaa. Aina, kun vaan haistaakin kanan tuoksun, niin alkaa kuola valua ja koira täristä. 
- berenikenAntaa koiralle kananluita kypsänä enkä raakana, kananlihaa suosin kuitenkin keitettynä. Jotenkin kanankoivissakin on niin paljon piikkimäisiä luita että en raakana uskalla antaa ja jos on pienikin mahdollisuus saada salmonella siitä, en halua riskeerata koiraani. Kananliha kypsyy suht nopeasti ja jos ihan kypsäksi haluaa,kypsennysaika näkyy yleensä paketin kyljessä. Keitinliemi kannattaa myös hyödyntää. 
- jumankeikkaaKANA RAAKANA EHDOTTOMASTI!!! 
- Kyllähän yksilöissä on eroja, se on otettava huomioon, ei tuohon ruokintaan ole yhtä ja ainutta oikeaa vastausta: 
 Omat koirat saa raakana kanaa kyllä luineen päivineen, jos koiralla on hampaat kunnossa, pureskelee kunnolla ja rauhallisesti ruokansa eikä hotki ja ruuansulatuskanava toimii. Voipi olla että sitten vanhemmiten että tietyt luut jää pois ruokavaliosta.
 En silti suosittele jokaiselle koiralle suoraan kaikkea mahdollista raakaa: Tuttavan labukka hotki siihen tyyliin isot rustot että tulikin suolitukos...
- siipiherkkuaOstetaan pakastettua luineen jauhettua siipeä. Toinen koira ei osaa pureksia, vaan hotkii, joten ei voi antaa kokonaisia siipiä. Muutenhan ne raat broilerin siivit on tosi herkkua. 
 Ei koira salmonellaan sairastu, mutta ihmisten on huolehdittava omasta käsihygieniastaan ja välineistä, millä kanaa käsittelee tai lihaa yleensäkin.
- siittävuanJa sitten vielä, että broileri on eri asia kuin kana! Muutaman vuoden ikäisen munituskanan luut ovat kovia ja teräviä, niinkuin esim. metsäkanalintujen luut, ja niitä ei pidä koiralle antaa. Mutta broilerin, tehokasvatettu n. 4 kk," luut" ovat höttöä. 
- koirafani3Minä myös annan broilerin raakana luineen päivineen. Tuosta Salmonellasta. Suomalaisessa broilerin lihassa ei tänä päivänä juurikaan löydy Kyseistä bakteeria. 99% suomalaisesta broiskusta on Salmonellavapaata. - AnonyymiMistäs kun koirat raavahavat metsästä Ilveksen tai suden tappamaan peuranraadon, joskus näkyy turkista että omistajuudesta on ollut vähän erimielisyyttä. Raato häviää pihalta parempiin suihin parissa viikossa. Uros nakertaa kallonkin pikkuhiljaa. Aikaisemmin oli mäyräkoira joka rakasti raatoja, kärpäsen toukat vaan valuivat suupielessä kun hauva herkuttelu, eli 15v. siten tuli sokeritauti.😁😁😁 
 
- AnonyymiRakeille terveellsintä on pelkät kananluut! - AnonyymiNäitä on monissa koiran nappuloissa, eli toiveesi toteutuu.🙃🙃🙃 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Näitä on monissa koiran nappuloissa, eli toiveesi toteutuu.🙃🙃🙃 Jäliruuaksi suklaata ja ksylitolipastilleja! 
 
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424905
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183646
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693443
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012798
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862670
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302620
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161693
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161536
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011428
- 1521311