Mulla olis vanha pyöreä "pönttöuuni" tai "peltimuuri" ja siinä on kaksi savupeltiä. Mitä näillä "säädetään" ja pitääkö molempien olla kokonaan auki kun uunissa on tuli? Entä kun on hiillos?
Kiitoksia etukäteen!
Kiitoksia etukäteen!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Meillä myös kaksipeltinen uuni ja hetki meni myös ennen kun sain asiasta tietävältä vastauksen.
Meillä näin kuulemma: Alempi pelti on tulipesää varten ja ylempi uunin yläreunassa olevalle "tähti"venttiilille.
Eli alemman pellin voipi laittaa kiinni kun tuli on pesästä sammunut ja silti "ilmanvaihto" toimii jos jättää ylemmän auki.
Meillä myös kaksipeltinen uuni ja hetki meni myös ennen kun sain asiasta tietävältä vastauksen.
Meillä näin kuulemma: Alempi pelti on tulipesää varten ja ylempi uunin yläreunassa olevalle "tähti"venttiilille.
Eli alemman pellin voipi laittaa kiinni kun tuli on pesästä sammunut ja silti "ilmanvaihto" toimii jos jättää ylemmän auki.
Juu niin tuo on ainakin kaakeliuunissa "tähtiventtiilin" kautta ilmastointi toimii kun ylempi pelti on auki.
Mutta mulla on tälläinen pyöreä peltikuorinen uuni, jossa on myös kaksi savupeltiä. Eikä tässä ole mitään ilmastointi venttiileitä, mutta ilmeisesti pelleillä saa jotenkin säädettyä savun kiertoa uunin sisällä... luulisin...?
Oiskohan tossa niin että alemmalla pellillä saapi valittua suoran tai kierron...Eli sytyttäessä kummatki auki ja sit heittää alemman kiinni ni savukaasut kiertää pitempää kautta ja lämmittää/varaa koko uunia...
Varovasti kokeilemallahan se selviää että tuleeko savut sisään kun alemman sulkee ja pesässä kunnon tuli...
Tähtiventtiili juttu oli uutta.
Peltimuuri on uuni, ei takka. Se on tehty lämmityslaitteeksi. Ennen vanhaan ei ollut mitään tarvetta polttaa työn ja vaivan takana olevia puita uunissa hyvin vuoksi ja lämmittää harakoille. Muuria ei lämmitetty kesällä joten mitään kesäpeltiä ei tarvittu eikä sitä tehty muuriin. Nykyäänhan näissä kaakeliuuneissa poltellaan puita ihan katselun takia ja siitä syystä niissä voi valita, kulkeeko savukaasut poskikanavien kautta vai ei.
Peltimuurissa on poskikanavat ja liitos hormiin uunin alaosassa eli sen lämmitysteho on aina suuri. Savupeltisi ovet ilmeisesti hormissa päällekkäin 8ei maininnut siitä). Peltejä on kaksi jotta hormi sulkeutuisi tiiviisti. Eli molemmat pellit auki ja sitten molemmat kiinni.
Jos pääset käsiksi RT-kortistoon, niin katso sieltä peltiuunin muurausohje, niin näet miten savukanavat menevät ja samalla huomaat tarvikeluettelosta, että peltejä on kaksi. uunikirjoissa on varmasti myös peltiuunien halkaisukuvia.
Tämä oli siis päätelmä - muureja on monenlaisia. Muistan lapsuudenkotini muureissa kahdet pellit.
Joopa joo.!
Itse muurasin jokin aika sitten kaksipeltiselle uuden sisuksen ja sen tähtikuvion takana oli ilmakanava. Kanava täytyy tänä päivänä laittaa tukkoon, sillä nokipalon sattuessa uuni on kuin liekinheitin. Tämä tieto on vanhemmalta muurarilta, joka opasti minua työssäni.
Kaksipeltisen tähtiventtiilillä varustetun pöntön lämmitys
Molemmat pellit auki. Tähtiv kiinni.
Lämmitys.
Jos haluat tuuletta kun puut ovat palaneet, alapelti kiinni ja tähtiv auki.
Tuuletuksen lopuksi tähtiv ja yläpelti kiinni.
Jos et halua tuulettaa, molemmat vent ja tähtiv kiinni.
Ylä ja alapelti ja tähtiv ovat yhtydessä samaan hormiin eivätkä kierrätä savukaasuja.
t.mistä sais uudet pöntön kuoret
Sielt voisi kokeilla jos saisi uusia kuoria?
..lähimmästä peltisepänliikeestä. Ota mitat ja valokuvat mukaan, asia selviää helpommin.