Unta vai viinien huumaa?

Mummi49

Muistaako kukaan, mikä se laulu on jossa sanotaan: "onko tämä unta vai viinien huumaa". Sävelestä muistan pitkän pätkän ja sanoista vain tämän. Kuka sen laulaa?

10

4426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Daniel

      Se oli Mikko Alatalo ja "Maailmanlopun meininki". Oli mukana Syksyn Sävelessä 1983 ja tuli toiseksi kun pikkuruisen Jonna Tervomaan "Minttu sekä Ville" voitti. Maailman lopun meininki oli vähän sellainen kuplettimainen ralli, jossa Mikko välillä laulua puhui ja juuri tuolla puheäänellä hän sanoi myös tuon mainitsemasi riimin.

    • Daniel

      nyt alkoi niin vaivaamaan minuakin tuon laulun sanat, että piti kaivaa ks. levy esiin ja kuunnella. Ja kyllä siinä tosiaan näin lauletaan:

      ”Oliko se unta vai viinien huumaa, minut sisään tempaistiin. Siellä näin kuinka kaikkia kymmentä käskyä kilvan rikottiin. Siellä taputeltiin, tiputeltiin tabuja, estot pantiin boikottiin. Lumivalkeat neidot mustilla rytmeillä ekstaasiin juntattiin:

      Maailman lopun meininki,
      maailmanlopun meininki
      Kari Rydmanin näköiseltä mieheltä kysyin, mik’ on elämän tarkoitus?
      maailmanlopun meininki
      maailmanlopun meininki
      Mies vastasi etäisesti hymyillen: ”se on se ikävän karkoitus”.

      Sävel on Mikko Alatalon oma, sanat hän on nikkaroinut yhdessä aisaparinsa Harri Rinteen kanssa.

    • tämmöinen

      Onkohan se "Manzanilla" meille helmeilee jne...
      joskus kauan sitten, 60-luvulla, muistaakseni. olikoan Laila Kinnunen?????

      • Don Juuan

        Johnny Forsell ja Marion Rung - 1963


      • tämmöinen
        Don Juuan kirjoitti:

        Johnny Forsell ja Marion Rung - 1963

        Aivan oikein, se Jonny Forsell ja Marion. Hyvä että muistit, Don Juuan...


      • Mummi49
        tämmöinen kirjoitti:

        Aivan oikein, se Jonny Forsell ja Marion. Hyvä että muistit, Don Juuan...

        Kiitos, tuo Marionin juttu se oli mitä ajoin takaa.


      • Daniel
        Mummi49 kirjoitti:

        Kiitos, tuo Marionin juttu se oli mitä ajoin takaa.

        ohoh, no niinpäs onkin että myös Manzanillassa on tuo sama lause eli tästä olikin Alatalo kaukana. Sori :) Tuon saman Manzanillan ovat levyttäneet muuten myös Erkki Liikanen ja Arja Tuomarila.


      • Daniel
        Mummi49 kirjoitti:

        Kiitos, tuo Marionin juttu se oli mitä ajoin takaa.

        ohoh, no tästä olikin Alalato kaukana. Eipä tullut mieleenkään että niinhän tässä "Manzanillassakin" lauletaan. Tuon samaisen dueton ovat levyttäneet muuten myös Arja Tuomarila ja Erkki Liikanen.


      • Olikoli
        Daniel kirjoitti:

        ohoh, no tästä olikin Alalato kaukana. Eipä tullut mieleenkään että niinhän tässä "Manzanillassakin" lauletaan. Tuon samaisen dueton ovat levyttäneet muuten myös Arja Tuomarila ja Erkki Liikanen.

        Ei aina lauletakaan. Suosittu oli myös Jörgen Petersenin trumpetti instrumentaali. Esittäjästä en mene täysin takuuseen kun oli niitä muitakin trumpetin soittajia. Varmentakoon jos kellään on varmaa tietoa!


    • Åzåx

      Arja Tuomarila ja Erkki Liikanen v.-62, sekä Arja Tuomarila ja Kai Lind v-94.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe