Muistaako kukaan, mikä se laulu on jossa sanotaan: "onko tämä unta vai viinien huumaa". Sävelestä muistan pitkän pätkän ja sanoista vain tämän. Kuka sen laulaa?
Unta vai viinien huumaa?
10
4626
Vastaukset
- Daniel
Se oli Mikko Alatalo ja "Maailmanlopun meininki". Oli mukana Syksyn Sävelessä 1983 ja tuli toiseksi kun pikkuruisen Jonna Tervomaan "Minttu sekä Ville" voitti. Maailman lopun meininki oli vähän sellainen kuplettimainen ralli, jossa Mikko välillä laulua puhui ja juuri tuolla puheäänellä hän sanoi myös tuon mainitsemasi riimin.
- Daniel
nyt alkoi niin vaivaamaan minuakin tuon laulun sanat, että piti kaivaa ks. levy esiin ja kuunnella. Ja kyllä siinä tosiaan näin lauletaan:
”Oliko se unta vai viinien huumaa, minut sisään tempaistiin. Siellä näin kuinka kaikkia kymmentä käskyä kilvan rikottiin. Siellä taputeltiin, tiputeltiin tabuja, estot pantiin boikottiin. Lumivalkeat neidot mustilla rytmeillä ekstaasiin juntattiin:
Maailman lopun meininki,
maailmanlopun meininki
Kari Rydmanin näköiseltä mieheltä kysyin, mik’ on elämän tarkoitus?
maailmanlopun meininki
maailmanlopun meininki
Mies vastasi etäisesti hymyillen: ”se on se ikävän karkoitus”.
Sävel on Mikko Alatalon oma, sanat hän on nikkaroinut yhdessä aisaparinsa Harri Rinteen kanssa. - tämmöinen
Onkohan se "Manzanilla" meille helmeilee jne...
joskus kauan sitten, 60-luvulla, muistaakseni. olikoan Laila Kinnunen?????- Don Juuan
Johnny Forsell ja Marion Rung - 1963
- tämmöinen
Don Juuan kirjoitti:
Johnny Forsell ja Marion Rung - 1963
Aivan oikein, se Jonny Forsell ja Marion. Hyvä että muistit, Don Juuan...
- Mummi49
tämmöinen kirjoitti:
Aivan oikein, se Jonny Forsell ja Marion. Hyvä että muistit, Don Juuan...
Kiitos, tuo Marionin juttu se oli mitä ajoin takaa.
- Daniel
Mummi49 kirjoitti:
Kiitos, tuo Marionin juttu se oli mitä ajoin takaa.
ohoh, no niinpäs onkin että myös Manzanillassa on tuo sama lause eli tästä olikin Alatalo kaukana. Sori :) Tuon saman Manzanillan ovat levyttäneet muuten myös Erkki Liikanen ja Arja Tuomarila.
- Daniel
Mummi49 kirjoitti:
Kiitos, tuo Marionin juttu se oli mitä ajoin takaa.
ohoh, no tästä olikin Alalato kaukana. Eipä tullut mieleenkään että niinhän tässä "Manzanillassakin" lauletaan. Tuon samaisen dueton ovat levyttäneet muuten myös Arja Tuomarila ja Erkki Liikanen.
- Olikoli
Daniel kirjoitti:
ohoh, no tästä olikin Alalato kaukana. Eipä tullut mieleenkään että niinhän tässä "Manzanillassakin" lauletaan. Tuon samaisen dueton ovat levyttäneet muuten myös Arja Tuomarila ja Erkki Liikanen.
Ei aina lauletakaan. Suosittu oli myös Jörgen Petersenin trumpetti instrumentaali. Esittäjästä en mene täysin takuuseen kun oli niitä muitakin trumpetin soittajia. Varmentakoon jos kellään on varmaa tietoa!
- Åzåx
Arja Tuomarila ja Erkki Liikanen v.-62, sekä Arja Tuomarila ja Kai Lind v-94.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset17311058Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti1146262Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1755615Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1025549Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1774520Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut784392Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514003Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613880Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali303538IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k873137