Minulla on nyt ollut kamera huollossa sielä ruotsin puolella 2 ja puoli kuukautta. olen useasti soitellut liikkeeseen, ja ne ovat olleet täysin urpoja ja töykeitä, että jos ei ole täällä niin ei- kuulunut vain luurin toisessa päässä. Viime viikolla siskoni kävi kysymässä, niin myyjä sanoi, ettei kukaan tiedä missä kamera on ja kerran tullut puolet pienempi kamera minun nimellä suomeen, ja asiasta ilmoittaneet ruotsiin. Uutta kameraa ovat lupailleet, mutta ajasta ei mitään tietoa.
Mitäköhän sitä osaisi hyvityksiä vaatia, koska kamera oli uusi, muutamat kuvat sain koneeseen laitettua ja sit tietokone hajos kolme kertaa, kun liitin kameran koneeseen. keskusyksikkö meni mustaks, ja kaikki tiedot hävis. yhteensä tuli vähän vajaa 400 euroa laskua tietokoneen korjaukseen.
jotenkin tuntuu että hyvityksiä vois pyytää, kun kamera vihdoin tulis joskus liikkeeseen. onko idoita, tai kuinka paljon voisin hyvitystä pyytää....Koko hommasta saanut vaan huonon kuvan, että mikään ei liikkeen ja ruotsin välillä pelaa, kun ei sanovat vaan ettei ne ruotsalaiset osaa suomea...hemmetti mitä porukkaa. inhottavaa olla ilman kameraa kun just siihen pääs tottumaan.
auttakaa ja antakaa viheitä
mahdollisuuksia hyvityksiin?
2
739
Vastaukset
- örvelö
alitetaanpas tuo tarina niinkuin aikajanan mukaisessa järjestyksessä
eli
-mikä kamera on kyseessä ja mistä se on ostettu?
-milloin se on ostettu
-onko kyseessä takuuaikainen vika
-onko kameraa kolhittu
-onko se lähetetty sinun vai ehkä maahantuojan/myyjän toimesta sinne ruotsiin
jatkakoot siitä kuka jaksaa :) - peltza
http://www.kuluttajavirasto.fi/user_nf/default.asp?id=17493&site=34&tmf=7418&root_id=7418&mode=readdoc
Vilkaisepa tuota linkkiä, siinä jotain osviittaa, mitä kannataisi tehdä. Meillä on menossa kanssa minoltan kamera takuuhuoltoon ja kun tiesin etukäteen, että huolto kestää, kävin laitteen myyneessä liikkeessä kysymässää asiasta. Sanoivat suoraan, että on kestänyt yli 2 kk ja osalle asiakkaista on annettu uusi laite. meidän kameraa ei lähetetty vielä vaan odotamme tietoa vaihdetaanko laite heti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1966969- 482629
- 1872189
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101513Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1351494- 741160
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,351091Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241077Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke171075Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44981