Uskomatonta lainsäädäntömenettelyä!

http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id18678.html

"Eduskunta hyväksyi samalla suuren valiokunnan esittämän lausuman, jossa toivotaan, että kuluttajien mahdollisuus ottaa muutamia kopioita omaan käyttöön mahdollistetaan vapaaehtoisin toimin."

Samalla kun säädetään laki, niin todetaan, ettei sitä tarvitsekaan noudattaa??
4715
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nyt olisi kiva osata kaivaa Eduskunnan sivuilta lista siitä, ketkä kaikki äänestivät tätä lakia vastaan. En tule äänestämään sellaista kansanedustajaa, joka tätä farssia puolsi.

Usassahan on tosin vielä hullumpi tilanne. Siellä myydään Sonyn levyjä VAIN kopiosuojattuina, eikä niitä suojauksia saa purettua Mp3-formaattiin laillisesti. Eli ei voi esimerkiksi ladata ipodiin yhdenkään Sonyn artistin biisiä. Tähänkö ollaan meilläkin menossa? Sairasta, sanon minä, yli tuhannen laillisesti ostetun cd-levyn omistaja ja saman verran DVD-leffoja hankkineena. Niistä leffoistakaan ei saa siis enää tehdä itselleen 7 leffan DVD-matkalle mukaan versioita.

Äänestä

Ei tämän lain säätämistä voi järjellä käsittää. Lakia puoltaneetkin myöntävät sen olevan monitulkintainen ja huonosti laadittu.

Lain pitäisi aina kuitenkin olla sellainen, että sitä pystyisi kunnolla tulkitsemaan poliisi, syyttäjä, oikeus ja myös kansalaiset. Nyt kansalaiset joutuvat keskenään eriarvoiseen asemaan en mukaan KUKA lakia on tulkitsemassa ja miten tämä henkilö sitä tulkitsee.

Voin kuvitella tilanteita, joissa käräjätuomari tulkitsee lakia niin kuin se on kirjoitettu ja saa sen perusteella myös lautamiehet samalle kannalle. Täytyy vain toivoa, että lautamiesten kokemus normaalielämästä tuo tulkintoihin lievennyksiä, varsinkin vaadittaviin korvauksiin, jotka voivat olla suunnattoman suuria.

Mielestäni korvaukset (ja rangaistukset) tulisi aina asettaa sellaiselle tasolle, että ne on myös hoidettavissa. Jos omien levyjen kopioinnista tulisi vaikkapa vankeustuomio, on selvää, ettei tuomittu pystyisi näitä korvauksia maksamaan ainakaan vankeusaikanaan. Vapauduttuaan taas häntä ei varmaan kiinnostaisikaan maksaa, mikäli korvaukset ovat hyvin suuret.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Morze kirjoitti:

http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id18678.html

"Eduskunta hyväksyi samalla suuren valiokunnan esittämän lausuman, jossa toivotaan, että kuluttajien mahdollisuus ottaa muutamia kopioita omaan käyttöön mahdollistetaan vapaaehtoisin toimin."

Samalla kun säädetään laki, niin todetaan, ettei sitä tarvitsekaan noudattaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu