Haluaisin tietää miksi patalappuja virkataan,miksi patalappuja ei voida myös neuloa.
Siksi kysyn tätä koska neulominen on helpompaa ja osaan paremmin neuloa,mutta virkkaaminen ei onnistu.
Olen innostunut tekemään patalappuja ja vähän erilaisempia patalappuja haluaisin tehdä,mutta miksi aina löytyy vain patalappujen virkkausohjeita mutta neulomisohjeita ei patalapuille löydy?
Miksi niitä ei voi myös neuloa patalappuja?Voi olla tyhmä kysymys,mutta haluaisin asiallisia vastauksia kysymykseeni.
patalappujen teko-ohjeita?
4
1320
Vastaukset
- Janna
Tietysti niitä voi myös neuloa. Ei mikään estä. Kummassakin tavassa pitää valita sopivan paksu lanka ja tiivis rakenne, jotta räpylät eivät pala. Itse olen tehnyt sekä virkaten että neuloen.
- voit,,,,
tosiaan neuloa niitä,sehän on jokaisen oma asia miten tekee.
Miten on,jos kokeilisit seuraavaa:
Ota joku kuviomalli,neulo sen mukaan 2 neliötä jotka pistät vastakkain,ne sitten joko ompelet tai virkkaat yhteen ja sen ripustuslenkin samalla.
Silloin saa vähän paksumman eikä niin helposti käpälät pala.Minä kun oon hamsteri ja säilytän kaiken niin kaikenlaisia juttuja tulee kehiteltyä. - Neulepuikko
Patalappuja voi toki hyvinkin kutoa eli neuloa. Malleja riittää kunhan vähän lasket menekkiä eli montako silmukkaa esimerkiksi 10 cm tarvittaan. Käsityökirjoista löydät vaikka kuinka ihania malleja .
- Anonyymi
Ota tarpeeksi paksu lanka ja puikot. Tee vetosolmu ja aloita silmukoiden teko noin 30-45 riittää oman mielen mukaan. Irrota toinen puikko ja aloita kutomaan ( neulomaan sama asia ) käännä työ ja te sama asia jne kunnes olet omasta mielestä valmis, itse tekisin neliön. Kannattaa katsoa joku ohje video esim Strömsön. Joopzjxjxbxbcbxbxjxkxk. Joo ja siis kuten huomaat niin neulominen/ kutominen on mahdollista ei pelkästään virkkaus. Ole hyvä ohjeista Pertti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705